- Prvo čistom maramicom (još bolje sterilnom gazom, ali to se rijetko nađe pri ruci) treba obrisati krv i utvrditi iz koje nosnice dijete krvari, jer krv vjerojatno ne ide iz obje nosnice (to se rjeđe dešava). Veća djeca neka kratko ispušu nos i tako očiste mjesto krvarenja od sline ili eventualnog stranog tijela.
- Dijete treba nagnuti glavu lagano naprijed (ne unatrag, kako se često pogrešno radi). Ako se glava zabaci, krv se slijeva prema grlu, a to se ne vidi, pa se može desiti da dijete izgubi mnogo krvi potpuno nepotrebno.
- U tom položaju (s glavom nagnutom naprijed), treba izvršiti pritisak na nosnicu iz koje krv teče. To je najlakše obaviti prstom (preko smotuljka maramice, ili direktno na nosnicu) - koji se prislanja sa strane, tako da se nosnica "slijepi" s koštanom pregradom nosa. Ne treba odozdo gurati prst, već samo sa strane. Bilo bi dobro da dijete diše na usta dok pritišćete nos koji krvari, iako je druga nosnica slobodna.
- Treba biti strpljiv i sačekati najmanje deset minuta prije provjere je li krvarenje stalo. Ako prerano otpustimo pritisak, moguće je da krvarenje neće stati, pa će se postupak morati ponoviti.
- Ako nakon desetak, petnaest minuta pravilnog pritiska krvarenje ne prestane, treba uzeti kapi (ili sprej) za nos koje sužavaju krvne kanale nosa i par kapi (ili jednu dozu spreja) staviti u nosnicu koja krvari. Potom se pritisak na nosnicu ponavlja i tako se "drži" petnaest minuta.
Tekst: Yumama
Fotografija: Shutterstock
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Kako darovita djeca zamišljaju bolji svijet? Birali bi učitelje, predmete, a tehnologija im je pomagač, ne gospodar
Maja Šuput pokazala novu Bloomovu frizuru: 'Baš si ga skratila, sad je pravi dečkić'
Dragi odrasli...: Pisma djece iz Hrvatske za bolji svijet, ovo su njihove poruke
Uranjeno božićno ukrašavanje usrećuje, znanstveno je dokazano