Australski liječnici su ga otkrili tijekom trudnoće jedne trudnice iz Brisbanea, donosi CNN. Njezini blizanci nisu bili niti identični jednojajčani niti dvojajčani, već polujednojajčani odnosno semi-identični (semi-identical twins). Što to ustvari znači?
Na prvom pregledu u 6. tjednu trudnoće, liječnik je majci otkrio radosnu vijest kako nosi jednojajčane blizance. Da se radilo o jednojajčanim blizancima ukazivala je jedna posteljica i dva vodenjaka koji su okruživali embrije. No, nakon 14 tjedana ponovna snimka ultrazvuka iznenadila je sve, a prije svega liječnički tim. Djeca su bila različitog spola, jedan dječačić i jedna djevojčica, što se ne može dogoditi ako su jednojajčani blizanci u pitanju.
Polujednojajčani blizanci
Ovi posebni blizanci nose 100% identične gene majke, ali geni oca su različiti jer svaki blizanac ima drugi genetski potpis od oca (dijele 78% očevog genoma). To se prema liječnicima moglo dogoditi samo ako je majčino jajašce prije podjele oplođeno s dva spermija. Da pojasnimo, jednojajčani blizanci međusobno imaju potpuno iste gene i potpuno su jednaki jer su nastali dijeljenjem jedne jajne stanice oplođene jednim spermijem, a dvojajčani blizanci nastaju od dva različita jajašca koja su oplođena svako sa svojim spermijem i zbog toga su potpuno različiti.
U svijetu postoji samo još jedan takav poznati slučaj polujednodajčanih blizanaca koji je zabilježen 2007., ali otkriven je tek nakon što su djeca rođena. Time su dr. Nicolas Fisk i njegov tim znanstvenika i genetičara s Univerziteta New South Wales iz Australije prvi u svijetu koji su otkrili slučaj polujednojajčanih blizanaca već tijekom trudnoće.
Kako bi potvrdili da se zaista radi o rijetkom događaju i odgovorili na pitanje nije li on češći no što zaista znamo, spomenuti tim liječnika i znanstvenika proveo je veliku studiju i proučio genetske podatke 968 dvojajčanih blizanaca.
„Morali smo potvrditi rezultate provodeći vrlo iscrpne studije u više laboratorija (u više država/zemalja) i testovima koji uključuju milijune genetskih varijacija“, rekao je dr. Fisk.
Studijom koja je trajala dvije godine nije ustanovljen nijedan takav slučaj među dvojajčanim blizancima i time je potvrđeno kako se radi o iznimno rijetkoj pojavi, a ne čestom načinu kako priroda raspoređuje genetski materijal.
Tekst: I.Š.
Foto: Profimedia
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Koji kućanski poslovi su primjereni dobi djeteta? Već s 18 mjeseci mogu imati male obveze
U susjedstvu hara virus koji ide na pluća: Dječja infektologinja objašnjava koji su simptomi i za koga je najopasniji
U Kaštelima dječak ubo vršnjaka škarama u prsa: Majka jednog uputila emotivan apel
Ignorira vas, ne želi fizički kontakt... Ovo su znakovi da dijete razvija izbjegavajući stil privrženosti