'Evo što sam pronašla u kćerinom uhu': U videu mama upozorava roditelje da provjere svaki pregib na koži djeteta

Mama upozorila roditelje da provjere svaki pregib na koži mališana, nakon što je kćeri koja je cijeli tjedan bila neraspoložena u uhu pronašla krpelja.

Foto: TikTok/ desriggs

Ponekad roditelji nisu svjesni opasnosti koje okružuju njihovu djecu. Upravo je zato jedna mama upozorila roditelje da provjere svaki pregib na koži djeteta, nakon što ju je dočekalo neugodno iznenađenje u uhu njezine kćeri. 

Ova mama je objasnila da se njezina kćer neuobičajeno ponašala nekoliko dana zbog čega je odlučila provjeriti njezino tijelo. Nakon što je izvršila detaljan pregled, shvatila je da se razlog za djevojčicino loše raspoloženje krije u gornjem dijelu njezine ušne školjke gdje se sakrio krpelj

"Ovo je prijateljski podsjetnik jedne mame da provjerite svaki pregib na koži svoje djece jer je moja kćer neraspoložena cijeli tjedan i upravo sam pronašla ovo u njezinom uhu", napisala je mama uz video koji na TikToku ima više od 14 milijuna pregled, a na kojem se vidi krpelj u njezinom uhu. 

Unatoč tome što su krpelji mali, zbog čega ih je nekada teško uočiti, mogu napraviti ozbiljnu štetu, a njihov ugriz može biti fatalan. Ugriz krpelja može izazvati lajmsku bolest, infekciju koja izaziva spiralna bakterija koja se prenosi na ljude s krpelja zaraženih njome.

Krpelji su prisutni i u ruralnim i u urbanim područjima, a aktivni su od proljeća do jeseni. Ova sićušna stvorenja hrane se krvlju ljudi, životinja i ptica, a brojnija su i aktivnija tijekom ljetnih mjeseci. Krpelji najčešće ugrizaju odrasle osobe za noge i ruke, ali mogu se zakačiti za bilo koji dio tijela, posebno tople i znojne dijelove koji nisu pokriveni odjećom. Kod djece vrlo često se zakače za kožu u predijelu glave i vrata. 

Zbog toga se roditeljima preporučuje da pokriju i zaštite glavu te vrat svog djeteta i da provjere ta područja nakon vremena provedenog vani. Ugrizi krpelja mogu se spriječiti nošenjem dugih hlača, majice dugih rukava i cipela, šešira. Također, repelenti mogu pomoći i oterati krpelje, ali je savjet svakako da provjerite kožu mališana, kao i kosu i pregibe kože, posebno na vratu i glavi, nakon što je mališan boravio negdje u prirodi.

Inače, ako se krpelj ukloni u prvih nekoliko sati, rizik od infekcije je veoma mali.