KAD DIJETE SLOMI KOST: Ruka, noga, prst, važno je brzo reagirati!

Prijelomi kostiju kod djece česta su pojava i događaju se na najrazličitije načine. Klinci su majstori u padovima na najnemogućije načine, a ponekad padovi završavaju i lomovima

Shutterstock

Kada se prvi put dogodi, lom kosti može biti zastrašujući i za roditelje i za djecu. Međutim, slomljene kosti uobičajene su ozljede u djetinjstvu, a dobra je vijest da zacjeljuju puno brže od slomljenih kostiju kod odraslih. Djelomični ili potpuni lomovi mogu se dogoditi bilo kojoj kosti u tijelu. Dok je neke teže otkriti bez rendgenske snimke, gotovo sve mogu biti bolne. Kao rezultat toga, ozljedu treba sanirati što je prije moguće.

Kako reagirati?

Kada se dogodi nezgoda, prvo zamolite ostale prisutne da se odmaknu od ozlijeđenog djeteta kako ne bi došlo do daljnjih ozljeda. To je od vitalnog značaja u slučaju hitne medicinske pomoći.

Obratite pažnju nakon nezgode izgledaj li dio ozlijeđenoga tijela neobično, iskrivljeno i postoji li rana na koži koja upućuje na prijelom. Ako se to dogodi, dijete treba odmah odvesti k liječniku. Ako je prst, zglob ili podlaktica normalnog oblika i dijete ih može pomicati bez prevelikog bola, stavite kocke leda na ozlijeđeni dio ruke ili noge.

Dijete mora biti mirno!

Ako je dijete ozlijeđeno nakon pada, sudara ili sportske ozljede, učinite sve da ostane mirno, da sjedne ili legne. Ako sumnjate na slomljenu kost, najbolje je da to mjesto ne pomičete kako ne došlo do dodatnog oštećenja. Važno je da ozljedu pogleda liječnik.

Vi ostanite smireni

Zadržavanje smirenosti u slučaju loma kosti kod djeteta jedna je od najvažnijih stvari koje morate učiniti da mu pomognete. Dijete će vidjeti da ste smireni i manje je vjerojatno da će paničariti. Provjerite sumnjivu slomljenu kost nježnim dodirivanjem i opipavanjem kože. Ako dijete podnosi dodir, nastavite s provjerom pokretljivosti.

Provjerite pokretljivost

Ako je dijete kontaktibilno, zatražite od njega da pokuša pomicati taj dio tijela. Ako ga može pomaknuti, ali uz prisutvo boli, onda je najbolje da odete liječniku kako bi napravio rendgenski snimak. Pazite da dijete, tijekom postupka, ne pomiče tu kost.

Ako dijete ne govori ili je mlađe od dvije godine, onda najbolje da samo pokušate procijeniti težinu ozljede. Možete li vidjeti tragove, modrice, otekline, malformacije ili bilo kakvo krvarenje? Plače li dijete zbog ozljede? Može li dijete izdržati dodir na slomljenu kost ili je pomaknuti?

Liječenje

Ako sumnjate da je dijete slomilo kost, važno je što prije potražiti liječničku pomoć. Liječnik će pregledati prijelom i napraviti rendgenske snimke kako bi utvrdio opseg ozljede. Kod manjih prijeloma koristit će se gips ili longeta kako bi se kost bila fiksirana dok zacjeljuje. Kod ozbiljnijih lomova ortopedski će kirurg možda morati ponovno namjestiti kosti.

Naknadno liječenje

Nakon što mu je stavljen gips može se dogoditi da dijete i dalje ima bolove i plave prste na rukama ili nogama. To može značiti da je gips preuzak i odmah se obratite liječniku. Također, trebali biste obavijestiti liječnika ako se gips smočio ili je olabavio. Tijekom liječenja mogu se napraviti nove rendgenske snimke kako bi se provjerilo zacjeljuje li kost ispravno.

Ako imate bilo kakvih nedoumica tijekom procesa oporavka, svakako razgovarajte s liječnikom.