Paralelno s rastom trbuha pojačava se lumbalna lordoza (zakrivljenost u donjem dijelu leđa), što znatno mijenja uobičajen položaj kralježnice i zahtijeva prilagođavanje novom stavu, a to nije nimalo jednostavno. Zato se savjetuje redovito vježbanje, kao i korekcija stava, kako bi se očuvao pravilan položaj kralježnice i time povećala stabilnost.
Povećanje ukupne tjelesne mase pomiče težište malo prema naprijed, pa su i stopala drukčije opterećena, što utječe na promjenu hoda. Iako se sve odvija postupno, ipak su to velike promjene u odnosu na navike koje je žena imala prije trudnoće. Katkad se od trbuha noge uopće ne vide, pa je teško kontrolirati tijelo u slučaju gubitka ravnoteže.
Umor otežava sprečavanje mogućih padova, kada treba brzo reagirati. Zato se često mogu čuti trudnice kako govore da imaju dojam da nisu u svom tijelu, da ga ne poznaju i ne mogu njime upravljati.
Oprezno na ulici Ako morate obaviti neodgodive poslove ili ako loše vremenske prilike potraju, najsigurnije je da netko bude s vama. Novogodišnje i božićne praznike sigurno ne trebate provoditi u kući, ali kako su to dani kada su svi u velikoj žurbi, svakako povećajte oprez dok prelazite ulicu ili se probijate kroz gužvu po zaleđenom pločniku.
Važno je da imate obuću u kojoj vam se ne skliže, najbolje ravnu ili s niskom petom (do tri cm), da ne biste lako izgubili ravnotežu, koja je znatno narušena u trudnoći.
Vani ćete sigurno paziti kako hodate. Ali nemojte zaboraviti da su jako skliski i podovi u prodavaonicama i restoranima − od snijega unesenog na obući − pa su to možda i najopasnija mjesta na kojima se možete okliznuti i pasti.
Ulazak u gradske autobuse ili tramvaje i izlazak iz njih također mogu biti rizični u zimskim mjesecima, pa je najbolje ulaziti i izlaziti kroz vrata do vozača, kako bi vas mogao dobro vidjeti i pričekati s polaskom. Nemojte se ustručavati zatražiti pomoć od putnika, kao i sjedeće mjesto, iako katkad mogu negodovati. Imajte na umu da u poodmakloj trudnoći udarac u trbuh ili pad mogu izazvati prijevremeni porođaj.
Prijelom kostiju
U najgorem slučaju, pri padu dolazi do prijeloma kostiju. Ako je ruka ili noga u neprirodnom položaju i iznimno jako boli i na najmanji pokret, vjerojatno je riječ o prijelomu. Treba odmah, bez pomicanja ozlijeđenog dijela tijela, otići u najbližu zdravstvenu ustanovu ili pozvati hitnu pomoć kako bi ozljeda bila odgovarajuće zbrinuta.
Danas postoje rendgenski uređaji s dobrom zaštitom od zračenja, tako da je moguće snimiti prijelom i pritom bebu ne izložiti opasnosti. Također, postoji plastični gips s kojim se možete kupati, što osigurava dodatni komfor u situaciji kada je dio tijela imobiliziran.
Fizikalna terapija nakon skidanja gipsa nije rizična za bebu, a omogućuje brzo vraćanje funkcije ozlijeđenog dijela tijela. Sve su to moguće, ali na sreću jako rijetke posljedice padova u trudnoći. U najvećem broju slučajeva, osim neugodnog udarca i modrica koje će se pojaviti, nema ozbiljnijih posljedica.
Međutim, budući da je riječ o “drugom stanju” i velikoj brizi za bebu, trudnice su vidno uznemirene u takvim situacijama. Odlazak liječniku, pregled i slušanje bebina srca neće biti suvišni. Umirit će i ženu i bebu, koja je vjerojatno i sama reagirala na pad.
Foto: Thinkstock
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Postavite djetetu jedno pitanje i provjerite kakav ste roditelj
Kako darovita djeca zamišljaju bolji svijet? Birali bi učitelje, predmete, a tehnologija im je pomagač, ne gospodar
Maja Šuput pokazala novu Bloomovu frizuru: 'Baš si ga skratila, sad je pravi dečkić'
Dragi odrasli...: Pisma djece iz Hrvatske za bolji svijet, ovo su njihove poruke