Botulizam je akutna bolest izazvana egzotoksinima bakterije Clostridium botulinum, a može biti vrlo opasna budući da izaziva slabost u mišićima i probleme s disanjem. Ipak, bolest se rijetko dobiva, a i većina beba koje obole se brzo i u potpunosti oporave. Botulizam kod beba se može liječiti, ali zbog ozbiljnosti bolesti vrlo je važno da roditelji na vrijeme primijete simptome. Također je važno napomenuti da se u medu nalaze spore bakterije Clostridium botulinum, kao i da se bebama zbog toga med ne bi smio davati prije 12. mjeseca života. Bolest se obično javlja kod beba između trećeg tjedna i šestog mjeseca starosti, ali su bebe u riziku od obolijevanja sve dok ne napune godinu dana. Spore bakterije Clostridium botulinum, kojih ima u prljavštini i prašini, mogu kontaminirati med, ali odrasli, kao i djeca starija od godinu dana, nisu u riziku jer je njihov probavni trakt razvijen, te može izbaciti spore kroz tijelo prije nego što one uzrokuju bilo kakvu štetu.

Simptomi botulizma

Simptomi botulizma počinju da javljati između trećeg i tridesetog dana nakon što beba u svoj organizam unese kontaminiranu hranu. Konstipacija je obično prvi znak botulizma koji roditelji mogu primijetiti (iako zatvor mogu izazvati i mnogi drugi čimbenici). Obratite se liječniku ako vaša beba nije imala stolicu više od tri dana.

Drugi simptomi botulizma su:

  • Bezizražajno lice
  • Slab apetit
  • Manje plača
  • Smanjena pokretljivost
  • Problemi s gutanjem
  • Slabost mišića
  • Problemi s disanjem

Botulizam kod beba se može liječiti, ali je važno da se s liječenjem počne što je prije moguće. Odmah se javite pedijatru ako primijetite bilo koji od gore navedenih upozoravajućih znakova.

Liječenje

Botulizam se liječi u bolnici, obično na odjelu intenzivne njege gdje liječnici pokušavaju ublažiti i spriječiti probleme koje toksin stvara u bebinom tijelu. Toksin može utjecati na mišiće za disanje, pa će beba, kako bi primila kisik, vjerojatno biti priključena na respirator, a također će primiti i infuziju, s obzirom na to da toksin utječe i na mišiće usne šupljine pa beba može imati probleme s gutanjem.

Za liječenje botulizma kod beba postoji i protuotrov koji se naziva botulizam intravenozni imunoglobulin, koji bi trebalo dati što je ranije moguće. Bebe s botulizmom koje prime protuotrov, oporave se brže i provedu manje vremena u bolnici.

botulizam-prevencija-lijecenje
, Image: 159641770, License: Royalty-free, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia, Alamy

Prevencija

Kao i mnoge druge bakterije, i Clostridium botulinum spore se nalaze posvuda u našem okruženju. Ima ih u prljavštini i prašini, pa čak i u zraku, a stručnjaci ne znaju zbog čega se neke bebe zaraze, a neke ne. Jedan od načina da spriječite da se vaše dijete razboli je da mu ne dajete med ili bilo koju drugu prerađenu hranu koja sadrži med prije prvog rođendana. Med je dokazan izvor bakterija i mnoge bebe su dobile botulizam upravo na taj način. Mnogi misle da i kukuruzni sirupi, kao druga opcija prirodnih zaslađivača, sadrže spore bakterije Clostridium botulinum, ali još uvijek nije dokazano. Svakako bi trebalo da se konzultirate s pedijatrom prije nego da ponudite djetetu. Osim toga pripazite i na sljedeća higijenska pravila:
  • držite kvarljive namirnice u hladnjaku, a nakon isteka roka trajanja ih bacite
  • dobro termički obradite sve vrste mesa
  • bacite napuhnute konzerve
  • povrće uvijek operite pod vodom, očistite ostatke zemlje
  • perite ruke sebi i djeci prije obroka
  • ne jedite hranu sumnjivog mirisa, čak ako je kupljena svježa.

Izvor: yumama.com

Foto: Profimedia