Prošli mjesec na jednoj ogradi u zagrebačkim Gajnicama osvanula je poruka koja je postala viralni hit. Prenijeli su ju razni portali jer danas kad živimo u svijetu gdje smo sve više otuđeni, vlastitu imovinu držimo strogo pod ključem, okružuju nas kamere, a čuvaju zaštitari, onda nije čudo da potez ovog dobrog susjeda izaziva oduševljenje.
Poruka “Djeco! Molim vas jedite i kradite naše marelice! To nije krađa, to je gušt!” nije samo poruka klincima iz kvarta već poruka koliko podbacujemo kao društvo jer sve više djeci uskraćujemo praiskonske potrebe.
Kada je Britansko društvo za djecu objavilo rezultate istraživanja koje je otkrilo da većina roditelja ne dopušta djeci samostalnu igru na otvorenom, jer strahuju za njihovu sigurnost, tada je Kraljevsko društvo za sprečavanje nesreća (RoSPA) objavilo izvješće u kojem stoji: Vitalne „životne lekcije“ djeca uče kad se izlažu opasnostima dok se igraju u prirodnom okruženju, a ozljede koje pritom zadobiju samo su dio odrastanja.
Posljedice sindroma nedostatka igranja u prirodi vidimo sve više. Na ulici viđamo više djece s ručicom u gipsu nego s krastom na koljenu. Kada smo zadnji put vidjeli djevojčice na livadi koje se igraju na dekici i koristeći svu svoju maštu sa samo jednom lutkicom postaju doktorice, stjuardese, tete u vrtiću, učiteljice…trče li dječaci oko kuća i igraju se kauboja i Indijanca dok im je o remen obješena vrećica s dragocjenim pikulama. Igraju li djeca lanca probijanca ili gumi gumi?
Dati priliku djeci da se nesputano igraju u prirodi donijelo bi nemjerljive prednosti koje bi svako dijete trebalo doživjeti. To bi nama roditeljima trebala biti obaveza jer ako dopustimo djeci da se penju po drveću, skupit će riznice iskustava koja će im trebati kasnije u životu!
Što će djeca dobiti ako ih pustimo da se popnu na drvo?
- Dobit će neprocjenjiv boravak na svježem zraku u prirodi
- Aktivirat će sve mišiće
- Razvijat će finu i grubu motoriku
- Vježbat će koordinaciju
- Učit će procjenjivati rizik
- Spoznat će vlastite granice
- Savladati strahove
- Gradit će samopouzdanje
Još ako su u društvu vršnjaka pa uberu koju voćku i dodaju onima koji ju ne mogu dohvatiti, pa ju kasnije zajedno pojedu, doživjet će radost dijeljenja, rađanje prijateljstva, razvijat će i graditi socijalne vještine, empatiju i emocionalnu inteligenciju.
Kada me roditelji na radionicama pitaju što se to promijenilo od doba kad smo mi bili djeca, zašto je sad bitno educirati se o roditeljstvu? Odgovaram im: „Djeca se više ne penju na drvo“. Nekad su superheroji bila starija braća, očevi ili neki neobuzdani, nestašni, super hrabri klinac koji bi se prvi popeo na vrh drveta, a sada takvima prikače dijagnozu hiperaktivnosti.
Dozvolite djeci da krenu u svoje urođene istraživačke pohode, ako i padnu ponekad, nije strašno jer sve je to dio zdravog odrastanja. Pokažite djeci da imate povjerenja u njihove sposobnosti. Razumljiv mi je strah mame koja gleda svoje dijete kako se penje, no dozvolite mu da doživi tu sreću penjanja pa makar vi stajali dole sa široko raširenim rukama!
Zbog svega navedenog dobri susjed iz Gajnica nije poslao poruku samo djeci iz kvarta već svima nama da se kao društvo zamislimo kakva je budućnost naše djece!
Foto: Profimedia, Gajnice jučer danas sutra
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Koji kućanski poslovi su primjereni dobi djeteta? Već s 18 mjeseci mogu imati male obveze
U susjedstvu hara virus koji ide na pluća: Dječja infektologinja objašnjava koji su simptomi i za koga je najopasniji
U Kaštelima dječak ubo vršnjaka škarama u prsa: Majka jednog uputila emotivan apel
Ignorira vas, ne želi fizički kontakt... Ovo su znakovi da dijete razvija izbjegavajući stil privrženosti