Većina je roditelja najsretnija kada ima priliku tijekom školskih praznika dijete „poslati“ baki i djedu. Odlazak na more/selo s bakom i djedom u našem društvu je uobičajena pojava i rijetki su oni koji nisu imali dobre uspomene od odlaska na more/selo bez mame i tate! Međutim, da bi te uspomene bile lijepe, važno je da dijete bude spremno za odlazak na more bez roditelja. Stoga je poželjno da roditelji prije odlaska na more, s djetetom razgovaraju što će ondje raditi i kako će izgledati njegov dan s bakom i djedom, iznesu svoja očekivanja od djeteta i njegova ponašanja te da se dogovori dio dana u kojem će ga mama i tata zvati (osobito važno za djecu koja se teško odvajaju) kako bi dijete znalo što može očekivati od roditelja. Sve navedeno povećava njegov osjećaj sigurnosti u situaciji bez roditelja te je vrlo važno da roditelji i sami poštuju taj dogovor. Djeca vole strukturu i lakše se prilagođavaju situaciji kada je ona predvidljiva.
A kako se roditelji nose s odvojenošću?
Roditeljima je često odvojenost od djeteta teže podnošljiva nego što je to djetetu. Nedostaje im dijete, brinu se kako će ono bez njih, hoće li plakati, željeti se vratiti kući i slično. No, djeca se prilagođavaju novonastalim situacijama bolje nego što mi odrasli mislimo. Ljeto s bakom i djedom je slično kao polazak u vrtić ili školu. Djetetu će biti potrebno određeno vrijeme da se prilagodi na novonastalu situaciju, no uz dobru pripremu kroz razgovor i podršku u periodu odvojenosti, dijete će se vjerojatno prilagoditi bez većih poteškoća. Važno je naglasiti da djeca vrlo dobro prepoznaju ono što njihovi roditelji osjećaju.Ako primijete da su mama i tata zabrinuti oko odvojenosti, i sami će se tako osjećati. Stoga budite sigurni u odluku oko djetetovog odlaska i prihvatite da je riječ o privremenoj odvojenosti koje će dijete provesti u društvu osoba u koje imaju povjerenja. Na taj način se i dijete uči samostalnosti te mu se šalje poruka kako vjerujemo da može biti dobro i bez naše fizičke prisutnosti, no da ćemo bez obzira na to biti uz njega i dati mu podršku. Također, na taj način dijete stječe i samopouzdanje.
Bakin i djedov režim popustljivosti
Ne samo kada je riječ o odlascima na more/selo, već i svakodnevno roditelji primjećuju razliku u pravilima roditelja i pravilima baka i djedova. No, važno je istaknuti da su ipak roditelji ti koji su primarne osobe u djetetovom životu i koji bi trebali primarno određivati odgojna pravila. Često se događa da su bake i djedovi popustljiviji od roditelja jer su posebno osjetljivi na svoju unučad i teško im je postaviti granice pa možda dopuštaju ponašanja i popuštaju zahtjevima koje roditelji inače ne podržavaju. Svakako, bake i djedovi imaju pravu na svoj jedinstveni odnos s unucima koji donosi mnoge blagodati i za djecu i za bake i djedove. No, nedosljednosti u odgoju djeteta mogu dovesti do poteškoća u odnosu roditelja i djeteta, a to ponekad zna biti i izvor nesuglasica između roditelja i bake i djeda. Važno je da roditelji jasno iznesu svoj stav o odgoju baki i djedu. Njihov savjet je dobrodošao, no važno je znati očekivanja roditelja i poštivati ih. Ako je njihovo ponašanje usklađeno u svakodnevnom životu, onda odlazak na more i povratak u svakodnevicu ne bi za dijete i roditelje trebao predstavljati veliku poteškoću.
Dijete samo kod kuće
Neka djeca i roditelji, na žalost nemaju tu privilegiju da imaju baku i djeda na moru/selu, stoga roditelji preostaju druge dvije opcije – korištenje vrtića za predškolsko dijete ili ako imaju dijete osnovnoškolske dobi, ostavljanje djeteta samog kod kuće. Boravak djeteta u vrtiću tijekom ljeta može biti zbunjujuće za dijete jer nije u svojoj odgojnoj skupini, ne čuva ga ‘‘njegova teta’’, a vrlo često se dogodi i da promijene vrtić. Međutim, to ne mora biti nužno loše po dijete. Ono može upoznati nove prijatelje, koji su djeci iznimno važni, može vježbati socijalizaciju, kreativno provesti vrijeme i sl.
S druge strane, ako roditelji nemaju izbora i moraju dijete ostaviti kod kuće, važno je da se djeca osjećaju sigurno i da su dobro s time. Roditelji mogu doprinijeti osjećaju sigurnosti kod djeteta na način da pripreme dijete dajući mu jasne upute o tome što trebaju učiniti ako se javi određeni problem, odnosno da zajedno osmisle vrijeme koje dijete provodi samo. Osim toga, važno je da roditelji ostave popis osoba kojima vjeruju, kao i naputak da njih mogu zvati ako im nešto zatreba. Sve opasnije predmete dobro je maknuti izvan dohvata djeteta. Valja naglasiti pritom da većina djece mlađe od otprilike 13 godina, nisu dovoljno zrela da adekvatno reagiraju u hitnim situacijama te ih ne bi trebalo ostavljati same duže vrijeme.
Ono što još roditeljima i djeci stoji na raspolaganju jesu aktivnosti kojih je svake godine sve više i koje su besplatne. Te aktivnosti najčešće se zasnivaju na kreativnom i sadržajnom provođenju vremena djece koja ne idu na more. U sklopu udruge Hrabri telefon, održavaju se tijekom ljeta radionice za djecu kako bi kvalitetno mogla provesti svoje slobodno vrijeme. Radionice se održavaju u jutarnjem terminu, a više roditelji mogu provjeriti na www.hrabritelefon.hr
Tekst: Ivana Dolovčak, mag. soc. rada, Savjetovalište Snaga obitelji, Hrabri telefon
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Kako darovita djeca zamišljaju bolji svijet? Birali bi učitelje, predmete, a tehnologija im je pomagač, ne gospodar
Maja Šuput pokazala novu Bloomovu frizuru: 'Baš si ga skratila, sad je pravi dečkić'
Dragi odrasli...: Pisma djece iz Hrvatske za bolji svijet, ovo su njihove poruke
Uranjeno božićno ukrašavanje usrećuje, znanstveno je dokazano