Iako su jajnici zdravi i u stvarnosti bi mogli lijepo i pravilno raditi, oni spavaju ‘zimski san’. Jajnici čekaju stimulaciju, ali hipotalamus, koji je dio emocionalnog mozga, stoji, jer se osjeća povrijeđen i zakinut. U pozadini hipotalamičke amenoreje, kako se naziva taj relativno čest poremećaj, nalazi se neko nezadovoljstvo i želja da se to ispravi. Ogroman gubitak energije koji često ne prati pravilan unos nutrijenata, namjerno iscrpljivanje i testiranje ili kažnjavanje sebe – dovede do nestanka menstruacije.
“Mjesečno krvarenje pokazatelj je pravilnog rada ženskih hormona. Oni su zaduženi za našu snagu, energiju, pravilan rad mozga; oni nas brane od vanjskog svijeta, omogućavaju nam da prebrodimo hrpu prepreka u razdoblju kada smo mlade, kada rađamo djecu, gradimo karijeru, stvaramo dom…. Djevojke koje nemaju ženskih hormona, a prolaze kroz stresna razdoblja, ubrzano stare; a to je baš u suprotnosti s onim što bi htjele: biti zdrave i dobro izgledati”, kaže dr. Sanja Toljan i napominje kako, ako djevojka nema menstruaciju nekoliko mjeseci, a pri tome nije trudna, svakako treba napraviti ginekološki pregled i hormonsko testiranje. Ako su jajnici zdravi, a razine svih hormona (FSH, LH, estradiol, progesteron) niske, radi se o hipotalamičkoj amenoreji.
Kako je glavni poremećaj zapravo u mozgu koji pretjerano radi i napet je, tada je i glavna terapija usmjerena na opuštanje mozga. Pri tome ima jedan ‘ali’: ne možete natjerati osobu da se opusti.
Tekst: D. P.
Foto: Profimedia
Ovo ponašanje živcira roditelje, ali pokazuje da su djeca najsretnija
Kako je moguće da su djeca istih roditelja potpuno različita? Psihologinja otkriva 5 razloga
5 ideja za uskrsne aktivnosti s djecom: Provedite blagdane bez ekrana
Je li Uskrs postao Božić broj 2? Roditelji se pitaju trebaju li kupovati poklone i za ovaj blagdan
5 suptilnih znakova da vršite preveliki pritisak na dijete