Zapamtite, bonton nije za odrasle, kasno je ako ga tada odlučite prvi put pročitati. Kako bi naša djeca izrasla u pristojne ljude koji se znaju ponašati u svakoj prilici i raspoznati što je dobro a što nije, moramo ih od malih nogu učiti lijepim manirama i bontonu. Za to nikad nije prerano.
No krenimo redimo. Prije svega kao roditelji moramo biti svjesni da u većini slučajeva djeca nisu svjesna kako rade nešto ružno ili nepristojno. Primjerice, oni ne doživljavaju da je prekidanje druge osobe prilikom razgovora, kopanje nosa ili glasno komentiranje nepristojno. Na nama roditeljima važna je uloga da ih tomu naučimo, i to na najljepši mogući način.
Bonton je skup dogovorenih normi uljudnog ponašanja, a mi odrasli svojim primjerom u svakodnevnom životu moramo pokazati što je lijepo ponašanje i tako biti najbolji uzor svojoj djeci.
Mališani će na taj način shvatiti najvažniju životnu lekciju, koja je možda važnija i od toga kako držite vilicu, a ona glasi: ne čini drugomu ono što ne želiš da drugi čine tebi i ponašaj se prema drugome onako kako želiš da se drugi ponašaju prema tebi.
Sve češće, nažalost, vidimo oko sebe djecu koja te lekcije nisu svladala, koja psuju, ne prepuštaju mjesto u tramvaju starijima od sebe, ne znaju reći hvala ili oprosti. Stoga nikad nije prerano djecu početi učiti manirama i razlici između dobroga i lošega.
STRPLJIVOST
Jedna od najvažnijih stvari koju moramo naučiti svoje mališane jest da moraju pričekati dok druga osoba govori i ne prekidati je. Mnogi roditelji to često zaborave, pa susrećemo djecu koja upadaju drugima u riječ, nameću se u razgovoru i ne dopuštaju drugima da razgovaraju. Objasnite djeci da to nije pristojno, da uvijek treba saslušati drugu osobu i ne prekidati je dok govori jer na taj način pokazujemo da tu osobu cijenimo i poštujemo. To možemo primijeniti na starijoj djeci, a što je sa mlađima? Djeca do četiri godine, naime, vjeruju da se svijet vrti oko njih i stalno zapitkuju i prekidaju sve pokušaje komunikacije roditelja s drugima.
Upozorite dijete da nije pristojno te mu objasnite da ćete doći za nekoliko trenutaka i da nije izgubilo vašu pozornost. Kada ono dobije riječ, posvetite mu se u potpunosti.
HVALA I MOLIM
Toliko lijepe dvije riječi, a ne govore se onoliko često koliko bi trebale. Naučite svoje mališane reći hvala i molim. Najbolji je način za to da im pokažete vlastitim primjerom. Koliko god djeca mala bila, uvijek im recite hvala i molim; to će im nevjerojatnom brzinom ući u uši i počet će i sami koristiti te riječi, neki i prije navršene druge godine života.
PRSTE VAN IZ NOSA
Djeca su pravi mali istraživači, a nos im je nevjerojatno zanimljiv za istraživanje. Naučite ih da nije pristojno kopati nos. Učinite to tako da im izvadite prst iz nosa kada ih uhvatite u akciji i objasnite im da to nije lijepo. Pokažite im kako učinkovito ispuhati ili počistiti nos jer nije ni rješenje da ga ne počiste ako je potrebno, no čistim rukama i uz pomoć papirnate maramice ili vode. I nasamo, a ne pred svima.
POSPREMANJE
Iako ćete u prvi trenutak možda pomisliti da to ne spada u bonton, u krivu ste. Veoma je važno dijete naučiti da pospremi nered za sobom. Ako ga tomu ne naučite vi, s tom će se lekcijom susresti u vrtiću, gdje tete ne toleriraju neurednost. Potaknite mališane da pospremaju igračke nakon igranja te da isto to naprave sa svojom odjećom. Pripazite da ostali članove obitelji čine isto sa svojom odjećom inače vas dijete neće previše ozbiljno shvatiti.
Veoma je važno da dijete od prvih dana sudjeluje u obiteljskim obvezama. U početku neka to budu mali i lagani zadaci, a s vremenom neka počne raspremati stol, postavljati ga, vaditi rublje iz perilice. Nemojte odbijati njihovu pomoć kad je ponude, čak i kad to još ne rade spretno.
ZA STOLOM
Jedno od prvih pravila koje će dječak ili djevojčica naučiti za stolom jest da nije pristojno bacati hranu. U većini slučajeva dijete to radi jer je zbog nečega ljutito ili zato što želi skrenuti pozornost na sebe. Na roditelju je i dalje odgovornost da ga nauči kako to nije lijepo.
Ne zaboravite dijete naučiti da se trudi jesti zatvorenih usta te da ne govori dok žvače jer bi se moglo zagrcnuti.
Jako je važna lekcija i pravilna upotreba pribora za jelo. S godinama će djeca naučiti i finese poput toga da nije pristojno držati laktove na stolu, kako se drži ubrus i pribor za jelo. No tu već i odrasli baš ne služe kao primjer tako da je teže utjecati na djecu.
NE TOLERIRAJTE PSOVKE
Jako je važno kako razgovarate u svom domu. Ako sami psujete, ne možete očekivati da vaše dijete ne upije nepoželjne riječi. Stoga prije svega pazite na svoj način izražavanja jer djeca upijaju poput spužvica, i ono dobro i ono loše.
BEZ KOMENTARA
Djeca bi već u predškolskoj dobi trebala naučiti da nije pristojno ružno komentirati nečiji izgled. Naučite djecu da nije pristojno komentirati tuđe tjelesne osobine, poput debljine, frizure... Objasnite djetetu na njegovu primjeru: neka se zapita kako bi se ono osjećalo da se njemu netko ruga.
BEZ BACANJA
Nije lijepo bacati smeće ni kod kuće ni na ulici. Svojim primjerom pokažite da se otpaci bacaju u predviđene kante za smeće, a nikako na pod.
MJESTO U TRAMVAJU
Ništa nije ružnije nego vidjeti kako mlađe osobe ne cijene starije, a jedan od najboljih testova jest korištenje javnim prijevozom. Mladi danas sve rjeđe ustupaju mjesto starijim osobama. Naučite svog mališana tomu.
KIHANJE I KAŠLJANJE S RUKOM NA USTIMA
Mnogi smatraju da djecu ne treba zamarati takvim stvarima. Baš suprotno: od malih nogu pokazujte im svojim primjerom, pa će djeca usvojiti te lijepe navike i početi stavljati ruku na usta kada kišu ili kašlju.
KUCANJE
Djecu od malih nogu trebamo učiti da poštuju tuđu privatnost. U to spada i kucanje na vrata ako su zatvorena.
DIJELJENJE
Važno je mališane naučiti da dijele stvari, da je lijepo posuditi igračku bratu ili prijatelju.
Tekst: M. P.
Foto: Profimedia
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Kako darovita djeca zamišljaju bolji svijet? Birali bi učitelje, predmete, a tehnologija im je pomagač, ne gospodar
Maja Šuput pokazala novu Bloomovu frizuru: 'Baš si ga skratila, sad je pravi dečkić'
Dragi odrasli...: Pisma djece iz Hrvatske za bolji svijet, ovo su njihove poruke
Uranjeno božićno ukrašavanje usrećuje, znanstveno je dokazano