Japanski su znanstvenici došli na ideju istražiti učinak smijeha na zdravlje najmlađih i došli do spoznaje da smijeh ubrzava povlačenje alergijskih reakcija, kao što je osip. Djeci u dobi od dvije do tri godine s alergijskim osipom puštali su duhovite crtane filmove četiri puta dnevno po 20 minuta.
Nakon tjedan dana smijanja uz crtiće, došlo je do znatnog poboljšanja. To i nije neko čudo jer se koža i živčani sustav razvijaju iz istih matičnih stanica i ostaju u uskoj vezi i nadalje kroz život.
Smijeh i dobro raspoloženje čini nas zdravijima
Da bi bili sretni i time zdraviji, svatko od nas može nešto napraviti sam za sebe. Znanstvenici su sigurni da se sreća može stvoriti i taj potencijal za stvaranje sreće ima svatko. Jer 40% našeg osjećaja sreće dolazi od nas samih.
50% sposobnosti da osjećamo sreću je urezano u našim genima, dakle ta sposobnost nam je urođena. Samo 10% naše sreće ovisi o faktorima okoline. Na taj ostatak svaki čovjek može aktivno utjecati pozitivnim stavom, mišljenjem, uživanjem u životu i smijehom.
Samoizlječenje je potencijal koji svi imamo
Što je to sreća, svatko mora sam za sebe otkriti. Za to nikada nećemo naći univerzalnu formulu. Za vas je to možda dobitak na lotu ili rođenje djeteta, ekstremni sportovi ili uživanje u jedrenju? Svejedno je što vas čini sretnima, važno je da to otkrijete i to iskoristite za još bolji osjećaj sreće. Možda će vama pomagati vježbanje joge ili tai-chi za oslobađanje od stresa, a možda ste vi upravo osoba koja će se stresa najbolje osloboditi trčanjem maratona. Možda ćete baš uživati na tečaju slikanja ili oblikovanja keramike jer ćete tu najbolje moći izraziti svoju kreativnost. Svejedno je, samo da pronađete to nešto.
Sljedeće što vam mora biti na pameti jest zahvalnost. Svaki puta kad nanovo osvijestimo za što sve u životu možemo biti zahvalni, svaki taj put ćemo osjetiti zadovoljstvo i sreću. Možemo biti zahvalni za prijatelje koje imamo, za stabilnost i zdravlje obitelji ili jednostavno za lijep i sunčan dan u prirodi. To će nam pomoći da napunimo baterije. Ako sve shvaćamo zdravo za gotovo i težimo samo prema gomilanju uspjeha i stvari, tada samo potičemo osjećaj nezadovoljstva.
Tekst: I.Š. Foto: Profimedia
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Koji kućanski poslovi su primjereni dobi djeteta? Već s 18 mjeseci mogu imati male obveze
U susjedstvu hara virus koji ide na pluća: Dječja infektologinja objašnjava koji su simptomi i za koga je najopasniji
U Kaštelima dječak ubo vršnjaka škarama u prsa: Majka jednog uputila emotivan apel
Ignorira vas, ne želi fizički kontakt... Ovo su znakovi da dijete razvija izbjegavajući stil privrženosti