Dok djeca stara od dvije do pet godina itekako sama znaju pronaći razonodu, često naravno traže roditeljsko društvo i sudjelovanje u zajedničkim aktivnostima. Kada vaša zaliha igara i mašte za nove igre koje bi zabavile vaše dijete i naučile ga nečemu novom dođu do zida, možda vam pomognu neke od ovih ideja. Jer nakon divljanja u parkićima, trebat ćete ipak svi skupa neke malo mirnije igre.
A-BE-CE-DE
Kad dijete počne pokazivati zanimanje za slova, umjesto suhoparnog sjedenja za stolom, i od toga se može napraviti igra. Možete se, primjerice, igrati kartama sličnima onima za memory: sami napravite kartice sa slovima, svakog neka bude po dva (ne morate odmah krenuti s cijelom abecedom, već s tri-četiri slova), okrenite karte licem prema dolje, pomiješajte, pa dijete mora otkrivati dva ista slova i izgovarati ih.
Od slova možete napraviti i puzzle: izrežite karte nekoliko slova na tri nepravilna dijela, sve istresite na hrpu, pa zajedno s djetetom slažite cijela slova. Kad dijete malo napreduje, možete slova birati ciljano da, kad se slože i pravilno rasporede daju njegovo/njezino ime ili ime nekog od ukućana.
Kad vas vrijeme posluži, a na raspolaganju vam je neprometno asfaltno ili betonsko dvorište, možete kredom u krugovima napisati slova i igrati se ovako: kad izgovorite neki glas, dijete mora skočiti u krug s odgovarajućim slovom, a i obratno, vi morate potražiti slovo na koje vas je dijete uputilo. To se može igrati u kući, sa slovima napisanima na krugovima od kartona. Slova možete utisnuti i u komad plastelina, pa djetetu reći da zažmiri i pokuša pipajući prstićem otkriti o kojem je slovu riječ.
Na slične načine možete svoje dijete naučiti i brojkama, kao i vremenu na satu (“Skoči na 3:10!”).
MALI POMAGAČI
Možete unijeti preinake u svakodnevnu rutinu čišćenja, spremanja, kuhanja. “Ja bih...!” povik je koji čujete kad uhvatite tavu, prašak za posuđe, kliješta, glačalo ili se uhvatite kakva drugog posla. Djecu je u tom slučaju najbolje uključiti u onoj mjeri u kojoj su spremna i sposobna sudjelovati. “Ti ćeš mi dodavati rublje za glačanje.” Ili: “Ja ću usisavati, a ti možeš s puta micati svoje igračke”. Djeca sigurno mogu pomoći i pri poslovima koji uključuju čekić, a da se pritom prstići ne nađu u opasnosti.
U kuhinji se također možete lijepo zabaviti. Malo starija djeca mogu vam pomoći u oblikovanju kolačića, dodavanju sastojaka, miješanju i slično. S mlađim klincima možete praviti voćne ražnjiće na koje će stavljati komade voća različitih boja, a na sličan se način može složiti i voćna duga na pladnju. Mlađi vam mogu pomoći i kod pripreme sendviča: pripremite sastojke, pokažite im proces i pustite da se zabavljaju. Bolje je, dakako, da su sastojci, ako pravite tople sendviče, jestivi i u sirovom obliku, jer biste lako mogli uočiti kako se količina nadjeva znatno smanjila, a vaš/a kuhar/ica zadovoljno se oblizuje.
Čak i kad je riječ o najbanalnijoj aktivnosti, kao što je zajedničko slaganje čarapa, ako je to najviše za što u nekom trenutku imate snage, vaše će dijete sigurno s tim biti zadovoljnije nego s igračkom - jer nešto važno i zabavno radi s mamom i/ili tatom.
GUSARSKO BLAGO ISPOD JASTUKA
Ako vaše dijete već dobiva džeparac, možete se dogovoriti da svaki put kad kaže: “Meni je dosadno!” ubaci u limenku ili staklenku novčić. (Vi, pak, možete ubacivati malo veću svotu za svako: “Pošizit ću!”). Kad se skupi dovoljno novca, možete zajedno u slastičarnicu ili koje drugo omiljeno mjesto, da bar neka korist bude na kraju od kuknjave ;)
Najjednostavnije je za dugih kišnih i hladnih dana posjesti dijete pred televizor, ali to je vjerojatno i najgore rješenje (na dulje vrijeme svakako). Umjesto toga možete organizirati “lov na blago”. Pretvarajte se da ste pirati, možete čak i improvizirati maske uz pomoć marama “gusarski” vezanih oko glave ili poveza preko oka, pa se skupa sa svojim potomkom zamislite na nekom tropskom otoku, po kojem se mačujete i kopate u potrazi za blagom u obliku plave šalice, crvenog jastučića, kartonske kutije...
Jednako je tako jednostavno sagraditi improviziranu utvrdu ili dvorac od deka i jastuka, pa to ili žustro braniti od zmajeva i sličnih uljeza ili unutra organizirati bogat život. Sagrađena nastamba može poslužiti i kao šator: pretvarajte se da ste na izletu jer sendviči pojedeni na podu nemjerljivo su zanimljiviji od istih za stolom. Po podu sobe možete razbacati jastuke i skakati s jedne na drugu “santu leda” te polako eliminirati one koji “padnu u vodu”.
Tekst: Rahela Bakalović
Foto: Profimedia
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Kako darovita djeca zamišljaju bolji svijet? Birali bi učitelje, predmete, a tehnologija im je pomagač, ne gospodar
Maja Šuput pokazala novu Bloomovu frizuru: 'Baš si ga skratila, sad je pravi dečkić'
Dragi odrasli...: Pisma djece iz Hrvatske za bolji svijet, ovo su njihove poruke
Uranjeno božićno ukrašavanje usrećuje, znanstveno je dokazano