Svakodnevno brinemo o svojoj djeci i dajemo sve od sebe da bi im razina šećera bila što bolja. Različito se nosimo s tom situacijom i potrebama i obavezama koje nameće. Nismo iste snage i, nažalost, prije ili kasnije svladava nas umor, možda čak i depresija jer „poslu“ nema kraja, a rezultat je nepredvidiv. Izazovi se pojavljuju svakodnevno u brojnim oblicima od hipo i hiperglikemija iz različitih razloga do priprema odlazaka u vrtiće i škole s manje ili više susretljivim osobljem, izletima, rođendanima, treninzima i drugim različitim svakodnevnim, za narod bez DM-a (Diabetes mellitus), uobičajenim aktivnostima.
I s vremenom postajemo pravi žongleri tog finog metaboličkog procesa, pretvaranja hrane u energiju, u tijelu naših slatkiša.
Stalan nadzor i spremnost na akciju postali su dio naše svakodnevice no pitanje je koliko dugo možemo izdržati taj tempo i brigu. Brigu koja se u konačnici pretvara u stres za tijelo.
24-satni nadzor ostavlja nam malo vremena da se odmorimo, regeneriramo i pripremimo za nove izazove, a put je dugačak.
Veza uma i tijela
I tu zapravo svatko od nas treba dobro postaviti prioritete i razmisliti kako prvo pomoći sebi, kako sam biti u najboljem mogućem stanju. Ako imate otpor u stavljanju sebe na prvo mjesto, zapitajte se koji je vaš cilj kao roditelja djeteta s dijabetesom. Očekivani odgovor je djetetovo zdravlje i dobro.
A sada se pitajte hoćete li moći ostvariti taj svoj cilj ako vi sami niste dobro? Ako stres uzima svoj danak ili ako se i sami razbolite. Odgovor znate.
Reakcija našeg tijela na stres uma je uvjetovana. Adrenalin koji putuje našim tijelom, zbog situacije koju doživljavamo kao stresnu, poput hiper ili hipoglikemije, brige za dijete izvan obiteljskog okruženja i sličnih, trenutno nam daje snagu, no ukoliko su takve stresne situacije učestale, dugoročno nam šteti. I ako smo prečesto u stanju stresa, naše tijelo će doživjeti „burnout“, pregorjeti.
Kako si pomoći?
- Osvijestite da stres koji osjećate neće ostati samo kod vas, prenijet će se i na okolinu, pa i na dijete, a znate i sami kako stres utječe na razinu šećera. Više će odmoći nego pomoći.
- Razmislite hoće li rješavanje neke situacije dok ste pod stresom biti uspješnije ili upravo vaš mir daje najbolje rezultate.
Na primjer, sigurno ste obavljali neku radnju mnogo puta, poput spremanja omiljenog jela, no taj puta kada ste ga pripremali, a niste bili dobro, bili ste zbog nečega nervozni, jelo nije uspjelo. Jednako tako, dodatni stres neće popraviti djetetov šećer, a vama će naštetiti.
- I na kraju pogledajte u daljinu, koliko je još dana dok se vaše dijete neće moći potpuno samostalno brinuti za sebe. Na temelju dosadašnjeg iskustva, vjerujem da možete predvidjeti koliko će još biti situacija kada ćete morati „intervenirati“. I u skladu s time djelujte, pametno trošite svoju snagu da djeci još dugo budete siguran oslonac.
To ne znači maksimalno ne voditi brigu o djetetu, upravo suprotno, to znači davati sve od sebe, ali s mirom i smanjiti broj situacija kada „izgaramo“ u potpunosti, a možda nismo trebali.
Dan po dan
Možda mislite "lako je reći, ostani miran", pitanje je, je li to moguće? Je li moguće kada se radi o zdravlju tvog djeteta, kada želiš zaštititi ono što ti je najdragocjenije. Moguće je, i iako možda izgleda nemoguće na prvu, vrijedno je truda. Pokušajte i vidjet ćete. Što ako ne uspijete otprve, druge ili treće? Nemojte prestati pokušavati jer trud se isplati! Jeste li prestali pokušavati prohodati nakon što ste bezbroj puta pali? Niste!
Uostalom, sjetite se kako ste se osjećali kada ste nakon DM dijagnoze došli kući, sigurno ste barem jednom pomislili da ne možete ovladati svim informacijama koje ste dobili u bolnici i pogledajte koliko daleko ste došli, naučili ste još i više... majstori ste u brizi za svoje dijete!
Radionica za roditelje s vježbama
Tema roditeljskog „burnouta“ s praktičnim vježbama razrađuje se na radionici „Sva lica dijabetesa!“
Termin radionice je u petak 27.1. 2017. od 17,30 do 19,30 sati.
Mjesto održavanja Zagreb, Dalmatinska 17/1
Obavezna prijava do utorka 24. 1. 2017. a detalje o radionici doznajte na 098/529442.
Tekst: Ksenija Kolman Goreta, dipl. oec., NLP master & coach, Predsjednica udruge Slatki Samoborci, roditelj djeteta s dijabetesom
Foto: Profimedia
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Koji kućanski poslovi su primjereni dobi djeteta? Već s 18 mjeseci mogu imati male obveze
U susjedstvu hara virus koji ide na pluća: Dječja infektologinja objašnjava koji su simptomi i za koga je najopasniji
U Kaštelima dječak ubo vršnjaka škarama u prsa: Majka jednog uputila emotivan apel
Ignorira vas, ne želi fizički kontakt... Ovo su znakovi da dijete razvija izbjegavajući stil privrženosti