Mali noćni strahovi često se pojavljuju u dobi kad dijete postane samostalnije, kad spava samo u svojoj sobi ili krevetu, kad se odvoji od sigurnosti dude-varalice ili majčina zagrljaja. Oni su normalni i ne treba ih se bojati, ali treba jako pametno procijeniti kako na njih odgovoriti.
Ti maleni, nevidljivi, strahuljavi strahovi zavuku se u sumrak pod jastuk i onda malenome spavaču ne daju mira. Oni noćnu svjetiljku pretvaraju u lava, jastuk u krokodila, sjene u goleme ruke. Usred noći čut ćete urlik nalik na noćni sudar automobila s autoceste: Mamaaaaaaaaa! Sneni, trčat ćete, sudarati se s predmetima u polumraku, tapkati po tami i, kad se konačno dočepate dječje sobe, vaše će zlato mirno spavati, snivati s osmijehom na licu. Vratit ćete se teturavo u svoj krevet i opet usnuti, i ponovno će doletjeti jedan urlik! Nećete se odmah obazirati, ali ćete uskoro začuti tiho šmrcanje, uplašeno i tužno, kao da se dogodilo neko neobjašnjivo zlo. Pa ćete ponovno pronaći svoje dijete u njegovu krevetu, kako sjedi, šmrca i gleda pred sebe:
- Što je ono?
- To je sjena tvojeg lava koji spava na ormaru.
- Jesi li sigurna? Izgleda kao ulaz u zmajevu špilju.
- Stopostotno sam sigurna, noć je pa ti se sve čini drukčije.
- A ono tamo na zidu?
- To je sjena tvog lego-kamiona.
Što napraviti?
Katkad je dovoljno samo zagrliti dijete i uvjeriti ga da su to samo obrisi u mraku, da mu ništa ne prijeti, da je sigurno, da mu se ništa neće dogoditi, neka samo sanja... Ali katkad to baš nije jednostavno. Mašta radi i usred noći.
Najveća je pogreška podržavati djetetov strah. Nikako mu ne smijete reći:
- Znam, grozan je taj veliki zmaj kojega sada vidiš! Ili, još gore: - Otišao je onaj grbavi krokodil, sada ti više ništa ne može.
Morate biti jasni i dosljedni i svaki put kada vas sneno i preplašeno dijete dozove usred noći, reći mu da je sanjalo i da nigdje ničega nema. Trebate ga čvrsto zagrliti, utješiti, usmjeriti pozornost na nešto drugo i polako ga ponovno uspavati.
Nemojte naglo uključivati svjetlo, radio, TV ili nešto čime biste mogli stvoriti dojam dana. Kad vaše dijete usred noći zaplače i probudi se, počne pričati o strahu koji je proživjelo dok je sanjalo nekakva ružna i strašna čudovišta, ne zaboravite da je i dalje noć. Utješite ga, zagrlite, ljuljuškajte i što spretnije otpuhnite natrag u san. Često su djeca, kad se noću tako probude, zapravo još jako snena i ne razbude se do kraja. Tihim glasom i nježnom gestom brzo ćete ih ponovno uspavati.
Ako se djeca bore protiv odlaska na spavanje izmišljajući da na zidu vide goleme kandže ili da ih nešto budi noću pa ne žele u krevet jer se boje, nemojte im to dopustiti. Budite razumni i odmah odmaknite takve priče. Recite im jasno da ničega nema, da se nikakvi mračuljci ili strahuljci ne bude noću da bi strašili malenu djecu, da je to njihova mašta! I, naravno, nikako nemojte dopustiti sebi ili drugima strašenje pričama tipa "Sad će tebe babaroga doći naučiti..." Naravno da će dijete, pogotovo ako je strašljivo i sklono panici, misliti da će babaroga doći u sumrak ili noću.
Strah je djeci namenut!
Danas je znanstveno dokazano da se malena djeca ne boje, nego im je strah nametnut. Roditelji i bliski ljudi najviše tome pridonose izmišljajući zle vještice, vragove koji će ih odnijeti, babe iz susjedstva koje će im navući uši, mračne sobe u kojima će tek naučiti svoga vraga... Takvi i slični naputci nisu bezazleni! Opasni su jer u djetetu stvaraju strah, a nimalo ga ne uče nečemu zbog čega su izgovoreni. Izbacite takve i slične likove iz svojih prijetnji.
Prije spavanja djetetu će jako pomoći neka dobra, topla, poučna priča za laku noć, tiha glazba i/ili prigušeno svjetlo noćne svjetiljke koje ćete ugasiti tek kad dijete usne. Pripazite kakve crtane filmove dijete gleda jer nekad su oni krivci za noćne strahove. Nekoj djeci bit će potrebni mjeseci prilagodbe na to da mirno utonu u san, neka će to učiniti odmah, a vama je važno znati kako pravilno postupati i ne posustajati ni u kojem slučaju. Kad mali noćni strahovi nestanu i rasplinu se, bit ćete sretni što imate spavača sa smiješkom na licu, a uz malo više sreće i samostalnije dijete i mirno mjesto za svoj vlastiti počinak. I, ne zaboravite, sjene na zidu su samo to – sjene!
Tekst: Majda Tometić Foto: Profimedia
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Koji kućanski poslovi su primjereni dobi djeteta? Već s 18 mjeseci mogu imati male obveze
U susjedstvu hara virus koji ide na pluća: Dječja infektologinja objašnjava koji su simptomi i za koga je najopasniji
U Kaštelima dječak ubo vršnjaka škarama u prsa: Majka jednog uputila emotivan apel
Ignorira vas, ne želi fizički kontakt... Ovo su znakovi da dijete razvija izbjegavajući stil privrženosti