Da je danas teže odgajati djecu, složit će se mnogi, pa i ja. Uglavnom zato što smo izgubili dodir sa samim sobom, svojim uvjerenjima, samopouzdanjem, zato što smo zatrpani savjetima i „savjetima“ sa svih strana, zato što smo dozvolili svakome da nam govori šta je najbolje za naše dijete i da nam poljulja osnovne vrijednosti i sigurnost u sebe i svoje odluke.
Kako i zašto se to dogodilo?
Nove, ali i stare metode koje se „izvlače“ iz naftalina, kojima su roditelji preplavljeni, u trenutku zaista djeluju zanimljivo i spremni su ih isprobati, ne bi li brzo i lako našli uspješnu odgojnu formulu za dijete. Međutim, stalnim isprobavanjem zapravo se gubi tako važna dosljednost, a usput se i „zaboravi“ da dijete treba promatrati i pratiti njegove potrebe i razvojne faze. Jer, ako ta formula sada i daje neke rezultate, imajte na umu da se djeca mijenjaju kako rastu, pa će vam opet trebati nova!
I da se razumijemo, nema ničeg lošeg u novinama i promjenama, sve dok su one u skladu s našim vrijednostima i uvjerenjima, i što je najvažnije u skladu s potrebama našeg djeteta i krajnjim ciljem koji želimo ostvariti – trajnu i jaku vezu s njim. Ono što nije dobro je, što mi pod „pritiskom“ trendova, zanemarimo svoje roditeljske vrijednosti i testiramo odgojne modele s kojima se ni sami u dubini duše ne slažemo. Primjer za to je i knjiga koja je prije par godina „uzdrmala“ svijet od toga da su se jedni zgražavali, a drugi podržavali primjenu metode „majke tigra“ (kod nas prevedeno kao Majka uspjeha - kako sam odgojila pobjednike, autorica Amy Chua). U njoj je detaljno opisan, za mnoge veoma surovo, odgoj koji je ova autorica kineskog porijekla primijenjivala na svojim kćerima.
Ovo je samo jedna u nizu knjiga koja „preporučuje“ određeni stil odgoja i eto prostora za silne dileme i rasprave je li ovo bolje ili ono, kao da su sva djeca napravljena po istoj šabloni i kao da je moguće na sve njih primijeniti istu formulu. Pritom, nije zanemariv komentar autorice na kraju knjige da sa starijom kćeri nije uspostavila kvalitetnu vezu roditelj – dijete i da danas, kada je ona odrasla, nisu u bliskom odnosu!
Hm, je li to ono što želimo? Odgoj koji nije u skladu s našim uvjerenjima, emocijama, djetetovim potrebama, senzibilitetom, odgoj koji će nas otuđiti od rođenog djeteta? Ne vjerujem da je ijednom roditelju to cilj.
Ovo je veoma ekstreman primjer, a naravno da uvijek postoji i ona druga strana medalje, druga krajnost – popustljivo roditeljstvo, koje je pak previše „rastezljivo“, proširenih granica. Ali, ni to nije OK, jer djeci su potrebne i smjernice i granice.
Je li onda bolje da se vratimo „svojim korjenima“? Je li ipak bolje (po)slušati naše roditelje kako su oni „to radili u njihovo vrijeme…“?
I što sad izabrati?
A, zašto ste uopće u dvojbi? Umjesto da biramo, hajdemo kreirati! Što je djeci najpotrebnije da dobiju od roditelja? Ljubav, poštovanje, razumijevanje… Nekako se zaboravi da su djeca mali ljudi, da imaju svoje misli i osjećaje, potrebe i želje, i znaju nam to na nedvosmislen način pokazati. Ali, mi to ne želimo vidjeti, jer se kruto držimo onog što smo zacrtali.
Djeca su iskonski i suštinski dobra, takva se rađaju, a kada se ponašaju na nama neprihvatljiv način, zapravo nam šalju poruku da im nešto od nas nedostaje, da smo nešto previdjeli pod teretom problema i ubrzanog života. Zato, vratite se korak unazad i gledajte ih, osluškujte… Ponašanjem nam „pokazuju“ kako se osjećaju zbog nas, njihovo ponašanje je samo odraz našeg.
Nema razloga da se ljutimo na njih, jednostavno trebamo pogledati sebe i promijeniti način na koji nešto radimo ili govorimo. Tako im pokazujemo da ih razumijemo i poštujemo i to je jedini način da isto to dobijemo zauzvrat. Nemojte dozvoliti da se ove jednostavne stvari poljuljaju pod idejom neke novosmišljene metode. Imajte vi vašu, onu koja je prilagođena vašem djetetu. Duboko u srcu svaki roditelj zna i oseća da li i šta radi dobro. Samo nastavite tako i verujte sebi. Jer, dete veruje vama.
Tekst: Dragana Aleksić, Family CoachFoto: Profimedia
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Koji kućanski poslovi su primjereni dobi djeteta? Već s 18 mjeseci mogu imati male obveze
U susjedstvu hara virus koji ide na pluća: Dječja infektologinja objašnjava koji su simptomi i za koga je najopasniji
U Kaštelima dječak ubo vršnjaka škarama u prsa: Majka jednog uputila emotivan apel
Ignorira vas, ne želi fizički kontakt... Ovo su znakovi da dijete razvija izbjegavajući stil privrženosti