Nedostatak vlage može uzrokovati brojne tegobe poput umora, pospanosti, razdražljivosti, slabije koncentracije, nervoze i glavobolje. Zbog suhog zraka koža vam se suši i javlja se osjećaj svrbeži. Duža izloženost može uzrokovati pojavu infekcija gornjih dišnih puteva uslijed isušivanja sluznice, kao i žarenje u očima.
Suhi zrak nije samo neprijatelj organizma. Zbog njega mogu stradati i stvari oko vas poput slika na zidovima, namještaja, parketa ili odjeće. Stoga je zrak u prostoriji uvijek potrebno ovlažiti.
8 prednosti ovlaživanja prostora zimi
Sprječava infekcije
Vlaga omogućuje sitnim dlačicama u nosu da se pokreću i rade svoj posao – filtriraju bakterije i viruse kako bi vas zaštitile od prehlade i gripe. Dodatna vlaga može također spriječiti krvarenje iz nosa.
Ublažava simptome gripe i prehlade
Navlaženi zrak može pomoći prilikom ublažavanja simptoma gripe ili prehlade, uključujući iritaciju nosnih prolaza, grla i bronhija, a pomaže disanju i lakšem snu.
Štiti drveni namještaj
Drveni namještaj i parket reagiraju negativno na previše ili premalo vlage u zraku. Zbog premalo vlage drvo može ispucati i puknuti. Ovlaživanje svake prostorije s drvenim namještajem možete pomoći očuvanju integriteta drveta.
Čuva vaše glasnice
Glasnice moraju biti podatne i dobro podmazane kako bi vibrirale i proizvodile dobar zvuk. Dehidracija, virusi ili loša prehrana mogu uzrokovati gubitak glasa. Očuvanje vlage u zraku, posebice tijekom spavanja, može vam pomoći da povratite vaš glas.
Hidratizira kožu
Toplina u domu tijekom zimskih mjeseci može dovesti do isušivanja kože, posebice kože ruku koja ima manje uljnih žlijezda. Usnice se također lakše isušuju, a ovlaživač zraka može pomoći kako biste ih održali vlažnima.
Čuva toplinu
Ovlaživač zraka vaš dom čini toplijim. Što je više vlage u zraku, bolje ćete osjećati toplinu. Zrak s temperaturom od 21 °C i 10 % vlage izazvat će osjet kao da je u prostoriji 19,5 °C, dok će uz vlažnost od 50 % djelovati kao da je unutra temperatura 20,5 °C.
Umanjuje hrkanje
Niska razina vlage u nosu može povećati hrkanje, stoga i ovdje hidratacija može biti od velike pomoći.
Pomaže biljkama
Mnoge vrste kućnog bilja potječu iz krajeva s povećanom vlagom. Unutrašnji zrak, posebice zimi, ne nudi dovoljno vlage kako bi se biljke mogle razvijati. To će postati očito kada lišće na rubovima počne žutjeti ili venuti. Dodavanjem ovlaživača zraka u prostoriju napravit ćete razliku za mnoge biljke.
Kako ovlažiti prostorije tijekom zimskim mjeseci
Normalna količina vlage u zatvorenom prostoru tijekom zime trebala bi biti između 30 i 50 %. Vlažnost se u prostoriji može povećati vrlo jednostavno, i to uz pomoć priručnih sredstava.
Dovoljno je iskoristiti ono što se u svakom domu nalazi na dohvat ruke. Na radijator možete staviti posudu s vodom u koju ćete dodati nekoliko kapljica eteričnog ulja lavande, eukaliptusa, čajevca ili mente. Tako će doći do bržeg isparavanja vode i bolje cirkulacije vlažnog zraka kroz prostoriju.
Eterična ulja imaju antivirusna svojstva te blagotvorno djeluju na dišne puteve i otklanjaju umor. Vodu u ovlaživaču preporučljivo je mijenjati svaki dan. Kao prirodni ovlaživač može poslužiti i vlažno rublje koje ćete sušiti u neposrednoj blizini radijatora. Voda iz njega će tako isparavati, a istovremeno održavati vlagu u prostoriji.
Vlagu ćete pustiti u prostorije ako neposredno nakon tuširanja ili kupke otvorite vrata kupaonice. Nakupljena para i vlaga brzo će prostrujati kroz obližnje prostorije. Ako ste uživali u toploj kupki, dovoljno je, nakon izlaska iz kade, u nju pustiti hladnu vodu jer će tako doći do većeg isparavanja.
Kuhanje na štednjaku u zimskim mjesecima korisnije je od pripreme jela u pećnici. Na taj se način oslobađa vlaga u zraku, dok ga pećnica isušuje.
Suhi zrak možete ovlažiti i iskuhavanjem vode.
Dovoljno je da u obični lončić ulijete vodu i u nju stavite komadiće kore naranče ili limuna. Na laganoj vatri pustite da ta mješavina proključa. Pare koje isparavaju povećat će vlažnost u prostoriji, a miris citrusa vaše raspoloženje.
Izvor: www.alternativa-za-vas.com
Foto: Profimedia
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Koji kućanski poslovi su primjereni dobi djeteta? Već s 18 mjeseci mogu imati male obveze
U susjedstvu hara virus koji ide na pluća: Dječja infektologinja objašnjava koji su simptomi i za koga je najopasniji
U Kaštelima dječak ubo vršnjaka škarama u prsa: Majka jednog uputila emotivan apel
Ignorira vas, ne želi fizički kontakt... Ovo su znakovi da dijete razvija izbjegavajući stil privrženosti