Računa se da je oko 30% odraslih zaraženo herpes virusom tip 2, dok se tek u oko polovice zaraženih tijekom vremena pojave simptomi bolesti. Vrijeme inkubacije (vrijeme od kontakta do nastanka simptoma) iznosi 3 - 8 dana. Nakon prvog izbijanja bolesti virus se smješta u živčane ganglije donjeg dijela kralježnice, gdje može ostati pritajen više mjeseci ili čak godina.
Česta je pojava recidiva - ponovnog izbijanja simptoma, a uslijed širenja virusa živcima bolest može izbiti i na više mjesta. Recidiv je najčešće potaknut stresnim situacijama, bolešću, sunčevim svjetlom, oralnim kontraceptivima. Važno je napomenuti da se virus može tijekom porođaja prenijeti na novorođenče, pa se kod majki s čestim recidivom genitalnog herpesa preporuča porođaj dovršiti carskim rezom.
Simptomi zaraze
Čak i u slučaju izloženosti virusu herpesa, većina pacijenata neće nikada razviti simptome, niti posumnjati da u sebi nose virus. Znanstvena istraživanja žena koje su u vrlo velikoj opasnosti da će se razboljeti od spolno prenosivih bolesti zapravo pokazuju da su 47% ovih žena nositeljice virusa, iako je tek jedna polovica od njih imala simptome.
Simptomi su osobito izraženi u slučaju prve zaraze virusom, a obuhvaćaju peckanje uz nelagodni osjećaj napetosti kože (sluznice) u predjelu spolovila uz nastanak mjehurića, koji potom pucaju ostavljajući sitne, bolne erozije sluznice ili kože, uz nerijetko povišenu tjelesnu temperaturu.
Erozije (defekti kože, ranice) zarastaju tijekom deset do dvadeset dana. Najčešće su kod žena zahvaćeni: rodnica, stidne usne, stražnjica, anus i bedra. Simptomi u ponovljenim izbijanjima bolesti su obično blaži nego u primarnih infekcija i kraćeg su trajanja (prosječno 10 dana). Promjene na spolovilu obično prati povećanje i bolnost limfnih čvorova u preponama, kao i bolovi, odnosno peckanje kod mokrenja.
Liječenje
Primjenjuju se 3 antiviralna lijeka koji se uzimaju kao oralno u tabletama (Acyclovir, Valacyclovir ili Famciclovir). Doza i trajanje liječenja ovisi o učestalosti recidiva i o težini kliničke slike. Kod primarne infekcije provodi se, tzv. epizodna terapija u trajanju od 7 do 10 dana. Supresivna terapija se preporuča ukoliko se genitalni herpes javi više od 6 puta godišnje. Prednosti supresivne terapije je smanjenje učestalosti i skraćivanje trajanja svake pojedine epizode genitalnog herpesa, kao i smanjenje rizika prijenosa genitalnog herpesa na nezaraženog partnera.
Terapija se primjenjuje tako da se svakodnevno uzimaju niske doze antiviralnog lijeka. U lokalnoj terapiji se primjenjuju antiseptičke kupke i antibiotske masti. Lokalna primjena antiviralnih krema kod genitalnog herpesa danas je gotovo potpuno napuštena.
Tekst:Dr. Ivana Manola, spec. dermatologije i venerologije, Poliklinika Manola
Foto: Profimedia
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Kako darovita djeca zamišljaju bolji svijet? Birali bi učitelje, predmete, a tehnologija im je pomagač, ne gospodar
Maja Šuput pokazala novu Bloomovu frizuru: 'Baš si ga skratila, sad je pravi dečkić'
Dragi odrasli...: Pisma djece iz Hrvatske za bolji svijet, ovo su njihove poruke
Uranjeno božićno ukrašavanje usrećuje, znanstveno je dokazano