Zdrav nokat ima glatku, sjajnu površinu bez nepravilnosti, proziran je, uokviren intaktnim naborima te pokazuje pravilne odnose između dužine i širine nokta koji variraju od prsta do prsta. Matriks nokta jedina je struktura koja proizvodi nokat i smješten je ispod gornjeg nabora nokta. Svako oštećenje matriksa može se odraziti na konzistenciju, oblik i transparentnost nokta. Nespretno, pogotovo pretjerano manikiranje (npr. intenzivno pomicanje nabora), rezanje zanoktica, pritisak na lunulu (bijeli polukružni dio nokta), upotreba agresivnih sredstava za njegu i štošta drugo često izazivaju oštećenja na noktima. Potrebno je dobro poznavanje građe kao i kinetike rasta noktiju kako bi se u takvim slučajevima mogao dati kvalitetan savjet.
Urasli nokat
To je najčešće oboljenje noktiju kod djece i adolescenata, no javlja se i u drugim dobnim skupinama. Kod novorođenčadi i dojenčadi konzervativno liječenje ustrajnom masažom i stavljanjem flastera najčešće daje rezultata. I kod adolescenata se u početnoj fazi urastanja nokta može primijeniti konzervativna terapija umetanjem vate ispod bočnog donjeg ruba nokta, natezanjem lateralnog nokatnog nabora čvrsto zalijepljenim flasterom, te nadogradnjom (podebljanjem) nokatnog ruba akrilom (akrilnim noktom).
Postavljanje udlage u obliku plastične cjevčice uz rub nokta smatra se semikonzervativnom metodom jer iziskuje lokalnu anesteziju. Metoda izbora u uznapredovalim slučajevima jest fenolna kaustika. Nokat se pod lakalno anestezijom suzi (uzdužno izreže do vrha nokta) tada se sa štapićem namočenim u fenol izrezani dio premaže kako nokat ne bi ponovno izrastao punom širinom, već u suženom obliku. Rezultat je ponešto sužen nokat bez daljnjih nedostataka. Alternativno je sredstvo 10-20 postotna natrijeva lužina.
Cjevasti nokti
Najučestaliji oblik cjevastih noktiju simetričan je, genski uvjetovan, a do izražaja dolazi od treće do četvrte životne dekade. Asimetrični oblici najčešće su posljedica anomalija stopala ili kroničnih bolesti kože. Za simetrične cjevaste nokte karakteristična je poprečna zaobljenost u donjem dijelu nokta, što u ekstremnom slučaju može završiti potpunim zaobljenjem u obliku cijevi. Uzrok leži u progresivnom proširenju kosti završne falange zbog kojeg se nokat izvija prema gore. U manje izraženim slučajevima često je dovoljno suziti nokat pomoću postupka fenolizacije koju smo već gore opisali. U ekstremnim slučajevima dodatno je potrebna plastika nokatnog ležišta.
Reketni nokti
Najučestaliji su na palčevima, no mogući su i na drugim prstima, vrlo rijetko i na nekom nožnom prstu. Ta se anomalija nasljeđuje autosomalno dominantno, u različitom intenzitetu i obliku.
Zbog preuranjenog okoštavanja epifizne fuge zaustavlja se uzdužni rast završne falange u dobi od oko 10 godina, dok se kost zbog apozicije širi. Rezultat je kratak i širok završni članak koji podsjeća na teniski reket. Kod željene korekture operativnim putem radi se obostrana biopsija nokta uz plastiku nokatnog nabora.
Rascijepljeni nokti
Traume nokta s ožiljcima na matriksu i/ili stvaranjem pterigija izazivaju djelomično zaustavljanje rasta nokta što rezultira rascjepom u noktu. Moguće su dvije različite korektivne metode:
- ekscizija ožiljaka i zatvaranje matriksa vrlo finim šavom ili
- transplantacija matriksa.
Trapezni nokti
Katkad se može razviti vrlo velik haluksni nokat koji je djelomice urastao u lateralne nabore i nalik je trapezu, što posebno mladim damama predstavlja kozmetički problem. U takvu se slučaju nokat može lagano suziti fenolizacijom matriksnog roga te se suvišni proksimalni dijelovi lateralnih nabora mogu odstraniti.
Tumori nokta
Poznato je više od 120 različitih tumora, tumoroznih tvorevina i reaktivno-degenerativnih procesa na noktima. Većinom su dobroćudni te se mogu odstraniti bez znatnih deformacija nokta, uz preduvjet dobrog poznavanja njihove prirode i odlika njihova rasta.
Pigmentacije nokta
Najčešći uzrok promijenjene pigmentacije nokta jest gljivična infekcija nokta koju je potrebno dokazati mikološkom obradom i shodno nalazu liječiti.
Drugi najčešći uzrok promjene boje nokta jest hematom ili krvarenje ispod nokatne ploče. Krvarenje ispod nokatne ploče najčešće nastaje nakon traume (uske cipele, duže pješačenje, intenzivan trening). Hematom se može lako dijagnosticirati uz pomoć dermatoskopa.
Psorijatične promjene na noktima vrlo često izgledaju kao tzv.“uljne mrlje” ili kao sitne udubine na nokatnoj ploči, a katkad i kao zadebljanja nokatne ploče – kada mogu podsjećati na gljivičnu infekciju nokta.
Među najtežim problemima na području bolesti nokta jest razlikovanje dobroćudne od zloćudne melaninske pigmentacije nokta, odnosno razlikovanje madeža od melanoma smještenog u ležištu nokta.
Katkad nije moguće sa sigurnošću postaviti dijagnozu dermatoskopom. U tom se slučaju radi biopsijska tehnika kojom se potpuno odstranjuje žarište melanocita koji su uzrok nastanka pigmentacije. Ako se histološki postavi dijagnoza melanoma nokta, bit će potreban operativni zahvat u skladu s invazijskim stupnjem oboljenja.
Ekstrakcija (čupanje) nokta
Nažalost, ekstrakcija nokta još je uvijek gotovo refleksna radnja mnogih kirurga. Tek u rijetkim slučajevima taj je postupak indiciran kao jedina mjera. Ekstrakcijom se nokat ne uljepšava, jako se traumatizira te često postaje osjetljivijim na gljivične infekcije.
Kako se pravilno režu nokti na rukama i nogama?
Njega zdravih noktiju bi se trebala sastojati od skraćivanja, po mogućnosti rašpom od papira ili stakla, njege pokožice i premazivanja nokatne ploče zaštitnim lakovima za nokte. Skraćivanje noktiju treba biti ravno eventialno malo zaobljeno zbog mogućeg urastanja nokatne ploče u okolnu kožu.
Njega pokožice: najprije umasirati sredstvo za njegu u okolinu nokta, potom drvenim ili plastično-gumenim štapićem potiskivati pokožicu prema korijenu nokta. Nakon svakog pranja ruku prilikom brisanja potiskivati pokožicu nježno (bez krvi i bola) prema korijenu nokta.
Kod osoba koje su u čestom kontaktu s vodom preporuča se kod lakiranja nanijeti najprije podlak, potom troslojni dekorativni lak.
Rezati nokte na nogama ravno jer na taj način sprečavamo nastanak uraslog nokta.
Tekst: dr. Ivana Manola, spec. dermatologije i venerologije, Poliklinika Manola,
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Kako darovita djeca zamišljaju bolji svijet? Birali bi učitelje, predmete, a tehnologija im je pomagač, ne gospodar
Maja Šuput pokazala novu Bloomovu frizuru: 'Baš si ga skratila, sad je pravi dečkić'
Dragi odrasli...: Pisma djece iz Hrvatske za bolji svijet, ovo su njihove poruke
Uranjeno božićno ukrašavanje usrećuje, znanstveno je dokazano