Neposredno nakon porođaja rodnica će biti rastegnuta, natečena i bolna. U idućih nekoliko dana moguće će se otekline smanjivati i mišići rodnice počet će vraćati svoj tonus, a sljedećih nekoliko tjedana postupno će postajati sve manja. U tome može pomoći redovito izvođenje Kegelovih vježbi za jačanje mišića zdjelice.

U slučaju epiziotomije (ureza međice) ili razdora tkiva, međici je potrebno vrijeme da zacijeli. Bolovi bi mogli stvarati probleme kod sjedenja i mokrenja. Dok čekate da međica ne zacijeli, izbjegavajte sjedenje ili umanjite nelagodu stiskanjem mišića stražnjice prilikom sjedenja te primjenom toplih ili hladnih obloga. Posebnu pozornost posvetite higijeni međice, osobito kad krenu lohije (vaginalni iscjedak karakterističan za razdoblje babinja), da ne dođe do upale.

Odgodite spolne odnose sve dok vaš ginekolog na pregledu šest tjedana nakon porođaja ne potvrdi da ste se potpuno oporavili. U međuvremenu, razmislite koji biste oblik kontracepcije željeli. Ovulacija se može pojaviti i prije povratka mjesečnice, čak i ako dojite. Kad se osjetite spremni (fizički i emocionalno), upustite se u spolni odnos tempom koji vama najviše odgovara.

Nakon porođaja, sluznica rodnice ne proizvodi dovoljno sekreta, što je posljedica niske razine estrogena. Suhoća rodnice bit će izraženija ako dojite jer se time održava niska razina estrogena. Korištenje lubrikanata pomaže u takvim situacijama.

OPREZ!

Pazite da upotrebljavate lubrikante na bazi vode, osobito ako se štitite kondomima ili dijafragmom, jer bi lubrikanti na bazi ulja mogli oslabiti lateks i dovesti do pucanja kondoma ili uništiti dijafragmu.

Tekst: Rahela Filip

Foto: Profimedia