Dugo radno vrijeme negativno se odražava na duševni i psihički razvoj sinova. To je pokazala studija australskih znanstvenika i Znanstvenog centra za socijalna istraživanja iz Berlina, prenosi njemačko online izdanje magazina Zeit.de. Studija uključuje 1400 djece iz Australije gdje 19% očeva radi 55 i više sati tjedno.
Sinovi takvih očeva su prema studiji, kad malo odrastu, puno češće problematični ili su skloni agresivnosti za razliku od sinova čiji očevi rade kraće tjedno radno vrijeme. Na kćeri dulje radno vrijeme očeva, prema studiji, nije ostavilo negativnog traga.
Australija sa duljim radnim vremenom nije usamljen slučaj. Mnoge europske zemlje zahtijevaju dulje radno vrijeme od svojih zaposlenika što je aktualna tema i u prijedlogu novog Zakona o radu kod nas. Radno vrijeme se prema tom prijedlogu Zakona može povećati u određenom razdoblju do 56 sati tjedno, ali ukupan broj radnih sati u razdoblju od četiri mjeseca mora biti prosječno 40 sati tjedno odnosno 48 sati s prekovremenim satima. Što će novi Zakon o radu i pregovori sa sindikatima donijeti, valja još neko vrijeme pričekati.
Znanstvenici ove studije zaključuju kako bi politika trebala očeve poticati da rade kraće i preuzmu više obiteljskih obaveza. Također se ističe da bi očevima i majkama trebalo dati više jednakih mogućnosti za organizaciju privatnog i poslovnog života odnosno mogućnosti da sami organiziraju obaveze odgoja i podizanja djece i obaveze posla.
Foto: Profimedia
Kreću upisi u zagrebačke gradske vrtiće, a evo što roditelji moraju znati
Princ Archie proslavio šesti rođendan: Slavni par s njim je preživio strašan incident, a ovako su ga opisali
'Ako lažeš, narast će ti nos': 7 bijelih laži kojima roditelji mogu natjerati djecu da se lijepo ponašaju
Kirurg iz KB Dubrava: Liječenje rascjepa usne i nepca zahtijeva nekoliko kirurških zahvata
Sin Cristiana Ronalda dolazi u Hrvatsku: Svaki dan trenira po nekoliko sati i tušira se hladnom vodom