DJEVOJČICE
- Djevojčice su osjetljivije na buku.
- Djevojčice prohodaju u prosjeku dva mjeseca ranije i počnu govoriti četiri do pet mjeseci prije dječaka.
- Djevojčicama je za igru dovoljan jedan kutak. One oblače lutke, glume ili slažu slagalice na vrlo ograničenom prostoru.
- Istraživanja pokazuju da su "ženske bebe" društvenije od samog rođenja. Međutim, znanstvenici smatraju da roditelji od prvog trenutka više maze kćeri i razgovaraju s njima, tako da je moguće da zbog toga ranije kao odgovor i dobivaju osmijeh ili kontakt očima.
- Hormon estrogen pomaže djevojčicama da, u dobi od šest do dvanaest mjeseci, razviju neurološke veze između lijeve i desne moždane hemisfere, pa su zato ranije sposobne progovoriti, ali i vrlo rano izraziti suosjećanje.
- U dobi do deset godina djevojčice ljepše pričaju i imaju bogatiji rječnik, ali im je razmišljanje ograničenije nego kod dječaka.
- Nakon puberteta alergije više napadaju djevojčice. Neki stručnjaci upozoravaju na to da roditelji kod adolescentica teže uočavaju zdravstvene probleme, pogotovo one psihičke naravi, upravo zato što su djevojčice u najmlađoj dobi manje obolijevale.
- Da bi se djeca razvijala pravilno, vrlo je važan i odnos okoline prema njima. Djevojčice su u blagoj prednosti, jer im se roditelji od rođenja obraćaju nježnijim riječima: "Kako je moja princeza?", "Tko je to danas tužan?".
DJEČACI
- Bebe dječaci više plaču od beba djevojčica. Pretpostavlja se da je razlog tomu što se oni teže prilagođavaju uvjetima izvan mamina trbuha.
- Dječaci su, kad se rode, teži u prosjeku 100 grama od djevojčica. Oni, također, dobivaju više na težini u prvih šest mjeseci života, pa zbog toga postoje i odvojene tablice rasta za dječake i djevojčice.
- Dječacima je za pravilan razvoj potrebna širina. Oni sazrijevaju dok jurcaju po kući ili parku, penju se na drveće, lome stvari… Manje su oprezni od djevojčica i nezgode shvaćaju manje tragično.
- U najmlađoj dobi dječaci više obolijevaju od alergija i infekcija.
- Dječaci u predškolskoj dobi i mlađim školskim razredima razmišljaju originalnije, logičnije, ali to često ostaje nezapaženo − jer ne govore mnogo.
- Dječaci se koriste jednom po jednom moždanom hemisferom. U najranijoj dobi više se oslanjaju na lijevu stranu mozga, pa se smatra da im zato bolje leže logički zadaci.
- Između ostalog, dječaci su snalažljiviji u orijentaciji, ali im zato strpljenje nije jača strana − jer hoće sve i odmah.
- Roditelji rjeđe nose dječake od djevojčica, često ih grde i uglavnom im se obraćaju naredbama − što oni, kada odrastu, usvajaju kao model ponašanja. Zbog toga je velika vjerojatnost da će se i oni tako ponašati prema svojoj djeci.
Tekst: Zorica Savićević
Foto: Thinkstock
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Koji kućanski poslovi su primjereni dobi djeteta? Već s 18 mjeseci mogu imati male obveze
U susjedstvu hara virus koji ide na pluća: Dječja infektologinja objašnjava koji su simptomi i za koga je najopasniji
U Kaštelima dječak ubo vršnjaka škarama u prsa: Majka jednog uputila emotivan apel
Ignorira vas, ne želi fizički kontakt... Ovo su znakovi da dijete razvija izbjegavajući stil privrženosti