Kako bolesti nastaju kao rezultat poremećaja ravnoteže i protoka energije, stimuliranjem određenih akupunkturnih točaka vraća se energetska ravnoteža i pomaže tijelu da samo sebe izliječi i održava zdravim. Ipak, malo je poznato da se ova drevna kineska tehnika u hrvatskim bolnicama i privatnim praksama primjenjuje već više od 30 godina. Široj javnosti još manje je poznata njena primjena u ginekologiji i porodništvu, iako je upravo akupunktura kod niza tegoba u trudnoći idealan način pomoći jer je primjena farmakoloških preparata najčešće kontraindicirana.

Prije trudnoće

Prilikom planiranja i pripreme za trudnoću akupunkturu je moguće koristiti za ublažavanje nekih kroničnih tegoba. Migrena, alergije i astma postaju u trudnoći velikim problemom jer je upotreba lijekova ograničena. Akupunktura može pomoći u smanjenju ili potpunom uklanjanju ovakvih neugodnih simptoma, a može se koristiti za rješavanje loših navika poput pušenja.

S obzirom da djeluje na poboljšanje funkcioniranja pojedinih organa i čitavog organizma, akupunktura se koristi u liječenju neplodnosti uzrokovane hormonalnim poremećajima i idiopatske (nerazjašnjene) neplodnosti. Koristi se i uz postupke inseminacije i IVF-a. Učinkovitost akupunkture u postupcima potpomognute oplodnje znanstveno je dokazana u Institutu Christian-Lauritzen u Ulmu u Njemačkoj. Istraživanje je uključivalo 160 pacijentica, od kojih je 80 bilo tretirano 25 minuta prije i 25 minuta nakon postupka transfera embrija. Šest tjedana nakon postupka ultrazvučnim pregledom utvrđena je trudnoća kod 42,5% pacijentica tretiranih akupunkturom, te kod samo 26,3% pacijentica iz kontrolne skupine iz čega se može zaključiti kako akupunktura povećava uspješnost postupka potpomognute oplodnje.

Tijekom trudnoće

S obzirom na svoja relaksirajuća svojstva te sposobnost uspostave ravnoteže u organizmu, akupunktura je idealna za trudnice koje su vrlo često zabrinute. Poboljšanjem općeg stanja organizma majke smanjuje se prelazak toksina iz majčina organizma u bebu što rezultira zdravijom bebom. Veliku pomoć akupunktura može pružiti u uklanjanju mučnina, žgaravice, zatvora i hemoroida, boli u leđima te edema, tj. prekomjernog nakupljanja tekućine.

Porođaj

Stimuliranje određenih akupunkturnih točaka u posljednjim tjednima trudnoće pridonijet će sazrijevanju cerviksa te spuštanju bebe. U slučaju da je beba okrenuta na zadak, primjenom akupunkture povećava se aktivnost bebe, opuštenost mišića maternice te pojačava protok krvi kroz maternicu i pupčanu vrpcu što može rezultirati okretanjem bebe u željeni položaj. Uspješnost ove metode dokazana je istraživanjem u Kliničkoj bolnici Osijek. Sudjelovale su dvije skupine pacijentica s bebama okrenutima na zadak. Jedna skupina pacijentica tretirana je akupunkturom pola sata dnevno od 34. tjedna trudnoće. Kod čak 76,4% tretiranih pacijentica bebe su se okrenule u pravilan položaj, dok je u kontrolnoj skupini taj postotak bio znatno manji (45,4%).

U slučaju prenesene trudnoće akupunkturom je moguće pokrenuti trudove. Na samom porođaju njena primjena pojačava kontrakcije, umanjuje bolove, obnavlja energiju i ujedno smanjuje trajanje prvog porođajnog doba. Istraživanje provedeno u Sveučilišnoj bolnici Ulleval u Oslu u Norveškoj dokazalo je kako su žene koje su na porođaju primale akupunkturu, tražile i primile medikamente za ublažavanje bolova samo u 11% slučajeva, za razliku od 37% žena koje nisu tretirane akupunkturom.

No ni na porođaju dobrobiti primjene akupunkture ne prestaju. Ona se može primjenjivati i nakon porođaja kako bi umanjila umor i postporođajnu depresiju te pomogla kod problema s dojenjem i laktacijom, bilo da se radi o manjku ili višku mlijeka te mastitisu.

Tekst: Ana Horvatović

Foto: Thinkstock