Nezgode se uvijek događaju posebice kad su djeca tijekom ljetnih mjeseci često vani na igranju, u parkićima ili tračkaraju po plaži na moru. Katkad nezgode završavaju posjekotinama za koje ne znamo kako ih tretirati.
Što napraviti kad dijete ima otvorenu ranu?
Tretman ovisi o tome na kojem je dijelu tijela dijete zadobilo posjeklinu. Nije svejedno je li to guza ili lice ili, pak, područje oko očiju. Treba razmišljati da će svaka posjeklina dulja od 1 cm ostaviti ožiljak. Ako već ožiljak mora biti, onda ga kirurg stručnim zahvatom i specijalnom vrstom konca može učiniti gotovo nevidljivim.
Sa svakom se posjeklinom koja je veća od 1 cm treba uputiti svojem liječniku. Prethodno je kod kuće potrebno ranu previti sterilnim zavojem ili svježe izglačanim rupčićem. Nije dobro na ranu stavljati jod, otopine dezinficijensa, prašak ili masti. Ako rana jače krvari, potrebno je napraviti kompresiju na tom mjestu (pritiskati to mjesto), dok se ne dođe do liječnika. Tek će liječnik odlučiti je li dovoljan samo specijalni flaster za rane ili se ona mora šivati.
Tekst: Verica Jačmenica-Jazbec , dr. med., spec. za dječje bolesti
Foto: Thinkstock
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Koji kućanski poslovi su primjereni dobi djeteta? Već s 18 mjeseci mogu imati male obveze
U susjedstvu hara virus koji ide na pluća: Dječja infektologinja objašnjava koji su simptomi i za koga je najopasniji
U Kaštelima dječak ubo vršnjaka škarama u prsa: Majka jednog uputila emotivan apel
Ignorira vas, ne želi fizički kontakt... Ovo su znakovi da dijete razvija izbjegavajući stil privrženosti