Prehrana ima važnu ulogu u fizičkom i mentalnom zdravlju djece i mladih. Djeca i adolescenti prije svega trebaju prehranom osigurati dovoljan unos energije i nutrijenata za pravilan rast, razvoj i sazrijevanje. Prehrambene navike i odnos prema hrani koji se usvoje u djetinjstvu zadržavaju se cijeli život. Pravilna prehrana temelj je za prevenciju kroničnih nezaraznih bolesti, pretilosti i cjelokupno zdravlje. Stoga je jako važno da su prehrambene navike djece pravilne i da djeca razviju zdrav odnos prema hrani.
U posljednje vrijeme sve se više govori o važnosti međuobroka za pravilan razvoj djeteta. Zašto je tako pitali smo nutricionisticu i kondicijsku trenericu Martinu Dadić, čija je ekspertiza prehrana sportaša, što uključuje i djecu. U njezinim vrlo korisnim odgovorima na pet pitanja otkrivamo važnost međuobroka, toga temelja moderne prehrane.
Što podrazumijeva riječ međuobrok?
Međuobrok je svaki oblik obroka, bez obzira na količinu namirnice koju sadržava, koji se konzumira izvan doručka, ručka ili večere.
Kakva je uloga međuobroka u uravnoteženoj prehrani?
Nema sumnje da međuobroci imaju mnogo benefita u modernoj prehrani. Jedan od njih je osiguravanje unosa znatne količine mikronutrijenata koje u organizam ne možemo unijeti samo glavnim obrocima. Tu se ubrajaju brojni vitamini, minerali i fitokemikalije, primjerice vitamin C (voće), kalcij (mliječni proizvodi), zdrave masnoće (orašasti plodovi), beta-karoten (povrće) te probiotici (voće, kefir). Uz to, osiguravaju adekvatan unos makronutrijenata proteina, masti i ugljikohidrata, što je posebice važno za djecu koja imaju povećane potrebe za proteinima zbog rasta i razvoja. Ponekad je teško zadovoljiti sve energetske potrebe u tri obroka pa su zato potrebni međuobroci. Osim toga, međuobroci su važni u regulaciji osjećaja sitosti jer pomažu da ne dođemo do stanja da smo pregladnjeli i onda pojedemo veliku količinu hrane u jednom obroku.
Zašto su međuobroci posebno važni u dječjoj prehrani?
Djeca često međuobrocima unose namirnice bogate rafiniranim šećerom i zasićenim masnoćama, kao što su slatkiši, grickalice, pekarski proizvode i zaslađeni sokovi. Kada se jednom usvoje loše prehrambene navike, teško ih je promijeniti. Neuravnotežena prehrana ne može podržavati pravilan rast i razvoj djeteta pa posljedično nastaju nutritivni deficiti i zdravstvene poteškoće. Tu ključnu ulogu imaju roditelji kojima fokus treba biti na ulaganju u kvalitetne namirnice i pripremu hranjivih obroka.
Što djeca mogu jesti za međuobrok?
- Voće
U školskoj torbi uvijek treba biti neko voće, najzgodnije su jabuka, banana, kruška, a drugo voće možete narezati u zdjelicu, primjerice jagode, naranče, kivi, nektarine, ananas itd. Prema posljednjem COSI istraživanju, u Hrvatskoj samo 32% djece jede voće svaki dan, što znači da mnogi ne zadovoljavaju preporuku od dvije porcije dnevno pa je ovo dobar način da se to promijeni.
- Mliječni proizvodi
Uz voće je dobro pojesti jogurt, koji je odličan izvor proteina, kalcija, fosfora, vitamina D i zasitit će djecu. Odličan su izbor i svježi sirevi, tvrdi sir te sirni namazi koji se mogu pojesti uz integralne krekere kako bi se kod djece povećao unos proteina, masti, vitamina B12 i kalcija.
- Kombinacija orašastih plodova i sušenog voća
Orašasti plodovi, kao što su bademi, lješnjaci, orasi, brazilski i indijski oraščić, zgodna su i zdrava grickalica jer sadrže višestruko nezasićene masnoće, biljne protein, minerale kao što su magnezij, cink, selen, željezo, vitamini B skupine te vitamin E.
- Kvalitetni sendviči
Pripremite sendvič od integralnog kruha s nekim namazom, kao što su posni sir, sirni namaz, humus (namaz od slanutka) uz šunku, tvrdi sir, tvrdo kuhano jaje ili ostatke mesa i povrće koje može biti svježe (zelena salata, paprika, rajčica, krastavci, naribana mrkva) ili dinstano (tikvica, gljive, paprika). Takav je sendvič obrok koji djetetu osigurava sve što mu je potrebno.
- Smoothie od voća i povrća
Smoothie je dobar način da dijete pojede voće i povrće, posebice djeca koja ne vole voće ili povrće. Smoothie možete napraviti na bazi mlijeka, biljnog napitka, jogurta ili vode te dodati zobene pahuljice, posni sir, sjemenke i orašaste plodove kako bi napitak bio zasitniji.
- Slatke zdjelice
U malu staklenku možete staviti zdrave deserte kao što su zobena kaša, chia puding, složenac s jogurtom, integralnim keksima, voćem i medom. Ovo je još jedan način da djeca pojedu voće, a posljedično povećaju unos vitamina, minerala te prehrambenih vlakana.
Kako osvijestiti djecu da je važno jesti zdrave međuobroke?
Kada govorimo o prehrani djece, prije svega trebamo imati na umu da su djeca sklona imitirati ponašanje roditelja u svim aspektima pa tako i prehrambene navike. Odrasli i roditelji su prehrambeni modeli, odnosno ako želimo da se djeca pravilno hrane, to im trebamo pokazati svojim primjerom. Zbog užurbanog života nije lako uskladiti sve obaveze i često možemo čuti da se nema vremena za zdravu prehranu. Ako hrana koju jedemo gradi naše tijelo, onda bi nam to trebao biti prioritet jer je narušeno zdravlje teško vratiti. Svakako nije lako uskladiti sve obaveze, ali nekada uopće nije potrebno mnogo truda da se bolje organiziramo, što može činiti veliku razliku.
Svaki dan posvećen sretnom rastu djeteta
Kada smo već kod međuobroka, na policama naših trgovinama pronašli smo Dukat Dukatino Junior proizvode koji su i dalje na okupu. Među njima su kremasti Dukat Junior voćni jogurti u tri omiljena voćna okusa (marelica-mrkva, banana, šumsko voće), Dukat Junior gric sa zabavnim hrskavim čokoladnim kuglicama, Dukat Junior svježi sir s voćem i fini Dukat Junior mliječni desert okusa čokolada-lješnjak.
Proizvodi
Dukat Dukatino Junior napravljeni su prema provjerenoj recepturi od sastojaka prirodnog podrijetla, obogaćenih kalcijem i vitaminom D potrebnima za normalan rast i razvoj kostiju djece te ne sadrže umjetne boje i konzervans.
4 razloga zašto je djeci međuobrok najdraži obrok u danu?
- Dukat Dukatino Junior svaki je dan posvećen sretnom rastu djece
- Proizvodi su obogaćeni vitaminom D i kalcijem
- Proizvodi ne sadrže konzervanse, aditive, umjetne boje i dodani šećer
- Dukatino postaje Dukat Dukatino Junior i svi proizvodi imaju novi, osvježeni izgled
*Sadržaj nastao u suradnji s brendom Dukat Dukatino Junior
Mamin genijalan trik da se dijete brže spremi za vrtić i školu
Koliko beba treba imati zubi i što ako nema nijedan do 1. rođendana: Redoslijed nicanja zubi u prvoj godini
Dr. Ranko Rajović objasnio zašto djeca brzo zamrze školu: Razlog je jednostavan
Trebaju li se djeca presvlačiti nakon škole? Pedijatrica razbija poznati mit
8 'loših' ponašanja djeteta koja su opravdana i ne zaslužuju kaznu