Možda ste o dojenju čuli svakakve strašne priče ili ste već od prijateljica i rođakinja čuli hrpu dobronamjernih savjeta, a najvažnije je da vi budete sigurni u odluku koju donesete. No, ako ste odlučili da ćete dojiti svoje dijete, možete se pripremiti za novo razdoblje svoga života čiji će neizostavan dio biti i vaša beba. Evo što trebate znati da biste se pripremili za dojenje.
1. Educirajte se o dojenju
Učenje o procesu laktacije i dojenju može vam pomoći da se prilagodite novom načinu života nakon poroda. Iako postoje određeni aspekti dojenja koje možda nećete razumjeti dok ne budete u prilici hraniti svoju bebu, postoje stvari o kojima možete početi učiti i tijekom trudnoće.
To uključuje različite položaje za dojenje, kako beba pravilno treba uhvatiti bradavicu, kako možete prepoznati da vaša beba dobiva dovoljno mlijeka i kako ćete uopće znati da vam je potrebna stručna pomoć i podrška. Nakon što rodite u bolnici, očekujte da će vam osoblje pomoći pri prvim podojima i objasniti vam kako beba treba uhvatiti bradavicu, a nakon što dođete kući, na raspolaganju vam je patronažna sestra koja vas može savjetovati.
2. Upoznajte svoje tijelo
Postoje neki medicinski uvjeti koji mogu biti izazovni za dojenje, ako što je sindrom policističnih jajnika, prethodne operacije dojke, problemi sa štitnjačom, hormonski disbalans, dijabetes ili smanjen rast dojki tijekom trudnoće.
Iako ti čimbenici ne znače da žena ne može dojiti, korisno je unaprijed razgovarati o nekim od ovih problema sa stručnjakom za prenatalnu skrb. Također, ako uzimate određene lijekove za liječenje kronične bolesti, svakako, pitajte liječnika hoće li biti sigurno nastaviti s terapijom i tijekom dojenja.
3. Kontaktirajte s udrugama za podršku dojenja
Imajući pri ruci web-stranice i kontakte za podršku dojenja, pristup raznim forumima za dojenje prije nego što vam se rodi dijete može vam uvelike olakšati život u postporođajnom razdoblju.
Korisno je poznavati majke koje su prošle iskustvo dojenja, a koje vam žele pomoći u prvim danima uspostave ritma hranjenja vaše bebe.
4. Organizirajte kućanske obaveze
Dojenje, osobito u prvih nekoliko mjeseci, može oduzeti dosta vremena i čini se da će vam veći dio dana biti usmjeren na hranjenje bebe, na vaš odmor i prehranu. Iako neće tako biti zauvijek, važno je osloboditi se dodatnih obaveza kako biste se mogli posvetiti dojenju.
Smanjite svoje aktivnosti i obaveze nakon poroda kako biste imali prostora ući u rutinu dojenja. Potražite pomoć za čišćenje doma i nabavku namirnica, unaprijed pripremite obroke, koje možete zamrznuti, kako biste si pojednostavili život prva tri tjedna nakon dolaska iz rodilišta.
I, na kraju, niste jedina majka koja je odlučila dojiti svoje dijete, a sve poteškoće na koje naiđete su rješive. Ne zaboravite tražiti pomoć ako vam bude potrebna i dajte si dovoljno vremena za odmor i oporavak.
Tekst: Sanja Matasić
Foto: Shutterstock
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Koji kućanski poslovi su primjereni dobi djeteta? Već s 18 mjeseci mogu imati male obveze
U susjedstvu hara virus koji ide na pluća: Dječja infektologinja objašnjava koji su simptomi i za koga je najopasniji
U Kaštelima dječak ubo vršnjaka škarama u prsa: Majka jednog uputila emotivan apel
Ignorira vas, ne želi fizički kontakt... Ovo su znakovi da dijete razvija izbjegavajući stil privrženosti