Poremećaj metabolizma šećera u izravnoj je vezi s manjkom inteligencije i sposobnošću pamćenja i učenja, a dokazano je i da čokolada ne liječi depresiju! Na ovo je iznimno važno upozoriti uoči početka još jedne školske godine, koja nam se bliži. Naime, djeca koja nekontrolirano jedu slatkiše i sve vrste brzih šećera imaju u prosjeku 25% nižu razinu inteligencije u odnosu na one koji to čine umjereno, pokazalo je jedno britansko istraživanje. Dokazano je da se pri dugotrajnoj i obilnoj konzumaciji slatkih namirnica, kod ljudi u mozgu (točnije u sinapsama koje omogućavaju komunikaciju između moždanih stanica, a time i ostvarivanje misaonih procesa), pojavljuje tzv. cross-linking fenomen. S vremenom se stvara mrežasta tvar između više sinapsi, zbog čega se moždani impuls usporava, a sve to smanjuje inteligenciju, sposobnost pamćenja i učenja i dovodi do rane demencije.
Poremećaj metabolizma šećera proglašen je i kao jedan od uzročnika nastanka ili pogoršanja mnogih psihijatrijskih bolesti, od depresije do šizofrenije. Šećeri u prehrani dovode do agresivnog ponašanja, fobija, psihotičnih kriza – dakle, depresija se ne liječi čokoladom! Poznato je i da šećer u prehrani troši naše vitaminske i mineralne zalihe i dovodi organizam u stanje avitaminoze – već jedna žličica šećera dovoljna je da iskoristi zalihe vitamin B u našem tijelu, a upravo su oni najpotrebniji za sve naše moždane aktivnosti.
Stoga, ako ste ljetos (ili općenito) dopuštali djeci prekomjerno uživanje u slatkišima, vrijeme je da im navike mijenjate. I to ne samo da bi lakše svladavali školske i ostale obaveze koje zahtijevaju intelektualni napor, već i za njihovo dugoročno zdravlje. Sasvim je u redu pojesti nešto slatko, no pretjerivanje ih zaista može koštati!
Tekst: Dunja Ladić
Foto: Shutterstock
Ovo ponašanje živcira roditelje, ali pokazuje da su djeca najsretnija
Kako je moguće da su djeca istih roditelja potpuno različita? Psihologinja otkriva 5 razloga
5 ideja za uskrsne aktivnosti s djecom: Provedite blagdane bez ekrana
Je li Uskrs postao Božić broj 2? Roditelji se pitaju trebaju li kupovati poklone i za ovaj blagdan
5 suptilnih znakova da vršite preveliki pritisak na dijete