Kada vaše dijete krene u školu, iako je to teško priznati, roditeljska kontrola je slabija, a klinci imaju sve više slobode. Dok ono stvara svoje prve školske socijalne kontakte, vi više niste u igri, odnosno ne možete utjecati na to s kim će vaše dijete 'kliknuti' i koga će odabrati za najboljeg prijatelja. Jedino što, kao roditelj možete, samo potaknuti dijete na dobre odluke i dati mu alat za rješavanje teških situacija.
No postavljate si vjerojatno pitanje - što kad dijete stekne prijatelja kojeg mu vi ne biste odabrali i za kojeg smatrate da vrši loš utjecaj na njega?
Važno je da podržite djetetov izbor sve dotle dok izravno ne štetuje od druženja s drugim djetetom. 'Pitajte svoje dijete 'Zašto vam se sviđa taj prijatelj/ica? Misliš li da je drag ili dobar prema tebi? Zapravo, pitajte dijete posjeduje li ta osoba osobine za koje se nadate da ih vaše dijete traži u prijatelji/ici', savjetuje Samudio. Ovakav razgovor omogućuje vašem djetetu prostor da se izrazi i uči ga koje to osobine čine istinskog prijatelja. Kad pružite podršku i pritom ne iskazujete nezadovoljstvo, strah i frustraciju, vaše će dijete naučiti da njegovi izbori imaju težinu, da poštujete njegovu sposobnost da bude samostalno.
Ispitajte djetetove osjećaje Kada primijetite da je vaše dijete fascinirano novim prijateljem/icom, pitajte ga kako se osjeća u društvu te osobe. 'Djeca mogu imati oprečne osjećaje u vezi s prijateljima', kaže Helena Goodwill, dječja psihologinja iz Toronta. Važno je da roditelj prepozna pomiješane osjećaje kod djeteta. Razumijevanje ovih suprotstavljenih osjećaja i razgovor o njima pomoći će vašem djetetu da shvati vlastite granice.'
Ako se osjeća loše kad se njihov prijatelj/ica, na primjer, nepristojno ponaša prema drugom djetetu, to će mu pomoći da shvati da mu se ne sviđaju grubosti i omalovažavanje drugih. 'Pomozite djetetu da može reagirati na takvo ružno ponašanje, da stane u obranu slabijeg djeteta, da opomene prijatelja za ružno ponašanje ili da se povuče iz situacije u kojoj ne želi sudjelovati', nastavlja ona.
Postavite granice Postavljanje granica ponašanja vrlo je važno i pomoći će vam kada vaše dijete želi znati zašto se ne može ponašati kao njegov prijatelj/ica. Razgovarajte o granicama koje su postavljene unutar vaše obitelji, ali bez osuđivanja drugih roditelja ili staratelja. 'Objasnite kako druge obitelji donose odluke za sebe, i da na to imaju pravo', preporučuje Samudio. 'Naša obitelj ne čini 'to i to', ali u redu je biti drugačiji, čak i ako to uvijek ne razumijemo'.
Tekst: Sanja Matasić
Foto: Shutterstock
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Koji kućanski poslovi su primjereni dobi djeteta? Već s 18 mjeseci mogu imati male obveze
U susjedstvu hara virus koji ide na pluća: Dječja infektologinja objašnjava koji su simptomi i za koga je najopasniji
U Kaštelima dječak ubo vršnjaka škarama u prsa: Majka jednog uputila emotivan apel
Ignorira vas, ne želi fizički kontakt... Ovo su znakovi da dijete razvija izbjegavajući stil privrženosti