Mnoge žene muči pitanje koji je pravi izbor kontracepcije za njih, a da je pouzdan i siguran za njihovo zdravlje. Jedan od mogućih izbora je i hormonska spirala, a ako je već imate, u nalazima se ona označava kao IUD (eng. intrautrine device).
Kako djeluje hormonska spirala?
Hormonska spirala ima oblik slova T, vrlo je mala i fleksibilna. Svoje ime (hormonska spirala) je dobila jer otpušta male količine hormona progestina – umjetno sintetiziran ženski spolni hormon. Hormonska spirala svoju kontracepcijsku ulogu obavlja na dva načina:
- Zgušnjava sluz te time otežava prolazak spermija i usporava ih
- Sprječava ovulaciju, stoga iako poneki spermij uspije proći do maternice neće imati što oploditi jer jajna stanica nije u jajovodu
Prednosti hormonske spirale
Hormonska spirala ima mnoge prednosti, a i vrlo je uspješna kao kontracepcijsko sredstvo (u 99% slučajeva sprječava trudnoću). Vrlo je praktična jer jednom kad je postavite, ne morate više brinuti o kontracepciji ili tabletama sljedećih 5 godina, a može se ukloniti u bilo kojem trenutku te ne narušava fertilnost.
Od ostalih pozitivnih učinaka hormonske spirale treba izdvojiti: olakšava grčeve, smanjuje obilne menstruacije, nije povezana s debljanje, olakšava simptome endometrioze i policističnih jajnika te snižava rizik za nastanak endometralnog karcinoma – rak sluznice maternice.
Žene koje doje slobodno mogu koristiti hormonsku spiralu, ali preporuka je da sačekaju s njezinim postavljanjem 6 do 8 tjedana nakon poroda kako bi se maternica oporavila.
Nedostaci hormonske spirale
Negativne strane hormonske spirale ne treba zanemariti te se upoznajte s njima kako biste ih mogli spriječiti. Iako je vrlo praktična, ova vrsta kontracepcije ne štiti od spolno prenosivih bolesti te se preporučuje korištenje prezervativa tijekom spolnih odnosa (pogotovo ako nemate stalnog partnera).
U rijetkim slučajevima, ako se dogodi trudnoća, povećan je rizik za: spontani pobačaj, infekcije, prerani porod i ektopičnu trudnoću.
Nuspojave koje se mogu javiti nakon postavljanja hormonske spirale su: bezopasne ciste jajnika (1 od 10 žena) i povećan rizik za nastanak upalne bolesti zdjelice. Ako primijetite sljedeće simptome odmah se javite svome liječniku: naglo nastala jaka bol u trbuhu, bol tijekom spolnih odnosa, neugodan miris vaginalnog iscjetka, obilno krvarenje, zimicu i tresavicu.
Za koga je hormonska spirala?
Hormonska spirala najčešće se preporučuje ženama s obilnim menstrualnim krvarenjem, snažnim grčevima, endometrijalnom hiperplazijom (uvećanje sluznice maternice), adenomiozom, anemijom i miomima.
Žene koje bi trebale izbjegavati ovaj oblik kontracepcije najčešće su prethodno bolovale od: raka dojke, raka maternice ili cerviksa, bolesti jetre, veliki miomi, upalne bolesti zdjelice i trenutno neobjašnjeno vaginalno krvarenje.
Kako se umeće hormonska spirala?
Hormonska spirala se umeće u ordinaciji te zahvat provodi ginekolog, a prije postupka preporučuje se popiti ibuprofen kako biste spriječili bolove.
Postupak se obavlja u položaju kao za ginekološki pregled, a spirala će se plasirati u maternicu pomoću male cijevi koja će se izvući van nakon postavljanja. Postupak može biti malo neugodan, a nakon njega mogu se pojaviti grčevi i krvarenje. Navedene nuspojave nestaju kroz nekoliko dana, a najugodnije postavljenje će biti ako se ono obavlja za vrijeme menstruacije jer je onda cerviks najniže postavljen.
Imajte na umu da hormonska spirala ima svoj vijek trajanja, a to je 5 godina. Stoga, na vrijeme je zamijenite kako ne bi izgubila svoja svojstva.
Tekst: tim stručnjaka iz Poliklinike Mazalin
Foto: Shutterstock
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Kako darovita djeca zamišljaju bolji svijet? Birali bi učitelje, predmete, a tehnologija im je pomagač, ne gospodar
Maja Šuput pokazala novu Bloomovu frizuru: 'Baš si ga skratila, sad je pravi dečkić'
Dragi odrasli...: Pisma djece iz Hrvatske za bolji svijet, ovo su njihove poruke
Uranjeno božićno ukrašavanje usrećuje, znanstveno je dokazano