Ako se dosad niste sreli s menstrualnom čašicom i uglavnom ste pobornik dobrih starih higijenskih uložaka i tampona, stručnjaci iz Poliklinike Mazalin upoznaju vas kroz ovaj kratak vodič sa svim prednostima i nedostacima higijenske potrepštine za žene koja je posljednjih godina postala pravi hit.
Menstrualna čašica je fleksibilna zvonkolika posudica s malim drškom na užem kraju. Napravljena je od glatkog silikona ili lateksa i umeće se u rodnicu za vrijeme menstruacije kako bi sakupljala menstrualnu krv. Velika prednost ovog proizvoda je što se može koristiti višekratno, odnosno ne baca se nakon upotrebe već se očisti i nakon toga ponovo koristi.
Tko je sve može koristiti?
Kako odabrati vrstu i veličinu čašice?
Također, neki proizvođači nude kraće i duže čašice – duže za žene s duljom rodnicom, a kraće za one žene kojima je vrat maternice spušten u rodnicu. Osim toga, važno je napomenuti da, ako ste osjetljivi na lateks, obavezno koristite samo menstrualnu čašicu napravljenu od medicinskog silikona.
Po potrebi se konzultirajte sa svojim ginekologom koji će vam pomoći odabrati najbolju vrstu čašice za vas, uzimajući u obzir:
- vaše godine
- duljinu rodnice
- obilnost menstruacije
- jakost mišića zdjeličnog dna
- jeste li rodile vaginalno ili ne
- prošle infekcije i osjetljivost
Kako se koristi? Kada ste odlučili da bi menstrualna čašica bila dobar izbor za vas te nakon što ste odabrali pravu veličinu i oblik, važno je naučiti kako je pravilno koristiti.
Umetanje čašice
Nakon toga, slijedite navedene korake:
- Prije svake upotrebe, dobro operite ruke.
- Prstima pritisnite i savijte čašicu na pola, tako da gledajući odozgo ima oblik slova C.
- Pronađite udoban položaj. Važno je opustiti zdjelične mišiće prije umetanja čašice u rodnicu. Možete čučnuti, leći, stajati ili sjediti na toaletu – kako vam najviše odgovara.
- Polako slobodnom rukom raširite male usne, a drugom umetnite savijenu čašicu u rodnicu. Držite je savijenu sve dok je ne postavite na mjesto.
- Otpustite prstima čašicu i pustite je da se sama namjesti. Ona će se zaokružiti čim je otpustite i ponovo poprimiti zvonkoliki oblik. Ako niste sigurni, prstima provjerite dno čašice – trebalo bi biti okruglo, odnosno ovalno. U slučaju da se nije odmotala, lagano okrećite držak čašice za 360 stupnjeva ili je izvadite pa pokušajte ponovo.
- Nakon što ste umetnuli čašicu, lagano povucite držak – ako osjetite otpor, to znači da ste je uspješno postavili. Otpor je posljedica vakuuma koji čašica napravi kada se pravilno postavi u rodnicu.
- Nakon završetka umetanja, operite ruke.
Menstrualnu čašicu možete držati i do 12 sati, ali ne više. Ona može pohraniti količinu krvi kao tri tampona maksimalne veličine. Međutim, ako imate obilniju menstruaciju, trebate je prazniti svakih 5-8 sati. U početku korištenja menstrualne čašice preporučamo češće pražnjenje kako biste ste naviknuli na postavljanje i vađenje te dobili uvid u to koliko često trebate to raditi s obzirom na vaše otjecanje i količinu menstrualne krvi.
Čašicu nakon pravilnog umetanja ne biste trebali osjetiti i s njom možete obavljati sve svakodnevne fizičke aktivnosti.
Vađenje čašice!
- Dobro operite ruke.
- Pronađite udoban položaj – ležeći, sjedeći ili čučeći. Važno je da budete opušteni.
- Lagano povucite držak čašice i pritom napnite mišiće kako bi pomogli čašici da se spusti.
- Primite dno čašice iznad drška i lagano pritisnite te je polako izvucite van. Kada je skoro izvučena, treba je stisnuti da krv ne iscuri.
- Nakon što ste izvadili čašicu, ispraznite je u toalet ili umivaonik.
- Dobro isperite čašicu toplom vodom, po mogućnosti i blagim sapunom (bez ulja i alkohola) i nakon toga je po potrebi ponovo umetnite.
- Operite ruke.
Nakon završetka svake menstruacije, ponovo sterilizirajte čašicu kuhanjem u vrućoj vodi 3-5 minuta.
Menstrualna čašica ako je pravilno koristite i pohranjujete na suho i čisto mjesto za vrijeme neuporabe.Koje su prednosti korištenja menstrualne čašice?
može trajati godinama
- sigurnost. Čašica je sigurnija za korištenje od tampona koji, danas rijetko, ali ipak moguće, mogu izazvati toksični šok sindrom. S čašicom taj rizik ne postoji.
- praktičnost. Čašica je jednostavna za upotrebu i zahtijeva manje odlazaka u toalet za mijenjanje od tampona i uložaka.
- pristupačnost. Prosječna cijena čašice je oko 200 kn, ali je financijski isplativija od tampona i uložaka jer može potrajati godinama.
- ekološka prihvatljivost. Higijenski proizvodi poput tampona i uložaka su jako štetni za okoliš, a njihovim se korištenjem stvara velika količina otpada. Budući da su čašice namijenjene za višekratnu upotrebu, predstavljaju jednostavan način da drastično smanjite količinu otpada koji proizvodite.
- udobnost. Nošenje čašice je udobno i ne ometa vas u izvođenju svakodnevnih aktivnosti. Žene koje koriste čašicu navele su da nema osjećaja suhoće u rodnici koji im se javlja kod korištenja tampona.
- odsutnost neugodnih mirisa
- velik kapacitet pohranjivanja menstrualne krvi.
Koje su mane korištenja menstrualne čašice?
Također, pražnjenje i ispiranje čašice može biti nezgodno, pogotovo ako ste na javnim mjestima.
Pranje ruku prije i nakon upotrebe je izuzetno važno jer prilikom stavljanja može doći do prijenosa bakterija u prostor rodnice i posljedične infekcije.
Još poneki savjet...
- U početku korištenja menstrualne čašice, ukoliko niste sigurni jeste li je dobro postavili, preporučamo nositi uložak.
- Možete probati umetati i vaditi čašicu nekoliko puta prije menstruacije kako bi bili sigurniji u postavljanje kad vam bude trebala.
- Na javnim mjestima vam može pomoći nošenje bočice s vodom za ispiranje iznad wc školjke. Svakako prije dezinficirajte ili operite ruke.
- Dobro održavajte higijenu spolnog područja bez obzira koji higijenski proizvod (uložak, tampon ili menstrualnu čašicu) koristite za vrijeme menstruacije.
Na kraju, uz sve navedene informacije, prednosti i nedostatke, važno je da vi sami procijenite hoće li menstruacijska čašica biti dobar izbor za vas, sukladno vašim željama i potrebama. Svakako preporučamo savjetovanje s ginekologom koji će vam pomoći u odabiru najboljeg higijenskog proizvoda za korištenje tijekom vaše menstruacije, kako bi vam se što više olakšalo to mjesečno razdoblje.
Tekst: dr. Tihana Mazalin, Poliklinika Mazalin
Foto: Shutterstock
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Kako darovita djeca zamišljaju bolji svijet? Birali bi učitelje, predmete, a tehnologija im je pomagač, ne gospodar
Maja Šuput pokazala novu Bloomovu frizuru: 'Baš si ga skratila, sad je pravi dečkić'
Dragi odrasli...: Pisma djece iz Hrvatske za bolji svijet, ovo su njihove poruke
Uranjeno božićno ukrašavanje usrećuje, znanstveno je dokazano