Trudnoća i rođenje djeteta za svaku majku donose velike promjene, ali izgleda da se u životu očeva mijenjaju mnoge stvari, psihološke, ali i fiziološke prirode. Hormonski i emocionalni roller coster, snažni osjećaji prema djetetu, ali i vrsta anksioznosti i depresije, pa čak i trudnički simptomi – možda vam zvuči nevjerojatno, ali to sve mnogi muškarci prolaze kada im se rode djeca.
Proučili smo detaljnije što se događa s tijelima i psihom muškaraca kad postanu očevi i evo što smo doznali.
Visoka razina testosterona zaslužna je za ponašanje ispunjeno agresivnošću, natjecanjem i osvajanjem potencijalne partnerice. No kada muškarac postane otac, njegova razina testosterona opada, jer mu sva pažnja postaje usmjerena na obiteljski život.
Studije su pokazale da muškarci koji već imaju partnericu i koji su ujedno očevi imaju manju razinu testosterona nego muškarci bez djece, a koji još uvijek tragaju za životnom partnericom. Izgleda kako su muška tijela naučila kako smanjiti razinu ovoga hormona da bi promijenila prioritete u životu.
Oksicotin i dopamin su dva hormona odgovorna povezanost roditelja i djeteta. Dok opada razina testosterona, raste razina ovih dvaju hormona čineći da novi tata uživa u igri i maženju sa svojom bebom.
No hormonska promjena može dovesti do muške postporođajne depresije. Dok je većina od nas čula za žensku postporodiljnu depresiju, možda su rijetki i pomislili da bi muškarci također mogli oboljeti od postporođajne depresije. Osim ostalih funkcija, testosteron sprečava depresivna stanja, a kada njegova razina naglo opadne, mladi očevi mogu doživjeti epizode depresije. Hormonske promjene u kombinaciji s novim očinskim obavezama mogu prouzročiti probleme vezane uz mentalno zdravlje.
Znanstvenici su proučavali aktivnost mozga u novih očeva i zaključili su da tijekom prva četiri mjeseca očinstva mozak pokazuje neke zanimljive promjene u sivoj tvari. Ove promjene pomažu novim očevima da razviju svoje roditeljske vještine i povežu se s novorođenčadi. Interakcija oca s djetetom u njegovoj ranoj razvojnoj fazi stvara čvrst temelj za bolji odnos u budućnosti te ima važnu ulogu u kognitivnom i emotivnom razvoju djeteta.
Mozak novopečenog tate pokazuje više aktivnosti na području planiranja, rješavanja problema i otkrivanju potencijalnih rizika po dijete i obitelj općenito.
Muškarci mogu čak razviti simptome trudnoće dok im je partnerica trudna. Ne samo što muškarci doživljavaju promjene nakon što se beba rodi, neki od njih doživljavaju promjene i tijekom trudnoće svoje partnerice, mogu osjećati mučnine, pojačan apetit, bolove u leđima. Ovaj se fenomen još naziva simptomatična trudnoća, ali nije službeno prepoznat kao medicinsko stanje.
Roditeljske odgovornosti mogu očevima prouzročiti visoku razinu stresa i anksioznosti, ali oni rijetko traže pomoć jer ne žele odvlačiti pozornost od majki koje su tek rodile i nalaze se u fazi oporavka i prilagodbe na majčinstvo.
Stoga, ulaskom u roditeljstvo važno je da partneri odvoje zajedničko vrijeme tijekom kojeg će iskreno razgovarati o svojim psihičkim stanjima i osjećajima, o novim odgovornostima i o tome kako se nose s njima.
Tekst: Sanja Matasić
Foto: Instagram
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Koji kućanski poslovi su primjereni dobi djeteta? Već s 18 mjeseci mogu imati male obveze
U susjedstvu hara virus koji ide na pluća: Dječja infektologinja objašnjava koji su simptomi i za koga je najopasniji
U Kaštelima dječak ubo vršnjaka škarama u prsa: Majka jednog uputila emotivan apel
Ignorira vas, ne želi fizički kontakt... Ovo su znakovi da dijete razvija izbjegavajući stil privrženosti