U današnje vrijeme mame se susreću s očekivanjima i idealima savršene mame koje im nameće društvo. I ako ih ne mogu dostići, smatraju da nisu uspjele, da nisu dovoljno dobre. A kao da to nije dovoljno, na mamina leđa svalila se i pandemija.
Strah za sutra, strah za zdravlje svojih najmilijih, rad od kuće, preuzimanje uloge učiteljice, a nesigurnost i nemogućnost normalnog druženja s bliskim ljudima samo još više potencira stres kod ionako već stresiranih mama.
A da bi mama bila zadovoljna i sretna, prvo mora naučiti voljeti sebe, prihvatiti sebe kakva je i maknuti brojne blokade koje su nastale zbog očekivanja i ideala koje joj nameće društvo. A to je moguće ako se počne holistički brinuti o sebi. Odnosno kada se istovremeno počne brinuti za tijelo, um i duh. Tek kada objedini sva ta tri aspekta, doći će do pravih i iskonskih promjena u svim aspektima majčina života.
Kada se govori o tijelu i zdravlju, otišlo se u potpuno krivom smjeru. Zdrav izgled zamijenjen je nerealnim standardima. Poznate mame već samo nekoliko tjedana nakon poroda važno predstavljaju svoju savršenu liniju.
No to više nema veze sa zdravim životom i brigom za zdravlje. Tijelu se treba pristupiti na drukčiji način. Mukotrpno vježbanje u teretani ili nekom studiju neće polučiti rezultate ako tijelo nije pročišćeno i u ravnoteži. Tek kada se to postigne, tada dolazi i do vidljivih promjena u izgledu.
Um se jača učenjem. Zadovoljna i sretna mama, zna što učiniti u danoj situaciji. Ona je kroz edukacije stekla odgovarajuća znanja i neće biti frustrirana ili rastrgana između brojnih strahova i nesigurnosti.
Bilo da se radi o korona virusu, potresu, vodenim kozicama, ili gripi, znanje o navedenom umanjuje strah i omogućava roditelju da dođe u dodir sa svojom intuicijom koja nam vrlo jasno daje do znanja što je najbolje za nas kao pojedinca i našu obitelj. Samo je trebamo znati slušati.
Konferencija Mame&klinci
Ove godine, konferencija stavlja poseban naglasak na problematiku s kojom se suočavaju roditelji, posebno majke, i djeca tijekom pandemije i potresa.
CILJEVI KONFERENCIJE - educirati i informirati stručnjake koji rade na području odgoja i obitelji
- potaknuti institucije na pronalaženje najboljih rješenja
- potaknuti dijalog svih aktera društva involviranih u ovu temu
- inspirirati gospodarski sektor na društveno odgovorno ponašanje
- njegovati vrijednost braka i obitelji
- networking i razmjena iskustava
- educirati, informirati i savjetovati majke o temama koje ih zanimaju
Biti majka je najvažnija uloga žene pogotovo u današnje doba velikih izazova gdje su majke suočene s nezaposlenošću, padom životnog standarda i strahom za sutra. Vrijeme je da pronađemo što više načina kako da javno progovorimo o svim problemima koje muče majke i pružimo pomoć gdje god je moguće. U tijeku je i istraživanje o tome kako se osjećaju mame tijekom ove pandemije i kako je utjecala na njih.
Drage mame, unaprijed hvala što ćete odvojiti par minuta da podijelite svoje iskustvo zadnjih godinu dana i utjecaj pandemije na vas i vašu obitelj. Hvala vam što ćete nam pomoći da saznamo i razumijemo kako i koliko je utjecaj pandemije promijenio vaš život i kako utječe na vas. Ova anketa je ANONIMNA i služit će nam kao polazna točka u raspravama na konferenciji koja će se održati 29. svibnja u Zagrebu.
Na ovom linku https://forms.gle/4ePoFUVeMmbz9TgM6 možete ispuniti anketu Mama kako si? koju je do sada ispunilo više od 500 majki, a čije rezultate ćemo predstaviti na samoj konferenciji.
Bit će pozvani stručnjaci, gospodarstvenici, razne institucije i udruge, autoriteti i majke koje će govoriti o ovim problemima i načinima kako ih riješiti.
Uskoro slijedi više informacija o samoj konferenciji i kako se prijaviti.
Tekst: Iva Brčić,
certificirana edukatorica
Foto: Shutterstock
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Koji kućanski poslovi su primjereni dobi djeteta? Već s 18 mjeseci mogu imati male obveze
U susjedstvu hara virus koji ide na pluća: Dječja infektologinja objašnjava koji su simptomi i za koga je najopasniji
U Kaštelima dječak ubo vršnjaka škarama u prsa: Majka jednog uputila emotivan apel
Ignorira vas, ne želi fizički kontakt... Ovo su znakovi da dijete razvija izbjegavajući stil privrženosti