Ako vaše dijete dobije dijagnozu miopije, odnosno kratkovidnosti, znači da su mu predmeti koje gleda s određene razdaljine - zamagljeni. Kratkovidnost se uglavnom može pogoršati tijekom djetinjstva i adolescencije, ali se, na svu sreću, može korigirati pomoću dioptrijskih naočala za djecu. Ako vaše dijete na vrijeme počne nositi dioptrijske naočale, i to redovno, a dioptrija je precizno određena, vid djeteta ne bi se trebao pogoršavati. 

Šta uzrokuje kratkovidnost kod djece?

Kod kratkovidnosti je očna jabučica nešto duža od normalne i zrake svjetlosti, koji omogućavaju da vidimo slike, fokusiraju se ispred mrežnice, umjesto direktno na njoj. Tada predmeti koje djeca gledaju s određene udaljenosti nisu oštri, već su zamagljeni.

Multifokalne kontaktne leće, dioptrijske naočale za djecu ili kapi za oči, koje propisuje oftalmolog, mogu usporiti progresiju kratkovidnosti kod djece. S druge strane, korištenje kapi klincima može biti neugodno, mogu postati osjetljivi na svjetlost ili mogu osjetiti da ih oko ‘svrbi’ ili neku drugu neugodnost.

Kako znati da li su dječije dioptrijske naočale idealno rješenje? Problemi sa vidom, kod djece, najčešće počinju između 6. i 12. godine života, a kako vam dijete ne može definirati da ima problema s vidom, važno je da pratite simptome koji ukazuju na kratkovidnost:

  • dijete drži knjigu, tablet ili bilježnicu blizu lica
  • sjedi blizu televizora
  • škilji ili zatvara jedno oko dok čita
  • žali se na glavobolje
  • suze mu/joj oči
  • često trlja oči rukama

Ako dijete iznenada popusti u školi ili postane lošije u izvanškolskim aktivnostima, uzrok tome može biti pogoršanje vida. Ako se požali učiteljici da ne vidi na ploču, to također može biti jedan od znakova koji upućuju na kratkovidnost.

Čimi primjetite neke od ovih simptoma, zakažite pregled kod oftalmologa jer je važno da se kratkovidnost tretira što prije kako vid ne bi utjecao na kvalitetu života vašeg djeteta.

Isprva će lječnik djetetu preporučiti naočale, a kasnije, ovisno o dobi i zrelosti, i kontaktne leće.

Kako odabrati najbolje dioptrijske naočale za djecu? Kad su u pitanju dječije naočale, potrebno je obratiti pažnju na nekoliko važnih stvari. Kupovina može biti veoma izazovna jer je važno da kupite ono što zadovoljava medicinske i sigurnosne standarde, ali i da se sviđa vašem djetetu.

Većina optika ima veoma velik izbor dioptrijskih okvira za djecu, a upravo to nekad može biti zbunjujuće jer većina roditelja kupi onaj koji se djetetu najviše svidio izgledom, što nije uvijek najbolja opcija.

Stoga, kada kupujete naočale, vodite računa o nekoliko važnih faktora:

Debljina okvira za dječje dioptrijske naočale. To je sigurno jedan od najvažnijih faktora koje trebate uzeti u obzir. Prije nego što počnete tražiti okvire, upoznajte optičara s dioptrijom i debljinom stakala koje dijete treba nositi. Ako su u pitanju deblja stakla, birajte manje okvire jer će na taj način stakla izgledati vizualno tanja.

Neka dječje dioptrijske naočale budu moderne i u trendu. Ne gledaju baš sva djeca blagonaklono na nošenje naočala i zato je važno da se djetetu okviri svide. Nemojte se fokusirati samo na jednobojne i neutralne okvire, već mu pokažite i one šarenije modele.  S druge strane, jednobojni okviri za dječije dioptrijske naočale u nekim jarkim bojama, poput crvene ili narančaste, mogu uljepšati lice djeteta i imati pozitivan učinak te će ih dijete ponosno pokazivati.

Tip kože i oblik lica. Detalji na koje također treba obratiti pozornost su i tip kože vašeg djeteta i, naravno, oblik lica. Na primjer, smeđe nijanse okvira, metalni okviri i tirkizne nijanse savršeno se slažu s toplijim tonovima kože. Isto tako, vjerojatno ćete naići i na zanimljive okvire za dječje naočale koji odgovaraju različitim oblicima lica.

Materijal od kojeg su napravljene. Plastika je i dalje broj jedan kad je riječ o maloj djeci, posebno ako sadrži TR90 materijal – plastiku napravljenu po švicarskoj tehnologiji koja omogućava super-fleksibilne okvire, vrlo otporne koji ne gube oblik. Isto tako, stručnjaci preporučuju hipolaergene materijale. Velikom broju roditelja sviđa se ideja okvira napravljenih od čiste gume jer su potpuno fleksibilni, ali nakon kratkog vremena može se dogoditi da stakla počnu ispadati, kao i da tijekom toplijih dana okvir gubi svoj prvobitni oblik.

Most koji savršeno prianja. Okvir za dioptrijske naočare počiva na nosu i mora dobro prianjati, ne smije kliziti niti žuljati. Dakle, dioptrijske naočale ne smiju kliziti s nosa, ali ni most ne smije biti previše usko postavljen kako naočale ne bi bile neudobne. Idealna opcija je odabrati okvir koji ima podesivi most kako bi dijete samo prilagođavalo naočale za vid.

Zakrivljenost ručkica. Dio ručkica, koji je blago zakrivljen iza ušiju, djeci omogućava udobnost nošenja naočala, a pruža im i sigurnost da naočale neće padati. I zato je veoma važno da ručkice prilagodite tako da budu zakrivljene kako bi djeca nesmetano mogla biti djeca, bezbrižno trčati i igrati se, bez straha da će im naočale ispasti. Postoji i opcija s trakama koje povezuju jednu i drugu ručkicu oko glave, ali to je namijenjeno manjoj djeci.

Kako odabrati prava stakla za dječije naočale za vid? Kada je riječ o materijalima od kojih su napravljena stakla, optičari će vam preporučiti ono što je najbolje za vaše dijete. Važno je su napravljena od materijala koji je otporan na udarce te da imaju UV zaštitu.
savjet-oftalmologa-na-sto-obratiti-pozornost-kod-odabira-djecjih-naocala

Kako da naočale djetetu budu cool? Ako dijete dobije dijagnozu kratkovidnosti i bude trebalo nositi naočale, pripremite se i na to da u početku može osjećati otpor. Vi ste tu da mu pokažete kako nošenje naočala može doista biti cool.

Nekoliko savjeta koji će vam u tome pomoći:

  1. Neka dijete sudjeluje u biranju okvira za naočale uz vaše sugestije, osjećat će se kako donosi ovu važnu odluku.
  2. Budite strpljivi i nemojte gubiti živce ako dijete ne želi stalno nositi naočale. Vodite se time da je bolje da ih nosi povremeno nego nikako. Za početak, postavite kratke ciljeve, neka ih nosi 15-20 minuta dnevno, pa svakog dana produžite vrijeme nošenja. Nagradite dijete kada dostigne dnevni ili tjedni cilj.
  3. Stalno ga podsjećajte i budite dosadni, ali na afirmativan način.
  4. Pokažite djetetu neke poznate face, likove iz filmova, serija i crtića koji nose naočale, poznate naučnike, književnike, muzičare, sportaše…

Tekst: mr sc. Bojan Kozomara, oftalmolog

Foto: Shutterstock