Zvuči poznato? Psihologinja Jeanne Williams svkodnevno se susreće s roditeljima koji pokušavaju ‘uštedjeti’ na vremenu tako što mnoge stvari rade umjesto svoje djece, vide samo ono što se treba obaviti sada i ovdje, ali pritom ne vide dugoročni cilj – da im djeca budu samostalna i neovisna.

Nažalost, takav pristup ne pomaže vašem mališanu da svladava nove vještine i bude samostalan. ‘Ako učestalo roditelj radi umjesto djeteta ono za što je dijete samo sposobno, šalje poruku da zapravo smatra da je dijete nesposobno’, upozorava psihologinja Williams.

Krajnji arezultat takvoga roditeljskog pristupa nije samo nesamostalnost nego i manjak samopouzdanja kod djeteta te strah od pristupanja rješavanju problema, a u psihologiji se to naziva ‘naučena bespomoćnost’.

No ne govorimo o ovome problemu da bismo bilo kome nametnuli osjećaj krivnje jer postoji rješenje koje glasi: ne obavljajte one stvari koje su vaša djeca u stanju sama obaviti. Evo nekoliko savjeta kako da to sprovedete u praksu.

1. Priznajte! Donijeli ste odluku da ćete ubuduće prepustiti svome djetetu neke aktivnosti i zadatke koje je sposobno obavljati. Ali, kako mu to priopćiti? Kako priznati da ste mu vi navlačili hlače ili prali zube kad je ono to moglo i samo učiniti. Jednostavno mu recite: ‘Žao mi je što sam se prema tebi ponašala kao prema malome djetetu kad si sposoban/a raditi neke stvari kao sva velika djeca’. Nikako nemojte koristiti frazu: ‘Više nisi mala beba!’ jer djeca su na to osjetljiva.

2. Odredite zadatke Sastavite listu zadataka koje dijete može samostalno obavljati pa ga upitajte koje zadatke misli da može samo obavljati – može li samo odjenuti pidžamu, oprati zube, izabrati odjeću za školu ili vrtić…

3. Zadatak po zadatak! Postupno povećavajte zadatke koje dijete može samo obaviti, kako se ne bi osjećalo preopterećeno.

4. Osigurajte dovoljno vremena! Ako vašem djetetu treba 15 minuta da opere ujutro zube, probudite se 15 minuta ranije. Kada dijete ne budete stalno požurivali, možda se iznenadite njegovom suradnjom i učinkovitošću.

5. Pregovarajte! Postoje dani kada smo loše volje i nismo baš učinkoviti. Zašto bi s djecom bilo drukčije? Ako ne ide otprve oblačenje, predložite da ćete vi pomoći s čarapama, ali neka ono samo odjene trenirku i majicu. Za nekoliko dana, vaš će mališan sam navući i čarape.

6. Ne budite perfekcionist Odmah prihvatite da zubi neće biti savršeno oprani, da kosa neće biti počešljana kao kad je vi počešljate i da cipele neće biti čvrsto zavezane. No odustanite od kriticizma i dopustite djetetu da savlada novu vještinu svakodnevnim ponavljanjem.

7. Pohvalite! Umjesto da ukorite dijete kako nije čvrsto zavezalo cipelu, radije recite: ‘Zavezao/la si cipele! Bravo!’ Dijete će samo uvidjeti da mu cipele ‘klapaju’ oko stopala pa će sutradan pokušati bolje, a vi možete reći: ‘Kladim se da ćeš sutra čvršće zavezati vezice’.

8. Uzmite u obzir okolnosti! Ako je dijete umorno, bolesno, pod stresom, nije vrijeme za uvođenje novih zadataka. Nemojte biti razočarani ako čak odustane od nekih stvari koje je prije super obavljalo ili ih obavi lošije.

Ne požurujte dijete! Ohrabrite ga na pokušaj, a ako zastane ili ne zna kako riješiti neki problem, pitajte ga ima li neko rješenje pa ga saslušajte. Ne ‘trčite’ odmah s iznošenjem svojih ideja.

Tekst: S. M.

Foto: Shutterstock