U ponedjeljak 2. studenoga započeo je Europski tjedan (ne)plodnosti u organizaciji Fertility Europe. Taj se dan obilježava od 2016. godine svakog prvog tjedna u mjesecu studenome. Ove je godine glavna nit vodilja kampanje sročena u pitanju: "Podržava li tvoja država pravo svake osobe da se pokuša ostvariti kao roditelj?"
Podatci govore da se čak 25 milijuna europskih građana bori s neplodnošću, dok se u Hrvatskoj te brojke odnose na otprilike sto tisuća parova. Ono što im, osim činjenice da ne uspijevaju dobiti dijete, samo otežava stvari jest otežan pristup informacijama, dijagnozama te liječenju. Upravo to je cilj obilježavanja Europskog tjedna (ne)plodnosti), osvješćivanje problema te svih onih prepreka na koje žene nailaze pokušavajući zatrudnjeti.
Na prepreke itekako nailaze žene bez partnera ili pak one koje žive u istospolnim vezama. Naime, njima u Hrvatskoj nije omogućen pristup postupcima medicinski potpomognute oplodnje, što je ujedno i fokus aktivnosti u ovom tjednu.
"Žena koja nema partnera ili nema muškog partnera, a željela bi se realizirati kao majka, u Hrvatskoj ne može ni pristupiti postupcima potpomognute oplodnje. Nema nikakvog razloga da te žene budu diskriminirane, da im ova usluga nije omogućena. Zato tražimo izmjenu Zakona o potpomognutoj oplodnji u tom smjeru, da svim ljudima koji se bore s neplodnošću bude omogućeno liječenje i da mogu pristupiti postupcima medicinski potpomognute oplodnje”, kazala je Klaudija Kordić iz udruga Roda, koja je i potpredsjednica Fertility Europe, zajednice europskih udruga pacijenata koje se bore s neplodnošću.
U Europi je itekako vidljiv taj neravnomjeran pristup postupcima medicinski potpomognute oplodnje i to zbog razloga kojie nerijetko uopće nisu utemeljini na medicini, već na određenim društvenim predrasudama. Neovisno o razlozima neplodnosti ili pak nemogućnosti prirodnog začeća, svaka bi osoba trebala imati jednake šanse za roditeljstvo. Stoga su brojne europske udruge sve svoje napore u ovome tjednu bazirale na to da zakonodavne institucije prepoznaju pravo na roditeljstvo kao univerzalno pravo diljem Europske unije, bez obzira na sopl, seksualnu orijentaciju, dob, bračni status...
Tekst: J. S. (Izvor: Reci.hr)
Foto: Shutterstock
Mama pokazala kontroverzni trik kojim potiče dijete na kućanske poslove: Mnogim roditeljima ne sviđa se ideja
Odrasli su skupa, imaju iste roditelje: Zašto braća i sestre imaju drugačiji doživljaj djetinjstva?
Serija 'Adolescencija' šokirala svijet: Otkrila tajno značenje popularnih emotikona, ali i novih izraza
7 japanskih tehnika za brzo učenje: Zbog ovih jednostavnih trikova njihovi učenici su među najboljima
Odnos s majkom oblikuje sve naše kasnije odnose u životu: Psihologinja otkriva tipove privrženosti