Pozitivne afirmacije oblik su pozitivnog razgovora o sebi. Kad se ponavlja dovoljno često, ova pozitivnost može pridonijeti poboljšanju samopoštovanja i ukupnom pozitivnom razmišljanju. Vježbanje svakodnevnih afirmacija pomaže nam da zamijenimo mučni glas iznutra koji nam govori da nešto ne možemo pozitivnim načinom razmišljanja, koji nam govori da su pogreške u redu i da od njih učimo kako bismo prevladali izazove.
Afirmacije možete koristiti s djetetom kako biste potaknuli pozitivne misaone obrasce. One djeluju kad se dosljedno vježbaju, stoga stvorite rutinu oko pozitivnih afirmacija u svom domu i naučite dijete da ih izgovara nekoliko puta dnevno. Za početak identificirajte bilo kakav negativan samogovor koji biste željeli promijeniti i razmislite o pozitivnom načinu promjene tog misaonog procesa. Primjerice, dijete mora znati da su pogreške nešto iz čega učimo, pa ako mu nešto ne ide od ruke, primjerice ne može složiti neku slagalicu, ono mora znati da će mu s vremenom upravo te pogreške i ponovni pokušaji pomoći da dođe do cilja i uspije složiti slagalicu. “Ja to mogu!”!, jedna je od afirmacija koje može izgovarati, gledajući se u zrcalo.
Dobra ideja je i napraviti kartice s pozitivnim mislima i afirmacijama. Uvedite naviku da dvaput dnevno, ujutro čim se probudite te prije spavanja, svaki član obitelji izvlači jednu karticu I čita je na glas. Obitelji ove kartice mogu koristiti i kao povod za smislene zajedničke razgovore.
Kako bi dijete razvilo dobru sliku o sebi i imalo samopouzdanja ipak su najvažnije poruke koje dožive od svojih roditelja. Ovih devet rečenica svako bi dijete trebalo čuti od svojih roditelja:
- Volim te!
- Ponosna sam na tebe!
- Žao mi je!
- Oprosti!
- Slušam te!
- Ti si meni najvažniji!
- Ovo je tvoja odgovornost!
- Ti to možeš!
- Tu sam za uvijek za tebe, bez obzira na to što se dogodi!
Tekst: D. P.
Fotografija: Shutterstock
8 'loših' ponašanja djeteta koja su opravdana i ne zaslužuju kaznu
Rekordan broj izostanaka u hrvatskim školama: Stručnjacima nije jasno zašto ih roditelji opravdavaju
Ovom frazom roditelji samo pogoršavaju dječje tantrume: Terapeutkinja savjetuje što jedino pomaže
3 savjeta poznate edukatorice kako odgojiti uspješno dijete
'Tko nam je kriv kad rađamo takvu djecu?' Ministar: Nije potrebno da uz svako dijete sjedi i pomoćnik u nastavi