Kad joj je prije dvije godine dijagnosticiran sindrom policističnih jajnika, 24-godišnjoj manekenki Robee Strijd liječnici su rekli da neće lako ostvariti željeno majčinstvo, no ova Viktorijina anđelica na svojem je Instagram profilu objavila sretnu vijest – da čeka dijete s dugogodišnjim dečkom Laurensom van Leeuwenom. Robee čak sedam godina nije imala mjesečnicu prije nego što su liječnici uspostavili dijagnozu. Iako Robee tvrdi kako je uzrok njezinih problema stres – kad je počela misliti o sebi i kad si je dozvolila pauze te počela primjenjivati akupunkturu, sve je krenulo na bolje – priča sa sindromom policističnih jajnika ipak nije tako jednostavna.

View this post on Instagram

A post shared by Romee Strijd (@romeestrijd) on

Sindrom policističnih jajnika (polycystic ovary sindrom − PCOS) najčešći je hormonski poremećaj u žena, te svakako najčešći uzrok izostanka ovulacije. Na višestruk uzrok tog poremećaja ukazuje i čitav spektar hormonskih i metaboličkih abnormalnosti. Stanje je karakterizirano i hiperandrogenizmom (povišenom koncentracijom muških spolnih hormona).

Pacijentice se često žale na neuredna krvarenja iz maternice, neplodnost, pojačanu dlakavost, opadanje kose i akne, masnu kožu i povišen libido. Naziv policistični jajnici uveden je prije više od 60 godina i temeljio se na izgledu jajnika. I danas se dijagnoza sindroma policističnih jajnika postavlja među ostalim i prema morfološkim nalazima transvaginalnog ultrazvuka. Na temelju današnjih dijagnostičkih kriterija učestalost sindroma policističnih jajnika je 6 do 10%. Takav izgled imaju jajnici u 22% žena, što znači da oko 15% žena ima jajnike nalik na policistične. One nemaju kliničkih smetnji i imaju normalan menstruacijski ciklus. To je i razlog što se danas učestalo i olako postavlja dijagnoza policističnih jajnika isključivo na osnovi ultrazvučnog nalaza policističnosti.

Pacijentice s tipičnom slikom PCO su mlade i neplodne žene koje imaju vrlo rijetke menstruacije, uopće nemaju menstruacija ili se žale na nepravilna krvarenja. Pretilost je prisutna u oko 40% pacijentica, a abnormalna dlakavost kod polovice žena. Vrlo često pojavljuju se akne na licu i leđima te masna koža i vlasište. Vipe o ovom sindromu pročitajte OVDJE.

Osim sindroma policističnih jajnika, ciste, endometrioza, upalne bolesti zdjelice, neredovite mjesečnice i opetovanje infekcije mokraćnih puteva, bolesti su koje u najvećoj mjeri mogu nepovoljno utjecati na plodnost. Najbolja prenatalna skrb započinje mnogo prije začeća, pa ako planirate trudnoću, trebali biste obaviti nekoliko pregleda kako biste bili sigurni da u to prekrasno razdoblje života krećete s “dobrim temeljima”. Koje je preglede potrebno obaviti, pročitajte OVDJE.

Tekst: D. P.
Fotografije: Profimedia i Instagram