Udruga SVE za NJU je osnovana 2008., a dvije godine poslije, 21. svibnja 2010., otvoren je i Centar za psihološku pomoć onkološkim bolesnicama i članovima obitelji. Tijekom godina na tisuće žena javilo se u Centar tražeći savjet, a preko 1700 njih sudjelovalo je u programima psihološke i druge pomoći. Povodom 10. rođendana Centra, Udruga SVE za NJU predstavila je trogodišnji program psihosocijalne podrške onkološkim bolesnicama Helpdesk. U program se može uključiti svaka žena oboljela od bilo koje vrste raka, u bilo kojoj fazi liječenja ili oporavka, te iz bilo kojega mjesta u Hrvatskoj. Program je besplatan, a za uključivanje nije potrebno biti član Udruge. Sve zainteresirane bolesnice mogu se javiti na kontakte info@svezanju.hr ili na 01 6418 765. Za korisnice koje ne žive u Zagrebu ili blizini savjetovanje se odvija putem telefona ili neke digitalne platforme.
Individualno savjetovanje s psihoterapijskim pristupom provode psiholozi i psihoterapeuti s višegodišnjim iskustvom u savjetovanju onkoloških bolesnica, a savjetovanje o prehrani provodi nutricionistica. Cilj programa je informiranje, osnaživanje korisnica za suočavanje i nošenje s teškoćama koje donose bolest i liječenje, poboljšanje kvalitete života.
Istraživanja kažu kako oko 60% bolesnika treba barem inicijalnu psihološku podršku, a oko 30% treba kontinuiranu podršku i praćenje radi izraženijih psiholoških teškoća u obliku anksiozno-depresivnih reakcija, teškoća prilagodbe, simptoma posttraumatskog stresnog poremećaja, kognitivnih teškoća, psiho-seksualnih i drugih teškoća. Psiho-onkološko liječenje uključuje intervencije čiji je cilj umanjiti djelovanje raka na emocionalne doživljaje i poboljšati sposobnost bolesnika da se prilagodi promijenjenom načinu života. Istraživanja pokazuju da odgovarajuća psihosocijalna skrb doprinosi produžavanju razdoblja bez progresije bolesti, poboljšava ishode liječenja i kvalitetu života bolesnika. To su razlozi radi kojih je Udruga gorljivi zagovornik donošenja nacionalne strategije za borbu protiv raka koja će na sustavan način implementirati psihološku pomoć i rehabilitaciju kao potporno liječenje onkoloških bolesnika.
Radi položaja i uloge žene u obitelji njezina bolest pogađa cijelu obitelj ne samo emocionalno nego i socijalno i ekonomski, tako da se osnaživanje žene ogleda i na obitelji. A nerijetko i sami članovi obitelji trebaju stručnu pomoć i podršku, pa su i oni dobrodošli u Helpdesk.
Fotografija: Profimedia
6 načina kako odgojiti neovisno dijete: Bebe i djeca sposobnija su nego što mislite
Marijana Mikulić: Naš školski i odgojni sustav u potpunosti je neprijateljski posložen prema svima koji su drugačiji
10 citata Anne Frank koje svaka djevojčica treba pročitati
Mama pokazala kontroverzni trik kojim potiče dijete na kućanske poslove: Mnogim roditeljima ne sviđa se ideja
Odrasli su skupa, imaju iste roditelje: Zašto braća i sestre imaju drugačiji doživljaj djetinjstva?