U video intrevjuu, kojeg ćemo na Instagramu Roditelja.hr emitirati u četvrtak, 30. travnja, od 15 sati, razgovarali smo s uglednim znanstvenikom dr. Rankom Rajovićem, autorom NTC sustava učenja i stručnjakom čije savjete rado slušaju i uvažavaju mnogi roditelji. Njegov NTC sustav učenja nastao je kao potreba da se prevladaju kod djece sve prisutnije poteškoće u govoru, čitanju i pisanju, te da im se omogući ostvarenje punog potencijala kroz igru. No u intervjuu nam je otkrio kako NTC pomaže prebroditi krizu povezanu s pandemijom koronavirusa.
„NTC je praktična primjena neuroznanosti u obrazovanju, pa se bavi razvojem dječjeg mozga i time obuhvaćamo različite situacije – razvoj inteligencije, razvojne probleme, oštećenja kognitivnih funkcija, razvoj kreativnosti... tako da se lakše može shvati reakcija mozga u različitim situacijama, pa čak i u ovim trenutnim okolnostima, kad je socijalna interakcija smanjena, kada su djeca sputana, više u zatvorenom prostoru, uplašena… Roditelji su pred velikim izazovom, kako sačuvati djecu i proći s njima kroz ova iskušenja, odnosno kako ovu tešku situaciju okrenuti u korist djeteta. Još je davno Alfred Adler, psihijatar i osnivač slobodne psihoanalize i individualne psihologije, govorio da se na temelju ponašanja u odrasloj dobo može zaključiti kakvo je osoba imala djetinjstvo, što onda znači da se na osnovu djetinjstva može prognozirati i budućnost. To se uklapa s biološkim osnovama razvoja ličnosti i utjecajem okruženja, tako da svako neprirodno mijenjanje okruženja može ostaviti posljedice“, rekao je ovaj znanstvenik te predložio nekoliko korisnih igara i aktivnosti koje on najradije prakticira u radu s djecom. To su igre koje uključuju kombinaciju kretanja i misaonih procesa, kao i igre koje aktiviraju pažnju.
Dr. Rajović protiv je „zabave“ uz ekrane, koji uzimaju sve više maha u životu djece.
„Imamo dokaze da pretjerano gledanje u ekran smanjuje neke regije mozga, posebno hipokampus. Isto tako problem je nekretanje, koje je odgovorno za smanjenje još nekih regija mozga (bazalne ganglije) i tu moramo biti odgovorni i oprezni. Najlakše je uključiti TV ili video igrice, pa da smo mirni 5-6 sati dnevno, ali to je na duge staze poprilično štetno“, kaže ovaj znanstvenik, s kojim smo razgovarali i o posljedicama koje bi socijalna izolacija mogla ostaviti na svih nas, a posebice na djecu.
"Mogla bi se pojaviti anksioznost, strah za život (za svoj, ali i za život roditelja), no opet su tu roditelji faktor koji je presudan u tome kakva će biti reakcija djece. Nemogućnost rješavanja situacija, kaos i panika ostavljaju posljedice, jer dječji mozak ne može obraditi sve podatke na realan način. Zato u radu s djecom moramo biti psiholozi, učitelji, oslonac, glumci, komičari, partneri u igri, sigurnosti, razumijevanju, ljubavi, empatiji… Živimo u svijetu gdje se promjene događaju jako brzo, a svo to okruženje 100% utječe na razvoj mozga i inteligencije“, rekao je dr. Rajović.
Cijeli intrevju s ovim uglednim znanstvenikom, pogledajte na Instagramu Roditelja.hr u četvrtak, 30. travnja, od 15 sati.
Roditelje.hr pratite i na Instagramu.
Tekst: Danijela Petrov
Fotografija: privatni arhiv
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Kako darovita djeca zamišljaju bolji svijet? Birali bi učitelje, predmete, a tehnologija im je pomagač, ne gospodar
Maja Šuput pokazala novu Bloomovu frizuru: 'Baš si ga skratila, sad je pravi dečkić'
Dragi odrasli...: Pisma djece iz Hrvatske za bolji svijet, ovo su njihove poruke
Uranjeno božićno ukrašavanje usrećuje, znanstveno je dokazano