Najnovije istraživanje agencije Ipsos o tome kako koronavirus utječe na ponašanje građana Hrvatske pokazalo je, između ostalog, da 28% građana naše zemlje nije uspjelo nabaviti zaštitne maske za lice, njih 13% ni zaštitne rukavice, a čak 22% nema ni dezinfekcijska sredstva kojima se dodatno štiti od infekcije. Iako brojni stručnjaci neprestano naglašavaju kako je pranje ruku vodom i sapunom, uz mjeru socijalne distance, najvažnije za očuvanje zdravlja, o učinkovitosti zaštitnih maski neprestano se pojavljuju kontradiktorne informacije. Treba li ih uopće nositi ili ne, tko ih treba nositi, jesu li učinkovite i one platnene i sl. I vodeći ljudi hrvatskog Stožera za obranu od koronavirusa nekoliko su puta ponovili kako zaštitne maske trebaju nositi oni koji imaju sumnju na neku respiratornu infekciju i to isključivo kako bi zaštitili druge, no - opet - imamo primjer jedne Kine, u kojoj je normalno, i bez pandemije koronavirusa, štititi se zaštitnim maskama za lice.
" Velika je kulturološka razlika između nas i Kineza, dok Kinezi nose maske iz poštovanja prema drugome, mi ih nosimo uglavnom iz potrebe za samozaštitom", tako je za Slobodnu Dalmaciju komentirao dr. sc. Marijo Parčin, voditelj mikrobiološke dijagnostike Sveučilišne bolnice u Bonnu, koji je u intervjuu ispričao kako se Nijemci nose s pandemijom koronavirusa, ali i što mu je najčudnije kad na televiziji vidi slike iz rodne Hrvatske.
"U jako puno slučajeva vidimo rukavice na rukama policije, carinika, prodavačica, pa čak i na rukama nekih građana. Na žalost, većina se opremila krivom vrstom rukavica. Svrha rukavica na rukama policajaca koji provjeravaju osobne dokumente nije da se zaštite od "prljavih“ osobnih iskaznica, već da im se promijeni percepcija čistoće vlastitih ruku. Nošenje rukavica uglavnom sprječava ljude da se diraju po licu, nosu ili oko usta, jer tijekom nošenja rukavica doživljavaju rukavice kao nešto strano, odnosno potencijalno prljavo. Istu funkciju mogu ispuniti ili obične pamučne ili nemedicinske najlonske rukavice", pojasnio je dr. sc. Marijo Parčin, napominjući kako je apsolutni apsurs cijele cituacije i to što se hrvatski političari i javne osobe pojavljuju pred kamerama noseći FFP3 zaštitne maske. Riječ je o specijalnim zaštitnim maskama s ventilom, koje su namijenjene samo situacijama kada ste u izravnom kontaktu s potencijalno zaraženim osobama.
"Svi koji posjeduju FFP3 maske, trebali bi ih proslijediti osobama i ustanovama kojima su one zbog izravnog kontakta s potencijalno zaraženim osobama potrebne, znači medicinskom sektoru koji je redovito izložen virusu i riskira da će ga zaraženi pacijent direktno zakašljati, recimo u situaciji kada se uzima bris ili vadi krv prilikom čega je nemoguće održavati propisani razmak od dva metra. Ljudima koji se šetaju po otvorenom zraku i pridržavaju se mjera socijalnog distanciranja, ta vrsta zaštite je apsolutno bespotrebna", zaključio je ovaj znanstvenik.
Tekst: D. P.
Fotografije: Profimedia
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Kako darovita djeca zamišljaju bolji svijet? Birali bi učitelje, predmete, a tehnologija im je pomagač, ne gospodar
Maja Šuput pokazala novu Bloomovu frizuru: 'Baš si ga skratila, sad je pravi dečkić'
Dragi odrasli...: Pisma djece iz Hrvatske za bolji svijet, ovo su njihove poruke
Uranjeno božićno ukrašavanje usrećuje, znanstveno je dokazano