„Često nam se čini da su djeca poput biljaka“, kaže dr. sc. Roberta Golinkoff, autorica knjige o roditeljstvu. Lako je pretpostaviti da neće primijetiti da se ne brinete o njima nego o telefonu te da im to nije bitno, kaže. Roditelji djece svih dobi često na mobitel gledaju kao na „pauzu“ koju su zaslužili. Usto tehnologija često dovede do toga da izgubite pojam o vremenu, pa mislite da ćete nešto provjeriti samo na minutu, a prođe ih desetak, komentira ona. Zbog toga ste puno više odsutni nego što biste pretpostavili.
Zašto je vrijeme da prestanete?
„Djeca, pa čak i bebe, traže suradnju i komunikaciju“, kaže Golinkoff. „Kad se služite mobitelom dok ste s djetetom, podižete zid i uklanjate mogućnost da zajedno razgovarate i veselite se“. Zašto je to bitno? Njezino je istraživanje pokazalo da dok roditelji pokušavaju dijete naučiti neku riječ i telefoniraju, dijete to ne nauči u predviđenom vremenu. Ukratko. Vaš mobitel remeti roditeljstvo.
Kako prestati?
„Samo odložite mobitel“, savjetuje Golinkoff. „Nema tu čarobnog trika“. A nema ni kompromisa. Dok se igrate s djetetom, neka vam mobitel bude pospremljen, u ladici, torbi... Nije dovoljno maknuti ga sa strane. „Dok ga vidite, vjerojatno ćete posrnuti“, kaže. Možete poslije uzeti pauzu za telefoniranje, na primjer, nakon 30 minuta usredotočenosti na igranje, no neka vam uvijek vrijeme za djecu bude odvojeno od vremena za mobitel.
Izvor: časopis Men's Health
Foto: Profimedia
6 ključnih pravila danskog odgoja: Nema ultimatuma, djeca se igraju sama, a ovo ih uče od prvog dana
Nakon smrti djeteta od posljedica 'obične gripe' infektologinja iz Zarazne upozorava: Necijepljenje nije opcija
Ako ne volite matematiku ili se mučite s brojevima, ovako će to utjecati na vašu djecu
Tko je djevojčica koja je pjevala na inauguraciji? Pozvao ju je predsjednik Milanović
5 znakova da je dijete ovisno o mobitelu: Ako ovi simptomi traju dugo, reagirajte što prije