Upala pluća je akutno upalno stanje koje je obično uzrokovano virusima ili bakterijama. Stanje je to u kojem je otežano disanje zbog čega dolazi do slabog protoka kisika u krv. Upravo zbog toga važno je na vrijeme detektirati da je riječ o upali pluća jer posljedice mogu biti kobne.

Uzroci upale pluća

Streptococcus pneumoniae najčešći je uzrok upale pluća. Naravno, mikroorganizmima (bakterije, virusi, gljive i paraziti) je lakše "ušuljati se" u vaš imunološki sustav i napasti ga kada je on oslabljen. Mogućnost dobivanja upale pluća najčešće ovisi o tri čimbenika:
  1. koliko ste trenutno zdravi - pod ovim se misli u kakvom je stanju vaš imunološki sustav, jeste li skloni alergijama i sl.
  2. vašim godinama - iako upala pluća ne poznaje dobne granice,činjenica je da pogađa najosjetljivije, a to su djeca i stariji. Posebno kritična skupina su oni stariji od 65 jer za njih ova bolest može biti i smrtonosna. Upravo zbog toga, bitno je cijepiti se protiv upale plućajer prevencija se uvijek pokaže kao najbolji lijek.
  3. vašem okolišu - ako u vašem okolišu vlada epidemija gripe ili prehlada, vaš rizik za obolijevanje od upale pluća raste.

Prevencija i liječenje

Nažalost, za ovu bolest ne postoje nikakve preventivne mjere koje bi u potpunosti jamčile imunost. Ono što se svakako savjetuje jest da osobe koje boluju od upale pluća nose zaštitne maske kako se osobe u njihovoj okolini ne bi zarazile.

Kada je riječ o liječenju ovoga stanja, vrijeme je ključan faktor. Najbolje je liječenje početi unutar svega 6 h od početka bolesti.

Nakon posjeta liječniku, vaš će liječnik procijeniti je li potrebna hospitalizacija ili samo kućna njega. U principu, liječenje upale pluća, ako se započne na vrijeme, nije teško i komplicirano. Zahtjeva uglavnom obvezno mirovanje i antibiotike (u slučaju bakterijske upale pluća).

Ima li vaše dijete problema s dišnim putevima, proučite i temu o sinusitisu.

Razlozi za brigu

Kao što je već spomenuto, pacijenti često i ne znaju da zapravo imaju upalu pluća jer misle da je riječ samo o kašlju. Onoga trenutka kada vaš kašalj, koji je u ranom stadiju suhi kašalj, postane produktivan, odnosno s gustim sekretom koji iskašljavate, vrijeme je da posjetite svoga liječnika. Daljnji simptomi svakako su i povišena temperatura, osjećaj malaksalosti i otežano disanje. Nemojte čekati jer u ovoj je bolesti vrijeme najbolji i ključan saveznik vašega zdravlja. Čim vaš kašalj postane bolniji, obvezno se javite liječniku!

Više o kašlju i bronhitisu čitajte na ovoj poveznici.

Tekst: J.R. ordinacija.hr

Foto: Profimedia