Bestseler koji je oduševio i Oprah
I dok roditeljstvo donosi bezbroj predivnih emocija poput ljubavi, sreće i zahvalnosti, svatko tko je roditelj dobro zna da ono od samog početka donosi i mnogo strahova. Diše li, je li gladno, samo da se ne ozlijedi, kako će proći prvi dan vrtića, neki su od strahova ispod kojih leži jedan dublji – hoćemo li biti dobar roditelj? Na to pitanje pokušava odgovoriti i dr. Shefali Tsabary, klinička psihologinja i autorica velikog svjetskog bestselera Osviještena obitelj, koji je oduševio mnoge roditelje, a jednako tako i one koji to nisu.Dr. Tsabary smatra kako nas pogrešna uvjerenja i lažni mitovi o roditeljstvu, kao i naša unutarnja ograničenja i strahovi, često preneseni iz vlastitog djetinjstva, sputavaju da postanemo najbolji roditelj: potpuno prisutan i osviješten. Upravo je zato dr. Tsabary strahovima posvetila cijelo jedno poglavlje.
Osnovna emocija koja pokreće reakcije je – strah
I kod roditelja i kod djece osnovna emocija koja pokreće reakcije je – strah. A djeca su savršen okidač za buđenje strahova kod roditelja. „Budući da smo im snažno privrženi, djeca često izazivaju našu iskonsku potrebu da ih branimo. U neprekidnom smo strahu za njihovu sigurnost, sreću i dobrobit te smo u stalnom stanju reaktivnosti prema njima.
Ako se ne bojimo da će biti neuspješni kad odrastu, onda se bojimo kako ćemo mi živjeti bez njih ako im se nešto dogodi ili kako ćemo živjeti sami sa sobom ako oni dožive neku traumu. Iz kojega god razloga, mnogo je straha u našim reakcijama na djecu. On nas navodi da vičemo na djecu ili ih udarimo. On je i razlog zašto ih posramljujemo, ponižavamo ili okrivljujemo“, objašnjava dr. Tsabary.
Dijete će mi se pretvoriti u čudovište
Kako na djetetovo ponašanje roditelj reagira emotivnom reakcijom utemeljenom u strahu, možemo vidjeti ako zamislimo sljedeću situaciju. Dijete ne sluša roditelja. Reakcija roditelja je bijes, prijetnje, kazna. Skriveni strahovi iza toga su: ne mogu kontrolirati svoje dijete; dijete će mi se pretvoriti u čudovište; nisam dobar roditelj; nitko me ne sluša; moja riječ ništa ne znači.
Ako je dijete uznemireno jer su ga vršnjaci odbacili, a roditelj reagira tako što se pretjerano angažira i miješa u njegov društveni život, vjerojatno skriva strahove: moje će se dijete osjećati nesigurnim ako ne pripada skupini; bit će usamljeno i izopćeno; osjećat će se izgubljeno bez svojih vršnjaka; neće biti voljeno...
Iz ovih primjera jasno je vidljivo kako je ponašanje roditelja izravan odgovor na strah koji njihova djeca pobuđuju u njima. No kad roditelji postupaju iz krajnje obrambenog i reaktivnog stanja koje je stvoreno iz straha, kao posljedica javlja se nemogućnost smislenog odnosa s djetetom jer pred sobom i ne vide stvarno dijete.
Nastavak teme čitajte na sljedećoj poveznici.
Tekst: Vlasta Prohaska
Izvor:sensa.hr
Foto: Profimedia
3 pravila odgoja Jordana Petersona: "Vodite računa što radite, a ne što pričate"
6 ključnih pravila danskog odgoja: Nema ultimatuma, djeca se igraju sama, a ovo ih uče od prvog dana
Nakon smrti djeteta od posljedica 'obične gripe' infektologinja iz Zarazne upozorava: Necijepljenje nije opcija
Ako ne volite matematiku ili se mučite s brojevima, ovako će to utjecati na vašu djecu
Tko je djevojčica koja je pjevala na inauguraciji? Pozvao ju je predsjednik Milanović