ŠTO ČINI USPJEŠNOG RODITELJA? Mislio sam da je odgovor jednostavan: pomislim što bi učinili moji roditelji i napravim – suprotno. To, jasno ne funkcionira tako, znate to ako i sami imate djecu. Roditeljstvo je poput testa Kobayashi Maru iz Zvjezdanih staza: situacija u kojoj nema pobjednika i koja, zapravo, otkriva vaš karakter, a manje vaše taktičke i intelektualne sposobnosti.
Zeznut ćete stvar, a vaše će pogreške utjecati na vaše dijete na način koji ne možete ni spoznati. Ali roditeljstvo, za razliku od testa iz Zvjezdanih staza, pruža i drugu priliku. Ne samo da možete učiti na vlastitim pogreškama, učiti možete i na kolektivnom zaribu svakog oca koji je ikada hodao ovim planetom.
ZARIB 1
Zloporaba droge. Sitni kriminal. Visoki stupnjevi anksioznosti i depresije. To je otkrila kao zajedničku karakteristiku psihologinja Suniya Luthar kad je prije 20 godina istraživala ponašanje djece iz siromašnih obitelji. Problem je u tome što je isto, ali u većim količinama, pronašla i istražujući ponašanje djece iz imućnijih obitelji, koja su trebala poslužiti kao kontrolna skupina. Od tada se S. Luthar bavi proučavanjem ponašanja djece zahtjevnih roditelja i svaki je novi rezultat sve više zabrinjava. Najugroženija su djeca od kojih se najviše očekuje. “Problem nastaje kada dijete pomisli da će razočarati roditelje”, upozorava S. Luthar. “Njegovo se poimanje vlastite vrijednosti tada neraskidivo veže uz osjećaj da neuspjeh nije opcija.”
“ZNAJTE ŠTO NE UČINITI Jasno, otac mora podići letvicu s ciljevima ispred djeteta kako bi ga potaknuo da iskoristi sav potencijal. Ali tada ste na korak od pokazivanja nezadovoljstva kad vaš klinac u nečemu nije sjajan. Vaše se dijete može “smrznuti” podignete li samo obrvu u znak neodobravanja. “Katkada to činite nesvjesno”, kaže S. Luthar. Vaše neodobravanje kod djeteta može dodatno “pojačati” loš osjećaj zbog poneke teže riječi koju mu upute vršnjaci, profesori ili treneri. “Ako dijete misli da ga se kritizira i osjeća se beskorisno, to je znak velike opasnosti.”
ZARIB 2
Možete cijele dane trubiti o tome kako se prema ljudima treba odnositi s poštovanjem, ali ako riječi ne potkrijepite djelima, gubite kredibilitet. “Naša djeca promatraju kako se ponašamo”, upozorava S. Luthar. “Sjećam se kad je jedan klinac rekao: ‘Tatina se boja glasa mijenja kad razgovara s nekim s posla.’ U mnogo je slučajeva roditelj sasvim drukčija osoba na poslu nego kod kuće. Klinci to primjećuju.”
“BUDITE ISKRENI “U probleme najčešće zapadaju djeca koja tvrde da je njihovim roditeljima uspjeh važniji od pristojnosti”, kaže Luthar. Povežite riječi i djela. Pokažite empatiju prema onima lošijeg imovinskog stanja. I ponašajte se prema ljudima s poštovanjem i kad time ništa ne dobivate.
ZARIB 3
Kad zabije prvi pogodak na turniru “kikića”, svoga klinca već vidite na Camp Nou ili San Siru i u mislima sjedite u loži dok junior igra finale Lige prvaka. “Kao roditelji, postajemo ranjivi kad počnemo o sportu razmišljati kao o karijeri koja će u budućnosti vašem djetetu donijeti velik novac”, kaže Mark Hyman, odvjetnik i autor triju knjiga o sportu mladeži. “Tada postoji velika vjerojatnost da ćemo pogriješiti.” Najveća je pogreška tjerati dijete da cijele godine trenira i natječe se samo u jednom sportu. “Tako ograničavate dijete i sprječavate ga da postane boljim sportašem”, tvrdi Hyman. “Tada se ozlijede ili izgube volju za sportom prije nego što ostvare pun potencijal.”
“SIĐITE S OBLAKA Hyman upozorava: prečesto su sportski programi samo način da se roditeljima izvuče novac iz džepa, bez prave posvećenosti djeci i njihovim potrebama. Sjetite se da se klinci sportom bave iz zabave, da se druže s vršnjacima, a katkad i zato što im se jednostavno sviđa biti u dresu. “Vrhunske će zvijezde sigurno zablistati”, ističe Hyman. “Ne treba od njih zahtijevati da se ponašaju poput profesionalaca kad im je 7 ili 8 godina.”
ZARIB 4
To je dobra strana sindroma sportom zaluđenog oca: jedno je finsko istraživanje pokazalo da su motorički naprednija djeca u prvim razredima imala više uspjeha u matematici i čitanju od djece slabijih motoričkih sposobnosti. Doduše, to istraživanje nije povezalo uzrok i učinak, ali svi se stručnjaci slažu da bi osnovnoškolci morali biti tjelesno aktivni barem jedan sat na dan i pritom se baveći različitim aktivnostima. U istu rečenicu ide i preporuka Američke pedijatrijske akademije koja roditeljima sugerira da ograniče djeci starijoj od 2 godine mogućnost gledanja televizije na ne više od 2 sata dnevno.
“POKRENITE SE Organizirano bavljenje sportom i dalje je najbolji način da se dijete razvija i igra istovremeno. “Ali djeca bi mogla protumačiti da ako nisu zvijezde, nema razloga baviti se nečim”, kaže Hyman. On upozorava da klinci ostvare vrhunac bavljenja sportom u 11. godini, a dvije godine poslije njih 70 posto odustaje od bavljenja sportom. Kako ih potaknuti da nastave? Ne tjerajte ih da se natječu. Trčanje i vožnja bicikla osnažuju krvožilni sustav, dok joga, ples i borilačke vještine razvijaju osjećaj za ravnotežu i koordinaciju. Izviđači također nisu loš izbor, a ne odustajte ni od obiteljskih izleta u prirodu.
ZARIB 5
“Ne gledajte na društvene mreže kao vječne orgije nasilja, uhođenja i golih selfieja”, savjetuje Danah Boyd, autorica knjige It’s Complicated: The Social Lives of Networked Teens. “Roditelji ne shvaćaju da su klincima društvene mreže poput mjesta okupljanja”, kaže ona. “Ondje se djeca pokušavaju povezati s vršnjacima koje su upoznali u školi, u kvartu ili na izletu.”
Nastavak teme čitajte na sljedećoj poveznici
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Kako darovita djeca zamišljaju bolji svijet? Birali bi učitelje, predmete, a tehnologija im je pomagač, ne gospodar
Maja Šuput pokazala novu Bloomovu frizuru: 'Baš si ga skratila, sad je pravi dečkić'
Dragi odrasli...: Pisma djece iz Hrvatske za bolji svijet, ovo su njihove poruke
Uranjeno božićno ukrašavanje usrećuje, znanstveno je dokazano