Baratanje novcem je vještina koju usvajamo od roditelja ili drugih članova obitelji. Zato je čest slučaj da uspješni ljudi iza sebe imaju generacije uspješnih predaka. No što ako je situacija obrnuta? Otkrivamo vam pet ključnih koraka koji vam garaniraju financijsku stabilnost.
PRVI KORAK je svijest o problemu, priznati sebi kako stoje stvari s našim novčanim sredstvima. Važno je da poput detektiva istražimo svoju novčanu povijest i utvrdimo što činimo s novcem i imovinom kojom raspolažemo. Kako i koliko zarađujemo? Na što trošimo? Kada radimo greške i koje situacije se ponavljaju?
DRUGI KORAK je uvidjeti odakle potječe naš način razmišljanja i izdvojiti osobu iz naše obitelji ili okoline od koje smo preuzeli takav obrazac.
TREĆI KORAK je prihvaćanje osjećaja koje imamo prema toj osobi i prestanak poistovjećivanja s njenim riječima i sudbinom.
ČETVRTI KORAK je usvajanje novih obrazaca, učenje novih vještina koje će nam omogućiti konstruktivan i kreativan odnos prema novcu. Pritom moramo znati da naš odnos prema novcu često oslikava naš odnos prema vlastitoj životnoj energiji. Recimo, ako nam je bankovni račun oko nule ili u minusu, obično nam je takva i životna energija. Ako se zadužujemo, to pokazuje kako smo i u životu, posebno u emotivnim odnosima, skloni više obećati i uložiti nego što su naše realne mogućnosti.
PETI KORAK je akcija odnosno provođenje novih financijskih odluka u djelo i život s njima. No morate biti svjesni da je potrebno nekoliko mjeseci do nekoliko godina da novi obrasci zamijene stare.
Tekst: L.M.
Foto: Profimedia
3 pravila odgoja Jordana Petersona: "Vodite računa što radite, a ne što pričate"
6 ključnih pravila danskog odgoja: Nema ultimatuma, djeca se igraju sama, a ovo ih uče od prvog dana
Nakon smrti djeteta od posljedica 'obične gripe' infektologinja iz Zarazne upozorava: Necijepljenje nije opcija
Ako ne volite matematiku ili se mučite s brojevima, ovako će to utjecati na vašu djecu
Tko je djevojčica koja je pjevala na inauguraciji? Pozvao ju je predsjednik Milanović