Kako bismo otkrili kako izgledaju kampovi za djecu koji se provode tijekom proljetnih praznika i koji im je cilj, za sugovornika smo odabrali Domagoja Francetića, magistra kineziologije koji radi u Osnovnoj školi Sveta Nedelja kao prof. Tjelesne i zdravstvene kulture, a k tome je već dulji niz godina trener nogometa za djecu.
Od kada se bavite organiziranjem sportsko-edukativnih kampova i što vam je bila glavna motivacija da se time krene baviti?
Osmišljavanjem, organiziranjem i vođenjem sportsko-edukativnih kampova bavim se zadnjih 5 godina. Realizacijom istih cilj mi je smanjiti negativan trend sve većeg porasta hipokinezije već u dječjoj dobi, te potaknuti djecu na tjelesnu aktivnost, usvajanje navika i znanja o zdravoj prehrani, primjerenim motoričkim sadržajima utjecati razvoj funkcionalno-motoričkih sposobnosti djece, redukciju potkožnog masnog tkiva, stvaranje pozitivne slike o sebi, isto tako u svojem programu nastojim utjecati na prevenciju i suzbijanje neprihvatljivih oblika ponašanja, te poticanje samostalnosti djece u svakodnevnom životu.
Kampovi su namijenjeni djeci u dobi od 6 do 12 godina, a provode se 2 puta godišnje, tijekom zimskih i proljetnih praznika.
Za razliku od većine ostalih kampova koji imaju neku svoju bazu gdje provode aktivnosti, ideja našeg sportskog kampa je bila raznovrsnost u sadržajima i lokacijama, pa se trudimo svaki kamp osmisliti djeci uz zanimljiv, dinamičan i raznolik program, pun izazova, adrenalina i zabave.
Optimalan broj za realizaciju naših kampova je do 50-ero djece.
Najveća podrška djeci u našim sportsko-edukativnim kampovima su njihovi roditelji koji ih redovito prate na njihovim izletima, te im omogućuju da sudjeluju u ovakvim projektima gdje se djeca druže, zabavljaju, uče na jedan opušteniji način i socijaliziraju u društvu svojjih vršnjaka.
Ima li djece koja se višekratno prijavljuju na vaše programe?
80% naših kampova popune stalni polaznici, koji kada se jednom uključe, u pravilu budu dio naše ekipe na svim budućim događanjima, što me iznimno veseli i motivira da im svaki novi kamp osmislim neke nove izazovne i zabavne aktivnosti, koje većina njih još nije probala (npr. paintball, škola jahanja, planinarenje..)
Koja je razlika između kampova zimi ili tijekom toplijih mjeseci?
U zimskim mjesecima češće biramo lokacije za kampove koje su zatvorenog tipa, zbog vremenskih uvjeta, dok tijekom proljetnih praznika pokušavamo s djecom što više biti u prirodi.
Koje aktivnosti djecu zapravo najviše privlače od ponuđenog programa?
Djecu najviše privlače aktivnosti koje nude neku vrstu adrenalina, izazova.. npr. paintball, vodene aktivnosti u Termama, osvajanje vrhova na planinarenjima, dok su, naravno, sportske te elementarne igre neizostavni dio svih kampova.
Što sve djeca mogu naučiti tijekom trajanja kampa?
Osim tjelesnih aktivnosti, u našim kampovima djecu potičemo na razvoj kreativnosti kroz izradu različitih eko poruka, likovnim, glazbenim, kulinarskim, lutkarskim radionicama; isto tako nastojimo utjecati na razvijanje društvenih odnosa, jačanje samopouzdanja, stvaranje pozitivne slike o sebi kod djece, bavimo se i prevencijom i suzbijanjem neprihvatljivih oblika ponašanja, te poticanjem razvoja svijesti i suosjećanja za potrebe drugih i drugačijih.
Tijekom odlaska na kamp djeca koja žele imaju sa sobom mobitele, ali ih u pravilu koriste samo u busu kako bi roditeljima javili da se vraćamo i da dođu po njih na lokaciju odakle smo i krenuli. Svaki dan im je ispunjen cjelodnevnim aktivnostima, tako da se ni ne sjete da imaju mobitel u ruksaku sve dok ne krenemo kući.
Iznimno me veseli i trenerski posao. Uživam prenoseći znanja i iskustva svojim malim nogometašima, a svaki njihov osmijeh, zabijeni gol, pobjeda, medalja, meni su najveća nagrada. Nažalost, u mojoj grupi nema djevojčica, ali pozivam sve zainteresirane da nam se pridruže i uživaju u, kako mu ja volim tepati, najljepšoj igri na svijetu - NOOOOGOOOMET!!
Smatrate li da se danas neka djeca možda čak i preintenzivno bave sportom, dok su druga fizički možda nedovoljno aktivna, postoje li neke krajnosti i preporuke...
Nažalost, mislim da se danas djeca premalo bave sportom. Smatram da je iznimo važna selekcija već od najranije dobi, te za djecu koju se utvrdi da su vrlo talentirana i posjeduju potencijal za najveće domete, ukoliko oni to žele, treba treninzima pristupiti ozbiljno i redovito već od najranije dobi, minimalno 3-4 puta tjedno, dok bi svu ostalu djecu trebalo usmjeriti u neki rekreativni oblik tjelesne aktivnosti kako bi bili što aktivniji, minimalno 2 puta tjedno. Najbolji primjer nam je susjedna Slovenija koja je od ove školske godine u osnovne škole uvela obaveznu nastavu TZK svaki dan u tjednu u trajanju od jednog školskog sata, što dovoljno govori koliko oni cijene tjelesnu aktivnost i što misle o njoj, za razliku od školstva, gdje učenici predmetne nastave tjedno imaju samo 2 školska sata TZK što je premalo za neke značajnije promjene u sastavu tijela naših učenika.
Koliko često se održavaju treninzi i koliko su česta natjecanja?
Naravno, postoje i djeca koja žele samo trenirati, bez da igraju utakmice i natječu se, međutim rijetki su takvi, jer svi se žele natjecati, pobjediti, biti bolji, osvojiti medalju..
Od svoje 6. godine bavim se sportom i on je postao dio moje svakodnevice, tako da ne mogu zamisliti dan bez tjelesne aktivnosti. Sport me ispunjava, opušta i veseli. Uz sve obaveze na poslu trudim se svaki dan pronaći barem sat vremena za neki vid tjelovježbe. Postoje i dani kada ti sve bude nekako naporno i teško, ali moj zid u sobi, te cijela jedna datoteka u mobitelu su prepuni motivirajućih slika i poruka koje čim pogledam me odmah trgnu i "guraju" da se pokrenem!
Što biste poručili roditeljima vezano uz druženje s djecom u prirodi i komunikaciji s njima?
Roditeljima bih poručio da pokušaju odvojiti vrijeme za svoju djecu, za boravak s njima u prirodi, da se potrude omogućiti im sudjelovanje u sportsko-edukativnim kampovima u kojima djeca stječu niz novih znanja i vještina, sklapaju nova prijateljstva, socijaliziraju se, uče pravila ponašanja u grupi te dožive predivna iskustva i uspomene koje im ostaju za cijeli život.
Više o sportsko-edukativnom kampu koji se provodi tijekom nadolazećih proljetnih praznika koji organizira Domagoj Francetić te za koji još stignete prijaviti svoje dijete potražite na FB stranici kampa.
Razgovarala: Ivančica Tarade
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Kako darovita djeca zamišljaju bolji svijet? Birali bi učitelje, predmete, a tehnologija im je pomagač, ne gospodar
Maja Šuput pokazala novu Bloomovu frizuru: 'Baš si ga skratila, sad je pravi dečkić'
Dragi odrasli...: Pisma djece iz Hrvatske za bolji svijet, ovo su njihove poruke
Uranjeno božićno ukrašavanje usrećuje, znanstveno je dokazano