Većina djece svakodnevno provodi vrijeme na internetu jer je to mjesto gdje se mogu zabaviti, komunicirati s vršnjacima i naučiti puno informacija o stvarima koje ih zanimaju. Ipak, unatoč navedenim prednostima, internet ima i određene nedostatke jer tamo djeca mogu biti izložena različitim opasnostima. U skladu s tim, vjerojatno se povremeno zapitate koristi li vaše dijete suvremenu tehnologiju na siguran način.
Kada je pravo vrijeme za razgovor o sigurnosti na internetu?
Roditelji se često pitaju kada trebaju početi razgovarati s djetetom o temi sigurnosti na internetu. S obzirom na to da danas sve mlađa djeca, već u ranoj predškolskoj dobi koriste Internet, to znači da je već tada vrijeme za poučavanje o tome. Stoga, razgovarajte sa svojom djecom, uz brigu o tome da to radite na dobno primjeren način.
Što možete učiniti kako biste osigurali da je vaše dijete sigurno na internetu?
Jednako kao što postoje pravila ponašanja općenito, važno je dogovoriti i poštivati pravila ponašanja na internetu. Za početak, potrudite se dati svome djetetu do znanja da ste zainteresirani za njegove aktivnosti na internetu. Nakon toga, postavite pravila o korištenju novih oblika komunikacije, odnosno dogovorite se na koji način ćete pratiti njihove aktivnosti, koliko vremena dijete može provoditi na internetu i na koji način. Razgovarajte s djecom o privatnosti i zajedno postavite sigurnosne postavke na društvenim mrežama. Ukažite im na opasnosti koje može donijeti komunikacija s nepoznatim osobama te susret s osobom koju su upoznali preko interneta. Naposljetku, učite ih razvijanju odgovornosti za ispravno i pogrešno, odnosno istaknite važnost da budu pažljivi kada šalju poruke drugima, zezaju se ili šale jer takvi sadržaji mogu biti uvredljivi za drugu osobu.
Kako se osjeća dijete koje nije svjesno opasnosti na internetu?
Dijete koje nije upoznato s pravilnim korištenjem interneta snosi brojne rizike. Različite situacije koje proživljava mogu mu stvarati osjećaj zbunjenosti, frustracije, tuge. Kod djece koja ne znaju na koji način netko može narušiti njihovu dobrobit putem interneta može doći i do promjena u socijalnim odnosima, odnosno prestanka korištenja tehnoloških uređaja, izbjegavanja uobičajenih aktivnosti, prijatelja i grupnih okupljanja, izbjegavanja razgovora o svojim aktivnostima na internetu i društvenim mrežama. To možete prevenirati kroz topao i povjerljiv odnos s djetetom koji povećava vjerojatnost da će vam se dijete povjeriti ako doživi neugodno iskustvo.
Kako bismo vam približili s čime se djeca još mogu nositi na internetu, donosimo vam priču jednog dječaka koji je bio žrtva elektroničkog nasilja te nije znao što mu se događa, kome se obratiti niti što poduzeti. Cijelu priču možete pročitati preko javnog računa Hrabrog telefona na Viberu!
Naljepnice i informacije o javnom računu potražite preko linka: http://bit.ly/Hrabri_Stickeri
Ako vam je potrebna dodatna podrška i savjet kako biste mogli pomoći djetetu koje se nosi s izazovima na internetu, nazovite liniju Hrabrog telefona za mame i tate na broj 0800 0800 ili se javite putem maila savjet@hrabritelefon.hr.
Tekst prilagodila: Mirna Čagalj, mag. psych., asistentica programske koordinatorice savjetodavnih linija Hrabrog telefona
Foto: Profimedia
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Koji kućanski poslovi su primjereni dobi djeteta? Već s 18 mjeseci mogu imati male obveze
U susjedstvu hara virus koji ide na pluća: Dječja infektologinja objašnjava koji su simptomi i za koga je najopasniji
U Kaštelima dječak ubo vršnjaka škarama u prsa: Majka jednog uputila emotivan apel
Ignorira vas, ne želi fizički kontakt... Ovo su znakovi da dijete razvija izbjegavajući stil privrženosti