Bulimija je poremećaj hranjenja koji uključuje konzumiranje velikih količina hrane, a zatim eliminaciju te hrane iz organizma (npr. povraćanjem, ubrzavanjem probave) ili pretjerano vježbanje. Osobe s bulimijom se često osjećaju kao da nemaju kontrolu nad hranjenjem, puno jedu i onda imaju veliku potrebu očistiti se od hrane. Tako nastaje začarani krug bulimije koji im je teško prekinuti.
Kako prepoznati simptome bulimije?
Kada pričamo o djeci, bulimija se pojavljuje od srednje adolescencije pa na dalje, najčešće kod starijih djevojaka. Osobe koje se bore s bulimijom najčešće imaju loše samopouzdanje i sliku o sebi. Zaokupljene su izgledom svog tijela. Povraćanje s vremenom postaje sve teže za kontrolirati te svojom učestalosti ostavlja fizičke posljedice poput krvarenja zubi, boli u grlu ili upala jednjaka, ali i psihičke posljedice poput depresivnih osjećaja. Između epizoda povraćanja, osobe koje pate od bulimije često se bore s epizodama prejedanja, kada preferiraju i vrlo nezdravu hranu. Osjećaj krivnje nakon prejedanja ih potakne na novo povraćanje.
Što možete učiniti ako sumnjate na bulimiju?
Bulimija je stanje koje može biti veoma opasno za zdravlje djeteta, stoga je vrlo važno potražiti medicinsku, ali i psihološku pomoć. Osobe koje pate od bulimije često su svjesne svog problema ali ih je sram nekome to reći, stoga razgovarajte sa svojim djetetom i budite mu podrška u traženju pomoći.
Kako se osjeća dijete koje se bori s bulimijom?
Mlade osobe koje se nose s bulimijom mogu se osjećati bespomoćno, bezvrijedno ili opterećeno. Često se nose i s nizom depresivnih osjećaja te promjenjivom slikom o sebi.
Kako bismo vam približili s čime se djeca još mogu nositi, donosimo vam priču jedne djevojke koja se nosila s problemom bulimije te nije nailazila na podršku svojih roditelja. Cijelu priču možete pročitati preko javnog računa Hrabrog telefona na Viberu!
Naljepnice i informacije o javnom računu potražite preko linka: http://bit.ly/Hrabri_Stickeri
Ako Vam je potrebna dodatna podrška i savjet kako biste mogli pomoći djetetu koje se nosi s bulimijom ili negativnom slikom svog tijela, nazovite liniju Hrabrog telefona za mame i tate na broj 0800 0800 ili se javite putem maila savjet@hrabritelefon.hr.
Tekst prilagodila: Vanda Božić, mag. psych, programska koordinatorica na Hrabrom telefonu
Foto: Profimedia
Mama pokazala kontroverzni trik kojim potiče dijete na kućanske poslove: Mnogim roditeljima ne sviđa se ideja
Odrasli su skupa, imaju iste roditelje: Zašto braća i sestre imaju drugačiji doživljaj djetinjstva?
Serija 'Adolescencija' šokirala svijet: Otkrila tajno značenje popularnih emotikona, ali i novih izraza
7 japanskih tehnika za brzo učenje: Zbog ovih jednostavnih trikova njihovi učenici su među najboljima
Odnos s majkom oblikuje sve naše kasnije odnose u životu: Psihologinja otkriva tipove privrženosti