Još svega 4 mjeseca dijele influencericu Eciju Ivušić i glazbenika Gorana Beloševića od trenutaka kada će upoznati svoje prvo dijete. Iako je trudnoća većini žena blaženo stanje Ecija se tek sada u 5. mjesecu, kako je otkrila u razgovoru za časopis Gloria, može opustiti i uživati u trudnoći.
“Dugo smo molili za ovo čudo i bili presretni kada smo doznali da je trudnoća blizanačka, ali u osmom tjednu doživjeli smo veliki šok kada nam je profesor Šimunić rekao da se jedan blizanac prestao razvijati i ubrzo mu je prestalo kucati srce. Nakon njegovih riječi više ništa drugo nisam čula. I danas imam osjećaj krivnje što poslije te rečenice nisam čula ništa više dobrog što se odnosilo na drugo dijete. Iako sam znala da je sindrom nestajućeg blizanca čest u ranom periodu trudnoće, čak do trideset posto svih blizanačkih trudnoća završi gubitkom jednog ploda, bio mi je to veliki šok jer smo na prethodnim pregledima čuli dva srca koja kucaju. Morali smo krenuti dalje, neko vrijeme sam strahovala za ovo dijete, no vrlo brzo mi se vratila snaga i vjera da će sve biti dobro", ispričala je 36-godišnja Zagrepčanka koja je s blizancima ostala trudna nakon IVF postupka.
Na taj su se korak odlučili nakon što je Ecija prošle godine imala spontani pobačaj, točnije biokemijsku trudnoćukoja završi i prije nego li plodu počne kucati srce. Jajna stanica je bila oplođena i počela se usađivati u maternicu, no taj proces zbog nekog razloga nije do kraja uspio.
Neki od najčešćih uzroka biokemijskih trudnoća su:
- Poremećaji kromosoma - Jajna stanica ili spermij koji ju oplodi nose kromosomsku grešku zbog koje zametak ne može nastaviti razvoj te propada
- Anomalije maternice – prirođene (pregrada maternice, dvostruka maternica...) ili stečene (miomi) anomalije maternice mogu dovesti do toga da se zametak pokuša implantirati u dio maternice koji za to nije najpogodniji te zbog čega trudnoća prestaje
- Manjak hormona – neke žene imaju manjkavu drugu, lutealnu fazu ciklusa, zbog čega je premalo hormona da održe trudnoću. Ako znate da imate anomaliju maternice, u planiranju začeća trebat će vam konzultacije s ginekologom. Sumnjate li da je kod vas u pitanju neki od problema s hormonima, svakako to podijelite s ginekologom koji će vas uputiti u sve potrebne pretrage i analize.
Procjenjuje se da nekih 70 posto svih začeća završava upravo biokemijskom trudnoćom.