Gradsko kazalište Trešnja svoju novu premijeru najavilo je na pomalo drugačiji način, posjetom utvrdi Kalnik koja ima poseban značaj za radnju predstave. Na srednjovjekovnim ostacima utvrde kostimirani glumci oživjeli su sjećanje na legendu o žiteljima Kalnika koji su spasili grad pod tatarskom opsadom.
„Posjet Kalniku bila je inicijativa naših glumaca i redatelja, koji su željeli vidjeti što je ostalo od utvrde iz legende. Napravili smo koristan i ugodan radni izlet, imamo krasne fotografije i slutnju o tome kako su se branitelji Kalnika osjećali za vrijeme opsade. Povezaniji smo s pričom naše predstave nego prije i upoznali smo stvarno mjesto iz naše povijesti“, rekla je Višnja Babić, ravnateljica kazališta Trešnja.
Predstava „Plemeniti šljivari“ adaptacija je poznate hrvatske legende iz trinaestog stoljeća koju je redatelj Zoran Mužić uprizorio na zabavan, ali istovremeno poučan način. „Predstava pokazuje jedinstvo i odlučnost naroda u otporu prema napadačima unatoč klasnim razlikama“, rekao je redatelj Zoran Mužić.
I premda nas priča o šljivarima vodi u srednji vijek, ona je svevremenska jer govori o obrani domovine u svim razdobljima, a taj je dojam u predstavi pojačan odabirom glazbe.
U bijegu pred mongolskom (tatarskom) vojskom na čelu s Batu-kanom hrvatsko-ugarski kralj Bela IV. utočište je pronašao u snažnoj utvrdi Kalniku, čiji je zapovjednik bio knez Filip Bebek. Kada su se Tatari približili Kalniku, Bela IV. bježi u Zagreb koji mu pruža zaštitu, a on u znak zahvalnosti Zagrebu daruje čuvenu Zlatnu bulu.
Kalnik je bio prepušten sebi i svojim braniteljima koji su uspješno odolijevali tatarskoj opsadi sve dok u gradu nije zavladala glad. Pomoć je stigla od naroda koji se bio razbježao u šume pred vojskom. Šljive su te godine dobro rodile, pa su domišljati seljaci grane prepune plodova bacili noću preko bedema i spasili branitelje od gladi. Osnaženi Kalničani obeshrabrili su Batu-kana koji je u odustao od opsade i krenuo prema Zagrebu. Poslije je kralj Bela IV. kalničke seljake proglasio plemenitima, a Križevčani su ih nazvali plemenitim šljivarima.
Kalničkoga kneza Filipa igra Kruno Klabučar, Belu IV. Jure Radnić, Batu-kana Radovan Ruždjak, a u ostalim su ulogama Daria Knez Rukavina, Ana Vučak, Karla Brbić, Matija Čigir, Luka Bulović, Hrvoje Barišić, Paško Vukasović, Božidar Koščak, Kruno Bakota i Toni Šestan. Scenografkinja je Dinka Jeričević, kostime je osmislila Sara Lovrić Capan, a autor je plakata Igor Kordej.
Može li se narodna legenda iz davnih stoljeća uprizoriti u kazalištu na zabavan način? Saznat ćete ako dođete na predstavu.
Predstava traje 55 minuta, a namijenjena je publici od 7 godina nadalje.
Tekst: press
Foto: Damil Kalogjera
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Kako darovita djeca zamišljaju bolji svijet? Birali bi učitelje, predmete, a tehnologija im je pomagač, ne gospodar
Maja Šuput pokazala novu Bloomovu frizuru: 'Baš si ga skratila, sad je pravi dečkić'
Dragi odrasli...: Pisma djece iz Hrvatske za bolji svijet, ovo su njihove poruke
Uranjeno božićno ukrašavanje usrećuje, znanstveno je dokazano