Inicijativa „Naše pravo na sport“, odnosno natjecanje za djecu s teškoćama u razvoju provodi se uz veliki odaziv već treću godinu za redom i kruna je programa „Moje pravo na igru i sport“ koji se provodi kontinuirano od svibnja 2012. godine. Program „Moje pravo na igru i sport“ je sportsko-rekreativni i razvojno-kreativni program koji pruža raznolikost aktivnosti za kvalitetno ispunjavanje slobodnog vremena za djecu s teškoćama u razvoju i njihove obitelji. Ove aktivnosti provode se kontinuirano tijkom čitave godine, a organizacija natjecanja jednom godišnje je prilika i mjesto gdje djeca mogu pokazati što su naučila i savladala tokom tekuće godine. Također su na natjecanje pozvana i sva druga djece s teškoćama u razvoju u dobi od 5 do 15 godina iz čitave Republike Hrvatske.
Natjecanje će se održati u dvije discipline u bazenu i pet disciplina u dvorani
PRAVO NA PRIJAVU I SUDJELOVANJE
PRIJAVA
Prijavu natjecatelja/djece za nastup obavezno izvršiti punim imenom i prezimenom svakog natjecatelja te navodom ostalih podataka iz obrasca za prijavu, najkasnije do 13. listopada 2016. godine.
Obrazac za prijavu nalazi se u privitku ovog poziva ili na našoj web stranici kao i Suglasnost za roditelje da se slažu s medijskom popraćenošću samog natjecanja, koja je obavezna. Prijavu možete izvršiti na e‐mail: info@ti-si-sunce.hr.
Suglasnost roditelja preuzmite OVDJE.
Zahtjev za upis preuzmite OVDJE.
KOTIZACIJA
Kotizacija se ne plaća. Troškove natjecanja snosi Centar za edukaciju i savjetovanje „Sunce“ kroz donacije i sponzorstva različitih tvrtki, organizacija i privatnih osoba. Dio troškova natjecanja sufinancira Grad Zagreb.
OPIS PROGRAMA
Svrha projekta je omogućiti djeci s teškoćama u razvoju jednaku priliku za razvoj vlastitih psiho-fizičkih i razvojno-kreativnih potencijala kao i ostaloj djeci, no koja im je često uskraćena ili nedostupna. Ovime im se pruža prilika priliku da rastu i razvijaju se kroz igru, sport i kreativno-razvojne programe koji će im omogućiti da se izraze kao cjelovite osobe, da se igraju, razvijaju i uživaju u bezbrižnom djetinjstvu. Naglasak u programima je na igri i druženju s vršnjacima i s asistentima-mentorima (volonterima) koji su pozitivni, podržavajući i strpljivi kako bi se kod djece stvorio osjećaj pripadanja grupi, ali i istaknula vrijednost svakog djeteta ponaosob. Kroz igru i druženje postižu se trenažni učinci koji su predviđeni planom i programom za djecu s teškoćama u razvoju.
„Premala zastupljenost motoričkih aktivnosti ili njihovo potpuno odsustvo u odgoju i obrazovanju djece tijekom odrastanja ne može se u kasnijim razvojnim razdobljima nadoknaditi. Utjecaj motoričkih stimulusa na dijete tijekom rasta i sazrijevanja postepeno slabi. Nedovoljan broj motoričkih iskustava i prilika za sudjelovanje u motoričkim aktivnostima može usporiti kako motorički tako i intelektualni razvoj djeteta“(Kelly 1985, Humphrey 1991).
U dobi od 5 do 10 godina (Univerzalna sportska škola) djeca usavršavaju i korigiraju (po potrebi) biotička motorička znanja (to su osnovna znanja potrebna za dobro funkcioniranje u životu; hodanje, trčanje, puzanje, penjanje, provlačenje, kotrljanje i kolutanje, visovi i upori, preskoci i saskoci i dr), ojačaju bazične sposobnosti (snagu, brzinu, izdržljivost, koordinaciju, fleksibilnost, agilnost i dr.) te nauče osnovne elemente iz nekoliko različitih sportova.
U dobi od 10 do 14 godina (Specijalizirana Sportska škola) djeca se više usmjeravaju u onaj sport za koji pokazuju najviše interesa, ali još uvijek se treba jačati bazične motoričke sposobnosti, tj. ojačati čitavo tijelo za buduće napore (kondicijska priprema). Gdje se nakon 14-e godine dijete usmjerava u jedan sport u kojem kreće uska specijalizacija (bilo za vrhunski sport, bilo za rekreativno bavljenje onim sportom u kojem dijete najviše uživa). Ove postavke sportske škole pokazale su se u svijetu kao najbolji program i koncept za stvaranje vrhunskih sportaša, ali i za stvaranje aktivnih rekreativca za čitav život, jer se on ponajprije bazira na građenju zdravog, svestranog organizma sportaša/rekreativca spremnog na specijalizaciju nakon 14-e godine i dugovječan ostanak u vrhunskom sportu ili nastavak treniranja u amaterskom i rekreacijskom obliku. Prerana uska specijalizacija često rezultira sagorijevanjem sportaša u dobi od 16, 17 godina, dovodi do niza ozljeda i preranog završavanja sportske karijere. Zbog toga su Univerzalna i specijalizirana sportska škola dobar odgovor na ovu problematiku (Milanović, „Kondicijska priprema sportaša“, Međunarodno znanstveni stručni skup).
Osim toga, ovakav oblik sportske škole od najranije dobi kod djece s teškoćama u razvoju djeluje baš na razvoj i korekciju onih motoričko-funkcionalnih sposobnost koje su najslabije razvijene i stvara jednu osnovnu bazu za zdrav i vitalan život.
PRAVO NA PRIPREME ZA NATJECATELJE/DJECU I KLASIFIKACIJA
U svrhu pripreme djece za natjecanja bit će održana 1-2 pripremna treninga u bazenu i 1-2 u dvorani, za djecu s teškoćama u razvoju iz Zagreba koja se prijave u zadanom roku za natjecanje.
Svako dijete, odnosno roditelj će imati pravo odabrati na koje discipline želi prijaviti svoje dijete, kod prijave preko interneta ispunjavanjem prijavnice. Jedno dijete može se natjecati u svih sedam disciplina, nekoliko njih ili pak u samo jednoj.
Organizator zadržava pravo izmjene preliminarnog programa, kao i ostalih organizacijsko-tehničkih stavki, što će ovisiti o broju prijava u pojedinoj disciplini i donatorima/sponzorima. Svi podaci i promjene bit će dostupni na www.ti-si-sunce.hr.
Organizator zadržava pravo na promjene termina, sati ili lokacije o čemu će pravovremeno obavijestiti sve prijavljene.
Tekst i foto: Centar za edukaciju i savjetovanje „Sunce“
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Kako darovita djeca zamišljaju bolji svijet? Birali bi učitelje, predmete, a tehnologija im je pomagač, ne gospodar
Maja Šuput pokazala novu Bloomovu frizuru: 'Baš si ga skratila, sad je pravi dečkić'
Dragi odrasli...: Pisma djece iz Hrvatske za bolji svijet, ovo su njihove poruke
Uranjeno božićno ukrašavanje usrećuje, znanstveno je dokazano